Najlepšie second-handy v Bratislave a Prahe

Vo svete je nakupovanie v second-handoch bežnou vecou. Ako sú na tom však Česi a Slováci? Dajú sa second-handy u nás porovnať s Americkým trift -shoppingom či Londýnskymi vintage sekáčmi?

Buď ich miluješ alebo nenávidíš. Taká je dnešná situácia second-handov. Aj napriek zvýšenej popularite v posledných rokoch sa táto téma nevyhne skepticizmu. "Používané oblečenie je špinavé, v zlom stave, čo keď z toho dostaneme ekzém" a podobné predsudky kolujú o second-handoch. V skutočnosti vo väčšine sekáčoch nájdeme naozaj čisté, vyprané oblečenie za skvelé ceny, a ak sa nám pošťastí, objavia sa medzi nimi aj kvalitné značkové kúsky. Je to podobné ako hrabať sa v maminom šatníku, len si za to trošku priplatíme. Zároveň však pomáhame životnému prostrediu a zabraňujeme šíreniu zbytočného odpadu.

Bratislava. Sekáče a blšáky sa pomaly ale isto dostávajú do pozornosti najmä medzi mladými ľudmi, ktorí chcú za výhodnú cenu nájsť trendy oblečenie z druhej ruky. Možností tu však ešte nie je tak veľa. Najznámejšie second-handy v Bratislave sú Textile house, Genesis a Nosene.

Textile House

Nachádza sa rovnako v ako Bratislave tak aj v Prahe. Sortiment je zväčša zoradený podľa kategórií a tie sú zoradené podľa farby. Obchod sa nezameriava priamo na značkové veci ale samozrejme aj na tie dokáže človek natrafiť. Pozitívom je široký sortiment, cenová dostupnosť, rozširená sieť reťazcov v oboch mestách. Negatívom je asi len to, že medzi oblečením sa treba naozaj "prehrabať".

Genesis

Podobne ako Textile house aj tento sekáč sa nachádza rovnako v oboch mestách, dokonca aj sortiment je veľmi podobný. Pre oba second-handy platí, že veci nemajú pevnú cenu. To znaména, že keď niečo stálo jedno euro včera, nemusí to tak byť aj dnes. Cený sa líšia podľa akcie, ktorú majú v daný deň a sú rovnaké zväčša pre celý sortiment.

Nosene

Veľké pozitívum tohto sekáču je pretriedenie sortimentu. Narozdiel od predošlích dvoch, tam nájdeme menej kúskov, avšak o to kvalitnejších. Reťazec disponuje aj vlastnou značkou oblečenia, ktoré bolo vytvorené formou uprecyklácie, to znamená, že oblečenie sa dodatočne upraví, prešije a vznikne z neho úlne nový kúsok s novým účelom. Kúpov kúskov t tomto obchode nepomáhame len životnému prostrediu ale aj komunite, pretože výťažok z predaja putuje na pomoc týraným ženám.

Adresa: Obchodná 48, 811 06 Staré Mesto

Praha. Secondhandy v Prahe sa zameriavajú viac na streetstyle, vintage a sú veľmi populárne medzi mladými ľuďmi.

Homeless Praguee

Nepochybne jeden z najoblúbenejších second-handov medzi študentmi. Nájdeme tu veľmi veľa značkového oblečenia od Levis, Calvin Klein až po vintage Nike či Adidas. Ceny sú tu málinko vyššie, zodpovedjú cenám v klasických obchodných reťazcoch ako napríklad H&M, ale sú značkové a v dobrom stave. Second-hand má aj svoj instagram @homeless_praguee

Adresa: Muchova 231/11, 160 00 Praha 6-Dejvice, Česko

https://www.instagram.com/homeless_praguee/

Crashily

Crashily pôvodne fungoval ako pop-up second-hand, to znamená, že nemal žiadnu kamennú predajňu. Dnes je tomu však inak. Okrem kamennej predajne má Crashily ako jeden z mála second-handov aj internetový obchod, kde môžu ľudia nakupivať pohodlia domova. Väčšinu svojho sortimentu tento obchod venuje práve uprecyklovaniu oblečenia a jeho následného využitia.

Adresa: 14 510 Ječná Nové Město Praha 2 Praha, 120 00, Česko

ENTER by The Adress idea

Zaujímavý vintage shop sa nachádza priamo v centre Prahy, kúsok od Václaváku. Netradičné na tomto obchode je , že okrem predaja oblečenia z druhej ruky sa venuje aj predaju oblečenia od lokálnch návhárov. Pochopipteľne tieto kúsky sa už pohybujú vo vačšom cenovom rozmedzí, ak však nemáme záujem o dizajnérske kúsky, na prvom poschodí nájdeme veľmi príjemne vystavené oblečenie z druhej ruky. Samotné oblečenie nemá špecificú cenu, ale platí sa od počtu kilogramov.

Adresa: 28.října 373/7 11000 Praha

Na záver si predstavíme veľmi špecifický second-hand, ktorý má síce korene v Prahe, ale v najbližšej dobe sa chystá aj do Bratislavy. 1981 je second-hand, ktorý funguje na princípe pop-upu, čiže jendorázových akcii, nemá kamennú predjňu, ako kompromis však netradične ponúka eshop.

Bratislava: prvý pop-up 31.1 od 10:00 do 19:00 a 1.2 od 10:00 do 17:00

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
2
Poslať správu

Chceš vedieť, keď lifestylexbeauty pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.