Zell am See Kaprun - Alpy na dosah

V poslednej dobe som sa v práci trochu prepínal a potreboval som doslova vypadnúť. Našiel som si cez internet krátky víkendový pobyt a po 5 hodinách v aute som tam bol.

Všade veľa snehu

Ihneď po príjazde do Zell am See som sa ubytoval a prekvapil ma ruch, ktorý vládol v malom alpskom mestečku. Bágre behali všade a odpratávali obrovské haldy snehu. V údolnom mieste ho mali vyše 100 cm a chodníky, či cesty vyzerali skôr ako zákopy.

Čo sa dá v Zell am See robiť?

Odmalička lyžujem, a preto zimu milujem. Doslova ma hnevá globálne oteplovanie a mrzí ma, že sneh si doma užívam len sporadicky. O to viac som sa tešil keď som mohol vybehnúť na kopec. Oblasť Zell am See - Kaprun sa aktuálne skladá z 3 lyžiarskych oblastí, no tomu sa povenujem neskôr. Keďže som nechcel strácať ani sekundu prešiel som k najbližšej lanovke a už som sa aj viezol na kopec.

Zell am See- Schmittenhoehe

Táto lyžiarska oblasť je priamo spojená s mestečkom Zell am See, teda na svah sa dá ísť priamo z ubytovania, alebo stačia max 2 zastávky skibusom. V oblasti je veľa úplne nových lanoviek a ešte viac zjazdoviek, takže za piatkové popoludnie som nemal šancu všetko prejsť. O to viac som sa sem tešil v nedeľu, keďže som si v sobotu večer dôkladne študoval skimapu, aby sa mi podarilo pochodiť čo najviac, no aj tak sa mi nepodarilo prejsť možno ani polovicu zjazdoviek. Schmittenhoehe je najvyšší kopec tejto oblasti. Spomínam ho preto, lebo je z neho úžasný panoramatický výhľad. 360° álp v takomto prevedení len tak niekde nenájdete.

Podvečerný zjazd

Ruch v apreski baroch a jemne oblačná obloha ma posmelila v tom ostať na zjazdovke do západu slnka. Ja som jeden z tých ľudí, čo sa na výlety dôkladne pripravujú a snažia sa nič nepodceniť, takže spontánne rozhodnutie ostať vo výške 2000 m.n.m. na hore, ktorú nepoznám (cestu do správneho údolia som len dúfal, že trafím). Na lanovke som sa opýtal, či to tam tolerujú a aj keď s jemnou nevôlou, tak nenamietali. Iba sa ma snažili upozorniť na strmé zjazdovky, cez ktoré v podvečerných hodinách jazdia ratraky na lane, čo vie byť veľmi nebezpečné a každý z vás kto sa rozhodne ostať na zjazdovke o niečo dlhšie by mal nato myslieť.

V sobotu na Kaprun

Mimoriadne som sa nato tešil, lebo na Kaprune som bol pred 6 rokmi, ale začiatkom októbra v predsezóne. Slnečné počasie a výška snehu 320cm predpovedalo nezabudnuteľný zážitok. Jeden známy mi dohodol doobeda miestneho učiteľa, ale viacmenej mi robil dokonalého sprievodcu. Možno si poviete, že načo mi je v lyžiarskom stredisku sprievodca? Thomas je 71 ročný pán narodený v Čechách, ktorý sa dnes hrdo pýši, že patrí do spolku "fossile ski club" mi vedel povedať príbeh o každom cm snehu čo tam v ten deň na kopci bol. Napriek tomu, že na zjazdovkách bolo minimum ľudí a nádherne svietilo slniečko tešilo som sa na každú jazdu lanovkou, lebo som vedel, že sa dozviem opäť niečo nové.

Reštika v nebi

Od dávnych vekov človek stavia stavby, v ktorých sa chce dotýkať hviezd, či vstúpiť rovno do neba. Ak by sme dnes vyberali takéto stavby, tak reštika vo výške 3029m.n.m na hore Kitzsteinhorn k nim rozhodne patrí. Ťažko sa mi opisuje takýto zážitok v krátkosti, a preto len odporučím tento bod ako tip na výlet - v zime, či v lete. Rozhodne to stojí za návštevu a keď pôjdete tunelom ktorý vedie skrz horu na opačnú stranu k druhej výhliadkovej terase, tak verím , že si na tento môj článok spomeniete.

Smutný osud ľadovca

Globálne oteplovanie som tu už spomínal v súvislosti, že sa mi vôbec nepáči. Kitzsteinhornský ľadovec ho však nemusí ešte viac než ja. Za posledné roky sa zmenšil na nepoznanie a aj napriek snahám v lete ho plachtovať a chrániť, je len otázkou času, kedy sa roztopí úplne. Paradoxom celej situácie je to , že to napomáha lyžiarskym podmienkam. Kde neni ľad ale skala, dajú sa vybudovať lanovky, rozšíriť zjazdovky a stredisko, ktoré pôsobí vo výške 2000-3000 m.n.m si tu bude smelo garantovať kvalitnú snehovú nádielku počas zimy ešte dostatočne veľa rokov.

Ako sa pozerám na Zell am See teraz?

Pred cestou som si hovoril, kam sa hrabem 500 km kvoli jednému víkendu?! Dnes si hovorím, bodaj by som tam chodil každý víkend. Je tam krásne a určite by som tam zostal aj dlhšie, navyše ak si skombinujete krásne počasie, veľa snehu, široké zjazdovky, krásny alpský hotel s každovečerným wellnesom, tak vám naozaj ku šťastiu nič nechýba.

Čo sa mi v Zell am See najviac páčilo?

+ od poslednej návštevy sa tam toho veľa zmenilo, nespia na vavrínoch a stále budujú

+ výhliadková terasa na Kitzenhorne

+ to keď som si uvedomil, že som sa na lanovke nepocikal, že to sú iba vyhrievané sedačky

+ brutálne dobré jedlo v hoteli

+ prvý krát v živote som si zajazdil v U-rampe

- rakúske ceny, ale tak sem tam si treba vyhodiť z kopýtka

Záverečné info

Všetky informácie, ceny skipasov, skimapy, ubytovanie, plány výstavby nových lanoviek a hlavne možnosť kúpiť pobyt ako cenovo výhodný balíček: www.zellamsee-kaprun.com/sk

Rodinný hotel s wellnesom a dokonalou kuchyňou: www.alpenblick.at

Thomas hovorí super česky a nájdete ho v lyžiarskej škole na Kaprune: www.ski-kaprun.com (mail na Thomasa trautmann-th@t-online.de )

Nájdete ma hlavne na instagreme @zly_hipster

Zopár fotiek na záver:

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
6
Poslať správu
Čaute, Moje skutočné meno je Marcel a pracujem ako brand manager eshopu Aranburu. Počas voľna doslova utekám do hôr, kde spoznávam a najmä fotím.

Chceš vedieť, keď Zlý hipster pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.