20.4.2021 11:20

"Vďaka kreatívnej hlave neviem obsedieť a neustále vymýšľam niečo nové!"

Prečítaj si inšpiratívny rozhovor s Veronikou Boškovou, spisovateľkou, podnikateľkou a marketingovým stratégom v jednej osobe.

Kto si? Čomu sa venuješ? Predstav sa nám! Volám sa Veronika Bošková, pochádzam z Bratislavy a aj tu žijem s manželom a dvoma deťmi. Už 15 rokov sa pohybujem v marketingu, pôsobím ako marketingový stratég a konzultant. Vďaka kreatívnej hlave neviem obsedieť a neustále niečo nové vymýšľam. Aké projekty máš za sebou? Aký je tvoj aktuálny projekt? Pred desiatimi rokmi som spolu-založila prvú značku slovenského dizajnového oblečenia pre deti – Little Monster, napísala som prvú knihu o handmade podnikaní na Slovensku a vytvorila koncept Handmade konferencie pre ženy, ktoré sa chcú začať živiť tým, čo vytvoria. Minulý rok som vydala napínavý triler odohrávajúci sa v Bratislave – Lóža temnoty. Počas prvej vlny pandémie som sa zamilovala do výroby sviečok a vznikli Mystery candles, ktorým sa dnes venujem naplno.

Znieš ako aktívna osoba. Čo by si odporučila ženám, ktoré chcú začať podnikať? Aby plánovali. Aby sa do podnikania nevrhali bezhlavo, ale aby si sadli s niekým, kto rozumie biznis plánom a excelovským tabuľkám a aby si dobre spočítali všetko, čo potrebujú. Tiež je veľmi dôležité, aby mali pri sebe niekoho, kto ich bude podporovať a kto ich podrží, keď všetko nepôjde podľa predstáv. Hovoríš o tom, ako keby si si sama zažila situácie, kedy si podcenila plánovanie. Mala si konkrétnu osobu v tvojom živote, ktorá ťa podporovala alebo ti výrazne pomohla? Máš pravdu, do všetkého sa vrhám intuitívne. Tým, že som si prešla viacerými projektami a vždy začínala odznova, na zelenej lúke, postupne som zistila, že plánovanie je naozaj kľúčové. Bez neho nevieš, kam ideš, ako rýchlo sa tam môžeš dostať a čo všetko na to budeš potrebovať. Pre mňa bola vždy dôležitá podpora v manželovi, ktorý je pre mňa takým reality-checkom, keď ja lietam v oblakoch. Kam investuješ svoju energiu, čas a peniaze? Najradšej do detí! :) Ak mám čas, investujem do knižiek, do vzdelávania a veľmi rada cestujem. A momentálne idú všetky financie do voskov, vôní, krabičiek a nádobiek. Prečo práve sviečky? Ide ti tento biznis? Pri sviečkach prepájam rôzne súčasti, ktoré ma bavia. Využívam svoju kreativitu pri vymýšľaní a testovaní vôní, zároveň robím niečo rukami, čo má na mňa terapeutický účinok. A vytváram niečo, čo teší ostatných a pomáha im spomaliť sa, venovať sa sebe a robiť si dni krajšími. Zatiaľ sa mu venujem doplnkovo, popri práci v agentúre, no odozva je skvelá, tak som sama zvedavá, kde budem o rok. Ak by si sa rozhodla investovať do akcií, tak ktorá spoločnosť by to bola? Asi by som zvolila nejakú bezpečnú cestu – známu, stabilnú firmu, u ktorej by som videla potenciál ďalšieho rastu. Alebo potom do nejakého startupu, ktorého myšlienka by ma očarila a videla by som príležitosť v ich rozvoji. Chýba ti na Slovensku finančná, legislatívna alebo iná systémová podpora žien – podnikateliek? Veľmi. Vznikajú síce rôzne zoskupenia alebo združenia, no nejaká systémová podpora od štátu by mohla pomôcť ženám začať podnikať, postaviť sa na vlastné nohy a pomôcť tým aj ekonomike. Ženy k biznisu pristupujú trochu inak ako muži, pocitovo a cez emócie. Potrebujú vedieť a cítiť, že ich podnikanie má aj iný zmysel, ako len rýchlo zarobiť veľa peňazí. Čo by si zmenila, ak by si mala znova 18 rokov? Viac by som cestovala, spoznávala rôzne kultúry a ľudí. Asi by som sa menej stresovala školou a energiu by som venovala zmysluplným projektom. A viac by som písala, to som dlhé roky zanedbávala. Hovoríš mi z duše! Kiežby sme sa všetky mohli opäť vrátiť do tohto obdobia ale s aktuálnymi skúsenosťami :D Veronika, ďakujeme ti za inšpiratívny rozhovor a prajeme ti veľa úspechov pri nových projektoch, pretože určite prídu!

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
0
Poslať správu
Webový portál Mafinn TI ukáže, že investovanie je jednoduchá, chutná a dôležitá súčasť bežného života.

Chceš vedieť, keď Mafinn pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.