6.1.2024 19:30

Karin - rozhovor

Každý výkonnostný šport vie veľa dávať niekedy aj brať. Karin sa naučila plávať, keď mala 5 rokov...

Pamätáš si, ako a kde si sa naučila plávať?

Na plávanie do klubu v Púchove ma zapísali rodičia keď som mala asi 5 rokov aby som sa naučila plávať. Bola som dosť hravá a učivá a plávanie ma bavilo.

Čo sa v šlánku dozveite?

- ako Karin vníma svoju 12 ročnú plaveckú kariéru

- prečo prestávalo Karin baviť trénovanie

- v akom prostredí Karin trénovala

- aké úlohy potrebovala riešiť, keď chcela prekonať sovju výkonnostnú stagnáciu

- akú najväčšiu zmenu spravila v objemoch prípravy

- čo jej priniesla do jej plaveckého života príprava plavca na suchu

- aké sú jej nové plány a ciele

- prečítaj si tiež Karin príbeh

12 rokov sa zdá byť dlhá doba, ale treba prezradiť, že si s plávaním skončila ako 17 ročná, čo by mal byť v kariére športovca štart do obdobia svojich najlepších osobných výkonov a rekordov. Prečo tak skorý koniec?

Ide hlavne o to, že pokiaľ športovec nie je naozaj na tak dobrej úrovni, že ma z toho zárobok, tak je to neperspektívne do budúcnosti. Ja osobne som skončila práve z tohto dôvodu. Neplávala som zle ale tiež som vedela, že plávanie nebude vec, ktorú budem chcieť robiť do 30tky... Možno by som si toto ale tak dobre neuvedomila, pokiaľ by ma plávanie stále bavilo tak ako kedysi.

Klúčovým sa zdá byť moment, "pokiaľ by ma plávanie stále bavilo tak, ako kedysi." Vieš povedať čo sa stalo, že ťa plávanie baviť prestalo tak ako kedysi?

Možno to bolo tréningovou skupinou, možno trénerom, neviem. Postupne u nás začali plavci odpadávať a už to nebolo “ono”.. tiež som mala zle pretekové obdobie a nevedela som sa dostáť na úroveň, na ktorej som bola kedysi. Bolo to vyčerpávajúce hlavne na psychiku a ta je či už pri plávaní, alebo pri akomkoľvek inom športe kľúčová.

...tréningy začali spadať jeden do druhého, už to bolo len také prežívanie z tréningu do tréningu.

Obdobie približne do 12 rokov veku každého dieťaťa je kľúčové v "zamilovaní si športu" (Marian Jelínek) , aby prekážky, ktoré neskôr prídu, pretekára nezastavili. Vieš sa s touto infomráciou pozrieť na vplyv osobného trénera, kolektívu, prostredia v ktorom si trénovala v období do 12 rokov?

Ja som mala vždy dobrý kolektív a trénerov, kde sme si všetci rozumeli. Tréningy samozrejme nemohli byť stále ľahké, ale vždy sa do nich podarilo dostáť nejaký zábavný prvok, ktorý z dobrého tréningu urobil výborný. Keď som ale už bola staršia, tak týchto “hier” bolo menej a tréningy začali spadať jeden do druhého, už to bolo len také prežívanie z tréningu do tréningu.

Ja som strašne rada že som si dokázala, že to v sebe stále mám a že som schopná dokázať čo len chcem.

Jedna z najčastejších prekážok v športe ako takom, je tvrdá tréningová práca s určitým životným štýlom (stravovanie, spánok, voľnočasové aktivity...), čo delí tých dobrých od lepších. Nie je to skôr o tom, že práve toto je hranica, za ktorú si nebola ochotná ísť?

Nikdy som nepovedala že nie som ochotná ísť za takúto hranicu, skôr to bolo v návyku, ktorý som nemala vytvorený a bolo náročne zrazu urobiť takú zmenu.

Ako a kedy sa podľa teba dá takýto návyk vytvoriť?

Tento návyk by mal začať už na začiatku prípravy, najlepšie v detstve. Pitný režim by sa mal stať základom na každom tréningu. Ohľadom stravy je to možno náročnejšie, čo som mohla pozorovať aj na sebe.. rôzne výživové doplnky či vitamíny alebo tyčinky dajú pred alebo po tréningu pocit sýtosti a doplnenie už potom plnohodnotnej stravy je práve kvôli tomuto pocitu náročne.

Aktuálne začínam ako trénerka v klube...

Karin, tu si dovolím spomenúť, že tento rozhovor nadväzuje na tvoj príbeh, a vážim si tvoju ochotu sa úprimne podeliť o svoj púríbeh očami trénera a aj týmto rozhovorom. Ako ty hodnotíš tých 9 mesiacov? Čo Ti priniesli, čo zobrali, ako hodnotíš výsledky, ktoré si dosiahla, čo si možno chcela dosiahnuť a nedosiahla... ?

Ja som strašne rada že som si dokázala, že to v sebe stále mám a že som schopná dokázať čo len chcem. Spoznala som nových ľudí a získala som nesmierne veľa cenných informácii, ktoré budem môcť posunúť ďalším ľudom, ktorí to potrebujú.

To znie ako nejaký nový cieľ? Prezradíš niečo zo svojich budúcich plánov?

Aktuálne začínam ako trénerka v klube takže dúfam že sa mi podaria všetky očakávania naplniť.

Na sebe som videla, že aj keď som plávala takmer tretinu z toho, čo kedysi, tak som sa výkonnostne zlepšovala.

K tomu môžem len pogratulovať a držím palce. Odborná suchá príprava bola tvojim najslabším článkom v celej príprave. Ako sa pozeráš na túto časť prípravy seba a plavcov vôbec?

Suchá príprava je naozaj veľmi dôležitá pri rozvoji svalov, ktoré sa v bazéne proste nerozvinú. A tiež, jedna vec je pozerať sa na svalovú prípravu, na druhej strane mobilita a stabilita je u plavcov veľmi dôležitá. Ja som suchu prípravu kedysi vôbec nemala. Počas týchto posledných 9 mesiacov som obmedzila tréningy na 3 týždenne a do toho zaradila 2-3 suché. Na sebe som videla, že aj keď som plávala takmer tretinu z toho, čo kedysi, tak som sa výkonnostne zlepšovala.

Krásne si to vystihla a poukázala na veľkú rezervu v príprave väčšiny plavcov. Za 9 mesiacov si dosiahla veľký posun v technike plaveckých spôsobov. Akú vidíš súvislosť medzi suchou prípravou plavcov a plaveckou technikou v bazéne?

Technika je veľmi náročná a učiť sa ju takým spôsobom, že sa mení nejaké pôvodné nastavenie je pre mnohých plavcov takmer nereálne. Veľkú úlohu v tom hrá aj motorika a schopnosť športovca pracovať s vlastným telom. Rozvíjanie tejto motoriky na suchu môže byt výraznou dopomocou na zmenu techniky aj vo vode.

Karin, ďakujem za príjemný a cenný rozhovor. Chela by si spomenúť ešte nejakú cennú skúsenosť, poznatok zo svojej 12 ročnej plaveckej kariéry, alebo posledného obdobia?

Ďakujem aj ja. Nakoniec ja by som len chcela povedať, že každý môže dosiahnuť čo chce, pokiaľ sa stretáva so správnymi ľuďmi a dostáva od nich správne informácie. Ja som spoznala obrovské množstvo trénerov, ktorí mi pomohli a posunuli ma niekam úplne inam, za čo aj im takto nepriamo ďakujem.

Karin, poďakuj v prvom rade rodičom, ktorí v prvom stoja za každým úspechom, či neúspechom svojich detí, aj keď v tvojom veku, si za svojimi snami kráčaš už svojou vlastnou cestou. Držím moc palce vo všetko ďalšom a ešte raz ďakujem aj za tento úprimný rozhovor.

Prečítaj si tiež Krin príbeh.

Odpovede sú autentické, bez úpravy.

Foto: autor

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].

Ohodnoť blog
2
Poslať správu
Podporujem nadšenie detí pre šport, venujem sa popularizácii plaveckých športov a hlavne plávania. Plávaniu sa venujem celý život a vždy ma poteší, keď môžem tomuto krásnemu športu akokoľvek pomôcť, prospieť.

Chceš vedieť, keď ALVA pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.