Ako (ne)bojovať s rasizmom

Odstraňovanie všetkých foriem diskriminácie je ušľachtilý cieľ, ktorý by mal mať na srdci každý. Tu je pár príkladov ako to nerobiť:

Cenzúra

Na nátlak woke verejnosti si filmovú klasiku Odviate vetrom z roku 1939 už na streamoch od HBO nepozriete. Stanica sa vyjadrila, že film bol „produktom svojej doby“ a zobrazoval „etnické a rasové predsudky“, ktoré sa „vtedy mýlili a mýlia sa aj dnes“.

Hattie McDaniel, ktorá vo filme stvárnila postavu služobníčky "Mammy", bola za stvárnenie postavy ocenená sochou Oskara ako prvá afroameričanka v histórii. Pri prebraní ocenenia predniesla dojímavú reč, v ktorej vyzdvihla aj historický moment tohto aktu pre afroameričanov. Holt, príliš málo woke na dnešnú dobu Hattie...

Obmedzovanie

Ostaňme ešte na moment vo filmovom priemysle. Americký server Variety.com požaduje označiť problematické, alebo urážlivé filmy, prípadne dosiahnuť ich úplne odstránenie. Ak by ste na zozname očakávali neonacistické propagandistické kúsky, tak vás sklameme, tento woke portál nemá na teké ťalapatky čas. Na zoznam sa vraj dostal Forrest Gump lebo údajne zomiešnuje ľudí s telesným postihnutím, AIDS, protesty a fandí Ku Klux Klanu. Nevideli ste to tam? Musíte viac bádať.

Kritike sa nevyhli ani filmy ako Indiana Jones (zosmiešnuje domorodcov), Vtedy v Hollywoode (film simpatizuje s Trumpom/ WHAT?!), Mlčanie Jahniat (je nejakým spôsobom proti trans osobám).

Korporátny aktivizmus

Veľa by sa dalo napísať o korporátnom aktivizme a o tom, ako sa snažia zviesť sa na vlnách woke kultúry, ale pár príkladov povie viac než jedna dizertačná práca na túto tému.

Sirupy Aunt Jemina a ryža Oncle Bens menia logo. Nie preto, že by ich k tomu niekto nútil, ale dali korporátne stanovisko, že sa cítia tak woke ako nikdy predtým a že je z nezmámych príčin rasistický čin mať na obale osobu s vyšším množtvom melanínu v pokožke a preto sa rozhodli svoje produkty rebrandovať.

Internet však na seba nenechal príliš dlho čakať a už prichádza s kreatívnymi variantami. Čo tak táto?

Čo by bolo potrebné rebrandovať v našom karpatskom regióne? Keksy Indián? Čierneho princa? Píšte do komentu lebo inak ten woke západ nikdy nedobehneme!

Peace!

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
3
Poslať správu
Zlý človek už na prvý pohľad.

Chceš vedieť, keď ZaMüsli pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.