Ako začať život v Londýne

Prvá časť - Príchod

Nič vás tu u nás nedrží, rozmýšľate že pôjdete von a zvažujete viacero možností. Jednou z možností je aj Londýn. Ak toto platí na vás, čítajte ďalej.

Veľa ľudí si asi povie že ísť za prácou do Anglicka je trápne a robia to už všetci. Že je to okukané.

Áno je. Ale je niečo iné zrovnávať Anglicko a Londýn. Kto tam bol, môže s kľudom súhlasiť s tvrdením že Londýn nie je časť Anglicka ale enkláva blízkeho východu. Je to miesto ktoré nie je možné obsiahnuť. Nie je možné ho celé absorbovať. Každú chvíľu sa tam niečo deje.

Áno, chodí tam veľa Slovákov aj iných ľudí z východnej Európy. Väčšina sa ide zavrieť do skladu, a robiť tam dvanástky až do skolabovania.

Môžte však toto miesto zažiť aj úplne z opačnej strany.

Ak sa rozhodnete pre Londýn, je to skvelá voľba a odporúčal by som to každému mladému človeku. Zažiť ten kultúrny šok. Ten život...

Ja osobne som pracoval na part-time v dvoch baroch. Niekedy tri dni a niekedy šesť dní v týždni. Nezarábal som veľa, pre peniaze som totiž neprišiel. Vo voľnom čase som veľa chodil po menej známych zákutiach mesta, občas som chodil behávať alebo len tak sa stratiť. V Londýne strávite veľa času "len tak stratení."

Na začiatok je úplne ideálne mať vybavené ubytko. Úplne ideálne je ešte pred príchodom do Londýna, na miestne to totiž môže byť trošku stresujúce ak nič nemáte. Dobrou voľbou môže určite byť aj hostel na pár dní, kým chodíte na obhliadky. Zmierte sa s tým že budete bývať v izbe v dome. Pri lepšom šťastí s dvoma, pri horšom s dvanástimi ďalšími ľuďmi. Mať v Londýne vlastný byt hovorí už niečo o tom, aký máte sociálny status. Share house je však už ale úplný štandard. Očakávajte že ak chcete bývať do pol hodiny metrom od centra a žiť ako tak dôstojne, ubytko pod 500£ mesačne bude veľmi ťažké hľadať (Dobrá je aplikácia "SpareRoom"). Treba rátať aj s depozitom. Šťastie však je, že táto investícia sa vám veľmi rýchlo môže vrátiť. 90% zamestnávateľov vás totiž bude vyplácať na týždennej báze.

Keď budete mať kde bývať a trochu sa rozkukáte, začína sa váš "job hunt."

Ak ste si už čo to prečítali, možno ste sa dopočuli o niečom čo sa volá NIN číslo. Budete ho potrebovať. Robiť však môžte samozrejme aj bez neho, len je potrebné aby váš zamestnávateľ vedel, že máte už dohodnuté stretnutie na miestnom úrade práce, kde si ho budete vybavovať. Ľudia na úrade sú aj naživo aj v telefóne veľmi zlatí (na čo pri úradníkoch my moc zvyknutí nie sme) a vo všetkom vám pomôžu a povedia aké papiere máte priniesť. Obvykle je to len pas a "potvrdenie o adrese - proof of adress" ktoré by vám mal ochotne pomôcť vybaviť ten u koho bývate. Termín dostanete cca o 2 mesiace po vašom telefonáte. Kým bude Veľká Británia v EÚ, na prácu v Londýne vám bude formálne stačiť len NIN číslo a váš pas. Nič viac netreba.

V nasledujúcej časti si povieme o tom aký je pracovný trh a o konkrétnych ponukách :)

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
3
Poslať správu

Chceš vedieť, keď Juraj Ištvánffy pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.