9.11.2017 09:31

Ako sa dostať do Arménska?

Arménsko, alebo Hayastan, ako ho volajú domáci, je stále atraktívnejšou destinácou, ktorá sa dá prebádať za celkom zaujímavý rozpočet.

Arménsko, najstaršia kresťanská krajina na našej planéte ma určite čo ponúknuť. Od Kavkazu k jazeru Sevan až po Iránsku hranicu, si táto krajina udržiava status nie úplne prebádaného kúska zeme.

Takže moja cesta začala na východe slovenska v Prešove, odkial som sa vydal autobusom za cca 7 € do Ukrajinského Užhgorodu. Pomerne veľká časť mesta je v rekonštrukcii, čiže bude rozhodne stáť za návštevu, kedy to neviem. Z Užhgorodu moja cesta pokračovala vlakom do Ľvova. Za 11 € bola 6 a pol hodinová cesta vskutku príjemná. Tento vlak ponúka tzv. lôžko čo je nesmierne užitočné pri tak dlhej ceste.

Vo Ľvove som si vzal taxík priamo spred vlakovej stanice od nejakého starého pána, ktorý vyzeral že už toho prežil viac ako dosť. Jazdil ako blázon ale za tých cca 15 € to stálo, aspon som sa podujal dôverovať ĺudom, síce so slzným sprejom v ruke. Z Ľvovského letiska som letel do Kyjeva a odtial do Tbilisi v Gruzínsku, čo ma aj s 20kg batožinou vyšlo na 166 € (jednosmerne). Do budúcnosti aj sám sebe odporúčam nechať si viac času na čarovný Kyjev.

V Tbilisi, ako inak, som si vzal opäť taxík, ktorý ma vyšiel na cca 40 lari (cca 13 €) priamo na hostel. Ako som neskor zistil až tak priamo to nebolo nakoľko ani "pán" taxikár nevedel nájsť ulicu na ktorej som mal vystúpiť. Konečný úspech bol viac-menej spoluprácov nakoľko pán využil moj "bystrí zrak" (nosím okuliare) aby sme našli danú ulicu, nakoniec ma ajtak vyhodil niekde asi pol kilometra od cieľa, no bolo to stale na tej jednej ulici, takže v pohode.

Hneď ako som sa ubytoval na hosteli (https://www.booking.com/hotel/ge/patio-hostel-tbilisi-city.en-gb.html?label=gen173nr-1FCAEoggJCAlhYSDNiBW5vcmVmaAeIAQGYAS7CAQp3aW5kb3dzIDEwyAEM2AEB6AEB-AELkgIBeagCAw;sid=a869d2dc4fdcf6fe76cfe88ffb249e85;dest_id=900047975;dest_type=city;dist=0;group_adults=2;hapos=1;hpos=1;room1=A%2CA;sb_price_type=total;srepoch=1510214828;srfid=553020ed9704ec9af3b26dc6aa7515e0413dffc4X1;srpvid=812e391560e801c9;type=total;ucfs=1&#hotelTmpl), ktorý srdečne odporúčam, 1 noc ma vyšla na 6 € (aj s raňajkami), ceny su kolísavé a hned deň na to bola cena jednej noci asi 3 € (aj s raňajkami).

Na další deň som si vzal tzv. mašrutku z stanice autobusov Ortachala až do Arménského mesta Gyumri (druhé najväčšie mesto) za 25 lari (cca 8 €), cesta trvala asi 5 hodín, no boli sme tam asi traja takže luxus. Personál ale aj okoloidúci vám velmi ochotne pomôžu s kúpou listkov a nájdením konkretného spoja.

Na Gruzínsko-Arménskej hranici sme sa zdržali asi 30 min kvoli kontrole batožiny a pod.

Na hranici pri pasovej kontrole nie je absolútny problém ak máte pečiatku z Turecka (hoci je hranica s tureckom zatvorená, táto situácie je len dočasná a v súčasnosti už aj mnoho arménov pracuje a cestuje do Turecka). Čo ale problem je ... s pečiatkou z Azerbajdžánu vás do Arménska nepustia a rozhodne by som to ani neskúšal, nakoľko vzťahy medzi týmito dvoma krajinami su celkom napäté a každoročne sa počítajú straty na životoch na oboch stranách, ale nie je sa čoho báť obe krajiny sú absolútne bezpečné až na mierne nebezpečie v hraničných oblastiach.

Do Arménska sa z Gruzínska dá dostať aj vlakom, no je to o čosi pomalšie ale aj lacnejšie.

Ak preferujete menej dobrodružnú cestu tak z Katovíc, Krakowa, Budapešti, Viedne odlietajú pravidelné spoje priamo do hlavného mesta YEREVAN.

Podrobný opis cesty nájdete aj na mojom YT channel: https: https://www.youtube.com/watch?v=sHg6zRPS35g&t=526s

Pre lepší obraz tejto bohatej krajiny sledujte aj instagram ;)

Ak by boli nejaké otázky, som tu ;) ... have a nice day

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
2
Poslať správu
Večný študent, pútnik, srdcom dieťa, dušou starec ;) Píšem o svojom živote a nejak7ch tých cestách, o svojom pohlade na život a tiež o niečom čo mi robí život lepším... zanechajte hodnotenie, koment ....

Chceš vedieť, keď mArt pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.