Sedem povinností lídra

K základu patrí sedem úloh lídra v akejkoľvek organizácii. Na škále od 1 do 10 si otestujte schopnosti v každej z nich, a ešte vám aj napovedia, akú hodnotu máte pre spoločnosť. Sú to tieto úlohy:

ÚLOHA ČÍSLO : STANOVTE A DOSAHUJTE PODNIKATEĽSKÉ CIELE

Dôvodom zlyhania v obchodnej a riadiacej sfére je neschopnosť dosiahnuť ciele predaja, rastu a zisku, za čo je zodpovedný líder.

Stanovenie a dosiahnutie podnikateľských cieľov zahŕňa všetky oblasti strategického a trhového plánovania, vrátene produktov, služieb, ľudí, produktivity, propagácie, financií a reakcie na konkurenciu.

ÚLOHA ČÍSLO 2: INOVUJTE TRH

Peter Drucker povedal: zmyslom biznisu je "vytvárať a udržať si zákazníka".

Iba prostredníctvom neprestajnej inovácie produktov, služieb, procesov a spôsobov propagácie si spoločnosti dokážu vytvoriť a udržať zákazníka. Bruce Henderson z Boston Consulting Group povedal: Strategické plánovanie je plánovanie trhu, nič viac, nič menej."

ÚLOHA ČÍSLO 3: RIEŠTE PROBLÉMY A ROZHODUJTE

Ide o natoľko dôležitý fakt, že mu venujem celú kapitolu. Nevyhnutne si ju musíte osvojiť na to, aby ste sa stali schopným vodcom. Pamätajte si, nedosiahnutý cieľ znamená jednoducho nevyriešený problém. Nedosiahnutý obrat je nevyriešený problém. Jediná prekážka, ktorá stojí medzi vami a želaným obchodným úspechom, sú problémy, ťažkosti, prekážky a bariéry. Vaša schopnosť prekonať ich, preliezť cez ne, či obísť ich, je pre úspech kľúčová.

ÚLOHA ČÍSLO 4: STANOVTE SI PRIORITY A SÚSTREĎTE SA NA KĽÚČOVÉ ÚLOHY

Jedna z vašich najdôležitejších úloh je využitie obmedzených zdrojov, hlavne ľudí a peňazí v oblastiach, kde najviac prispejú k úspechu podniku.

Zákon vynechávania alternatívy znie: "Ak robíte jednu vec, znamená to, že nerobíte inú vec."

Najvzácnejšou komoditou je čas. Je ho málo, neustále plynie, nedá sa vrátiť ani nahradiť. Spôsob, akým nakladáte s časom, môže byť rozhodujúcim faktorom toho, čo dosiahnete - alebo nedosiahnete.

ÚLOHA ČÍSLO 5: BUĎTE VZOROM PRE INÝCH

Albert Scheitzer kedysi napísal: "Mužov vzdeláva škola príkladu, nijaká iná."

Toto platí oddávna: príklad, aký dávate svojím charakterom, postojmi, osobnosťou, pracovnými návykmi a hlavne to, ako sa správate k iným ľuďom, udáva tón vášmu oddeleniu či organizácii.

Oddelenie sa nedá morálne pozdvihnúť, morálka sa cedí zhora nadol. Dobrý generál nemôže mať zlých vojakov.

Neustále si klaďte jednu a tú istú otázku: "Aká by bola moja spoločnosť, keby boli všetci takí ako ja?"

Marshall Goldsmith, najvyšší kouč pre vrcholovách manažérov vo Fortune 1000 už roky dokazuje, že jediná zmena vo vzorci správania kľúčového manažéra dokáže mať kumulatívny dopad na obrovské množstvo ľudí.

Vodcovia sa správajú tak, akoby ich neustále niekto pozoroval aj vtedy, keď sú sami.

ÚLOHA ČÍSLO 6: PRESVIEDČAJTE, INŠPIRUJTE A MOTIVUJTE INÝCH, ABY VÁS NASLEDOVALI

Tom Peters povedal, že najlepší vodcovia nevychovávajú nasledovníkov, vychovávajú vodcov. Pravda je, že chcete, aby boli vaši ľudia iniciatívny a aby dokázali slobodne konať na základe vlastnej iniciatívy. Ich iniciatíva však musí slúžiť a podporovať to, čo sa snažíte ako líder dosiahnuť.

Pokiaľ ľudia za vami nejdú, nie ste líder. Ak vás nik nepočúva, neverí vám, či nestojí o to, čo vravíte, nedosiahnete úspech. Ak ľudia pracujú len preto, aby dostali výplatu, aj tá najlepšia obchodná stratégia na svete je odsúdená na neúspech.

Musíte motivovať iných, aby nasledovali vašu víziu, aby podporovali a dosahovali ciele, ktoré ste stanovili, aby sa postavili za predstavu, akú o spoločnosti máte. Dnes nemožno ľuďom jednoducho len rozkazovať a kontrolovať ich, musíte si vyslúžiť ich dôveru a rešpekt, sú kľúčom k udržateľnému úspechu lídra.

ÚLOHA ČÍSLO 7: DOSAHUJTE VÝSLEDKY

Kľúčovým faktorom úspechu v konečnom dôsledku je vaša schopnosť dosiahnuť výsledky.

Každá kríza znamená príležitosť

"Profesionálni vojaci sa modlia za mier, ale dúfajú vo vojnu."

Čo to znamená? Vojaci sa modlia za mier, pretože vojna je hrozná. Každý rozumný človek si praje prežiť dlhý život v mieri a pokoji, a to aj vojaci.

Avšak len v čase vojny, v kritických chvíľach na bojisku, môžu predviesť svoje schopnosti a dosiahnuť povýšenie. Profesionálni vojaci dúfajú vo vojnu, pretože v kútiku duše chcú demonštrovať svoju pripravenosť a schopnosť veliť.

Viktor Frankl, ktorý prežil väzenie v koncentračnom tábore v Osvienčime a je zakladateľom odvetvia legoterapie, je autorom slávneho výroku: "Tou najvyššou slobodou je sloboda vybrať si, aký postoj zaujmete, a to za akýchkoľvek podmienok."

Jeden môj priateľ, ktorí stojí na čele spoločnosti postihnutej štyridsať percentným poklesom predaja v priebehu necelého roka, mi prezradil, ako dennodenne pracuje na zachovaní odstupu od zlej, nepriaznivej situácie a udržaní pozitívneho postoja:

"Každé ráno, keď vstanem, urobím rozhodnutie. Môžem byť šťastný alebo veľmi šťastný. Tak sa rozhodnem byť veľmi šťastný a nechám toto rozhodnutie, aby ma sprevádzalo po celý deň, nech sa deje čokoľvek."

Aj vy si môžete vybrať postoj bez ohľadu na to, aké sú okolnosti. Môžete sa rozhodnúť ostať naladení pozitívne, konštruktívne a perspektívne. Na každú krízu sa môžete pozrieť ako na príležitosť, hoci je to možno len príležitosť osobne rásť, dozrieť, zosilnieť a možno si odniesť medailu z boja - ostane vám po celý zvyšok kariéry.

Vitajte v dvadsiatom prvom storočí!

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
3
Poslať správu

Chceš vedieť, keď dalibor.polomsky pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.