10 krokov ako začať meditovať meditácie všímavosti – Mindfulness

Meditácie sú staré tisícročia a dnes sa opäť udomácňujú v našom živote. Dnes vo svete meditujú manažéri, športovci... aj deti v škôlke.

Mnoho ľudí si slovo meditácia spája s budhizmom, hinduizmom alebo v dnešnej dobe s novodobou spiritualitou. Meditácia môže byť ale aj mimo akéhokoľvek náboženstva. Ide o meditáciu všímavosti alebo Mindfulness.

Mindfulness meditáciu dnes vníma aj súčasná veda a medicína ako zdraviu prospešnú a v zahraničí sa stáva súčasťou liečby.

Meditácia všímavosti je vedená meditácia, počas ktorej zameriavame svoju pozornosť na všetky aspekty prítomného okamihu, na fyzické pocity a vnemy v tele, myšlienky, emócie ako aj na všetko, čo vnímame svojimi zmyslami. S láskavosťou, bez posudzovania a otvorenou mysľou začiatočníka.

Počas meditácie všímavosti sa o nič neusilujeme

Možno aj v tomto sa líši meditácia všímavosti – Mindfulness od iných typov meditácie. Mnohé meditácie sú vedené autoritami rôznych východných techník a ich cieľom je niečo dosiahnuť, napríklad iný stav vedomia. A často sa ľudia nechajú uniesť týmito autoritami tak, že si neuvedomujú svoje pocity a intuíciu. A robia presne to, čo im majster povie. Ale tento postoj je úplne v rozpore so samotnou povahou meditácie. Meditácia znamená byť sami so sebou a porozumieť tomu, čo znamená toto bytie.

10 krokov ako začať meditovať

1. Nájdite si vedenú meditáciu, kde vás skúsený lektor vedie krok po kroku.

Ideálne je začať pod vedeným skúseného lektora. Mindfulness všímavosť sa učí v 8 týždňových kurzoch, napr. ako MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction).

Môžete si stiahnuť aplikáciu ako napr. Insight Timer, kde sú stovky vedených meditácií, najmä v Anglickom jazyku, ale pribúdajú už aj v Slovenskom jazyku.

Alebo si môžete vyhľadajte meditácie mindfulness na internete. Už sú dostupné meditácie všímavosti zdarma aj vo forme video meditácií cez You Tube.

2. Nájdite si tiché miesto, kde môžete meditovať bez rušivých vplyvov.

Vypnite telefón. Ak si púšťate meditáciu cez telefón, stíšte zvonenie, aby Vás počas meditácie nič nerušilo.

3. Nájdite si polohu, ktorá Vám najlepšie vyhovuje.

Meditovať môžete v sede na stoličke, na meditačnom vankúši alebo aj po ležiačky. Ak sa rozhodnete pre meditáciu v sede, sadnite si tak, aby ste mali chrbát vystretý a hlavu zarovnanú s chrbticou. Neopierajte sa chrbtom o stoličku. Nohy sú položené rovno na zemi bez prekríženia, tak aby sa chodidla dotýkali zeme. Ruky sú položené dlaňami hore alebo dole na stehnách. Ak sedíte na meditačnom vankúši, tak je opäť chrbát aj hlava vystretá, ale nohy môžete mať prekrížené v tzv. pozícii lotosového kvetu. Ak ležíte, tak je telo vystreté na podložke. Pri meditovaní v ľahu je vhodné ležať na jogomatke alebo na mäkkom koberci, nie na posteli, aby ste nezaspali.

4. Dýchajte pomaly a všímavo.

Svoju pozornosť zamerajte do tela a všímajte si svoj dych. Dych je pomalý, plynulý a bez kontroly. Len si uvedomujte, že dýchate. Všímajte si ako vzduch vchádza do tela alebo z neho vychádza. Napríklad môžete zamerať pozornosť na hruď a len si všímať ako sa s nádychom rozpína a s výdychom klesá.

5. Ak prídu myšlienky, je to v poriadku

Ak si uvedomíte akékoľvek myšlienky, je to v poriadku. Meditácia neznamená nemyslieť. Pri meditácií sme naopak všímaví k tomu, ako sa naša pozornosť presunie k myšlienke. Už to, že si to uvedomíte, znamená, že ste bdelí. Keď si uvedomíte, že sa vaša pozornosť zatúlala, len si všimnite aká myšlienka vás od meditácie odtiahla a veľmi jemne ale pevne vrátite svoju pozornosť do tela. Časom si uvedomíte kam sa myseľ rada túla a môžete ju mať pod kontrolou.

6. Počas meditácie neposudzujeme, či meditujeme správne alebo nesprávne.

Počas meditácie sa o nič sa neusilujeme, nič nemeníme, len si uvedomujeme to, čo je s nami v prítomnom okamihu.

7. Počas meditácie si užívame bytie v prítomnom okamihu so všetkým, čo sa objaví.

Uvedomujeme si svoje telo, pocity, emócie, myšlienky. Sme len ich pozorovateľmi bez potreby niečo meniť alebo chcieť inak.

8. Dĺžka meditácie závisí od našej praxe a trpezlivosti.

Je možné, že pri prvých meditáciách vydržíte len pár minút. Alebo po chvíli zaspíte. A je to v poriadku. Nič si nevyčítajte. Ale ani nehádžte flintu do žita. Skúste to o deň neskôr zas a zas. Meditačná prax vyžaduje tréning rovnako ako akýkoľvek šport. A tak môžete každý deň pridať minútu navyše rovnako ako jedno závažie v posilňovni.

9. Meditácia je rovnaký tréning ako každý iný.

Potrebuje pravidelnosť. Meditáciou všímavosti si postupne ohýbame sval všímavosti. Časom si dokážeme všímať seba samého úplne inou optikou.

10. Po ukončení meditácie zostaňte ešte chvíľu v tichosti a len si všímajte ten pokoj a ticho vo svojom vnútri.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
1
Poslať správu
Som kvalifkovaná lektorka Mindfulness MBSR. Tento program som študovala v certifikovanej škole Mindful Academy Solterreno. Pred časom som založila aj Akadémiu pozitívneho života a mojím zmyslom je pomáhať ľuďom tešiť sa zo života.

Chceš vedieť, keď Mária Boťanská pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.