6.12.2019 14:19

Vianočné upratovanie už klope na dvere

Vianoce sú pred dverami a s tým je určite spojené aj nakupovanie, varenie a najmä upratovanie.

Vianoce sú obdobím radosti, pokoja a užívaním si spoločných chvíľ s rodinou. No tomu všetkému vždy predchádza kopec stresu, práce, kupovanie všetkých potrebných vecí a zháňanie darčekov a najmä to najnepríjemnejšie, a to upratovanie.

Čo považujeme za veľké upratovanie a prečo sa robí?

Rozlišujeme veľké - hĺbkové upratovanie, a to malé – klasické. Pri klasickom upratovaní, ktoré robíme prevažne každú sobotu, len poutierame prah z povrchu všetkých skríň, povysávame, upraceme si a tam to končí. No pri vianočnom upratovaní ide do tuhého. Všetky skrinky a zásuvky sa vyberú, všetko sa poutiera aj z vnútra, vytepujú sa koberce a zväčša sa umývajú aj okná. Keďže práve počas takýchto sviatkov ľudia očakávajú rôznych príbuzných, upratovaniu venujú veľkú pozornosť.

Na čo nesmieme zabudnúť?

Aj v tej najmenšej škáre je neporiadok. Preto netreba zabúdať aj na to, že aj keď celý rok neotvárame jednu zásuvku, aj tak sa tam ten prekliaty prah dostane a urobí neporiadok. Preto treba dôkladne zvážiť, aký prostriedok použiť a hlavne, kde všade ho treba použiť.

Aké najčastejšie chyby pri upratovaní robia ľudia?

Najčastejšou chybou je určite to, že ľudia používajú nesprávne čistiace prostriedky. Samozrejme existujú aj domáce receptúry, ako sú rôzne kombinácie z citróna, octu, ktoré sa zväčša používajú v kúpeľní, na toalete a v kuchyni. Citrón s octom krásne vyčistí všetky batérie, drez a hlavne vodný kameň. Netreba zabúdať aj na to, že jedným čistiacim prostriedkom sa nedajú vyčistiť všetky povrchy a každý je vyrobený na niečo iné. Preto treba zvoliť prostriedky na drevo, laminát a hlavne venujte pozornosť čalúnenému nábytku. Ten treba ošetrovať ako prvé, pretože špina sa môže do neho „zažrať“ a potom to bude ťažké odstrániť.

Prečo Slováci nepoužívajú profesionálne upratovacie služby?

Každá gazdinka to pozná. Pri veľkom upratovaní treba vynaložiť veľké úsilie, veľa času a hlavne veľa pevných nervov, najmä vtedy, keď je na to úplne sama. Prečo si teda nezavolať na to profesionálnu službu? Na Slovensku to ešte nie je veľkým trendom, platiť niekomu za to, aby nám prišiel vyluxovať domácnosť. Síce sa tieto služby používajú prevažne na upratovanie kancelárskych priestorov, keďže tam na to nie je jeden človek určený, v domácnosti to je ešte rarita. Napriek tomu existuje množstvo služieb, ktoré sú určené práve na to. Slováci skôr zastávajú názor, že radšej si všetko urobím sám, viem, že to bude urobené dobré a hlavne nemusím za to platiť. Ďalším dôvodom je, že si chránia svoje súkromie a boja sa vpustiť niekoho cudzieho do svojich príbytkov, pretože, čo ak mi niečo zmizne? No aj tento trend sa začína pomaly rozrastať, a to najmä na západnom Slovensku, keďže aj príjmy týchto ľudí sú väčšie.

Aké to má výhody?

Jedným z najväčších dôvodov je určite úspora času. To, čo stihne jedna gazdinka za pár dní, upratovacia služba to stihne za pár hodín, keďže podľa veľkosti priestoru, vedia na to nasadiť viacero ľudí. Ďalšou výhodou je určite kvalitná práca. Upratovacej službe musí klient zaplatiť, preto si dajú na tom záležať. A možno ani nie tak kvôli tomu, že sú za to platení, ale hlavne preto, aby si udržali klientelu a mali dobré meno aj naďalej. No a poslednou výhodou je samozrejme, že sa klient nemusí namáhať a šetrí hlavné sám seba.

Koľko také upratovanie stojí?

Samozrejme to záleží od viacerých faktorov. Prvým z nich je veľkosť priestoru. Čím viac m2 musí upratovacia služba upratať, tým viac ľudí musí na to nasadiť a teda tým viac peňazí to stojí. Ďalším je určite lokalita. V prípade, že poznáte niekoho dobrého, ale pôsobia niekoľko kilometrov od vás, za to si samozrejme tiež doplatíte. Pre objasnenie sme pre vás vybrali jednu profesionálnu službu, ktorá pôsobí v Bratislave. Táto firma ponúka ako upratovanie kancelárií, tak aj upratovanie domácností, ktoré sa najmä v tomto vianočnom období hodí. Cena tejto služby sa pohybuje od 50€ za domácnosť. V prípade, že viete, že ich služby budete potrebovať častejšie, je dobré si vytvoriť plán, pri ktorom sa cena bude pohybovať od 25€. Rovnako je jednoduché si ich objednať, pretože formulár stačí vyplniť online.

Takže ak ste ešte stále nezačali s vianočným upratovaním, nemáte nikoho kto by vám s tým pomohol alebo sa vám jednoducho nechce, tak už viete, že si stačí na to niekoho zavolať.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
0
Poslať správu

Chceš vedieť, keď Mia C. pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.