Ako vyhrať voľby a.k.a. keď peniaze nerozhodujú

Médiami kolujú informácie o astronomických sumách za predvolebné kampane. Z toho dôvodu som sa rozhodol zhodnotiť tú našu - za lepšiu Trnavu.

Za posledných 9 rokov som sa popasoval s rôznymi výzvami. Rozbiehal som eshop, reklamnú agentúru, rôzne menšie projekty, pracoval som pre cestovku, organizoval rôzne eventy (čítaj ívetny) a aktuálne natáčam celovečerný film. Vstup do komunálnej politky bol pre mňa niečím novým, najmä z pohľadu môjho odduševnenia pomáhať veci zlepšovať. O to bola pre mňa väčšia výzva pomáhať a zlepšovať veci v meste, resp. pre mesto v ktorom žijem.

S radosťou som sa zapojil do tímu okolo vtedajšieho primátora Petra Bročku. Vytvorili sme víziu kam chceme smerovať Trnavu v ďaľšom období - v kratšej, ale aj vo vzdialenejšej budúcnosti. Peter Bročka nemal v doterajšom zastupiteľstve potrebnú väčšinu, a preto sme ako tím stáli pred volebnou výzvou.

Pome k faktom

Keď dá hlavu dokopy 30 nezávislých, nezaškatuľkovaných mladých ľudí, tak vymyslíte toľko parádnych nápadov, že je až problém vybrať, ktorý je lepší. V tomto prípade viem, že je najlepšie začať tým čo je najjednoduchšie.

Určiť si cieľ

Úradovať ako primátor je určite super práca, ale keď nemáte podporu mestského zastupiteľstva, tak je to ako šoférovať auto po rovine bez motora, čiže môžete výjsť von a ísť radšej peši. Náš cieľ bol teda odvážny, ale jasný. Peťo ostane primátorom a v zastupiteľstve zasadne aspoň 16 ľudí z tímu.

Zvolili sme si cestu:

Vodu káže víno pije, alebo hovorme o ekonomike a míňajme nezmyselne na propagandu ako blázni. Toto boli pre nás jasné signály, kam sa nechceme uberať. Našim odkazom sa stalo poukázanie na to, čo sa v Trnave, za 4 roky zlepšilo a to čo sa dá reálne (naozaj reálne) zlepšiť.

Zostavili sme si program

Predvolebné sľuby sú pre mňa demagogický obsah, ktorý poukazuje len na veľké problémy s prísľubom na zmenu. Až príliš často však nepodloženú žiadnym riešením. Pozreli sme sa na to opačne a program sme zamerali na menšie - čiastkové problémy, ktoré sme zlúčili do celkov, ktoré napomôžu k zlepšeniu aj tých veľkých problémov.

Ako o nás a o našej vízii povedať verejnosti

Pri predaji produktov sa vždý pýtam, kto je náš zákazník, pretože ak nepoznám svojho zákazníka, tak len ťažko nájdem prostriedok a formu akou ho osloviť. V tomto prípade nám túto úlohu uľahčuje zákon pojmom volič - človek starší ako 18 rokov s trvalým bydliskom v obci. Samozrejme, tento pojem je príliš široký, a preto je fajn si to rozdeliť na drobné - v našom prípade na vekové hranice. Nehľadajte za tým alchýmiu, ako som vyššie písal, v jednoduchosti je krása. Mladšieho voliča sme oslovili sociálnymi sieťami, staršieho letákmi.

Náš message je jasný

Chceme povedať, čo sa spravilo, chceme povedať čo spraviť vieme a kto sme. Vytvoril sa web, ktorý obsahovo podporil online kampaň + vytlačili sme letáky (na 100% recyklovateľný papier), aby sme doručili náš odkaz aj pre tých, ktorý na ten web nemajú možnosť prísť.

Letáky

Vytvorili sme 3 kolá letákov. V prvom kole sme prezentovali to, čo sa za posledné 4 roky spravilo. V druhom letáku sme prezentovali volebný program a v poslednom “message”, že sám primátor má bez podpory v zastupiteľstve zviazané ruky. Časovanie sa rozvrhlo na 4 týždne. Mesiac pred voľbami sa rozniesol leták, ktorý dokazoval opak tomu, neprajným hoaxom, že sa budujú iba cyklochodníky. Dva týždne pred voľbami sme rozniesli letáky o volebnom programe, aby mal každý dostatok času si ho prečítať, a zároveň do volieb na neho nezabudnúť. Posledný leták sme rozniesli začiatkom volebného týždňa.

Facebook kampaň

Mala jasný cieľ. Predstaviť sa a priviesť ľudí na web, ktorý bol jednoduchý, prehľadný a plný obsahu. Ja osobne som zástancom reklamy bez reklamy. Teda sofistikovanej reklamy, ktorá na prvý pohľad nevyzerá ako reklama. V tomto prípade sme nemali dostatok času ani financií vymýšlať sofistikované riešenia, tak sme aspoň zvolili taktiku “niekedy je menej viac”. Reklama ako taká je otravná záležitosť a nakoľko politická konkurencia zvolila štýl masívnej kampane, vedel som, že ak to spravíme v malom a presne zacielime, výsledok bude o to lepší.

Na facebook sa použili 3 druhy propagácie. Spoločná fotka všetkých kandidátov, fotka jednotlivca so základným opisom, a fotka skupiny v rámci mestskej časti s kľúčovými bodmi programu. Kľúčom však bolo vysvetlenie, že to nie je o jednotlivcovi, ale o tímovej práci.

Celá stratégia bola vedená premyslene a účelovo, ale to know how, nechám na vás, nech si v tom nájdete sami. Citlivo sme hýbali s rozpočtami a dávali sme si pozor aby sme zobrazili len tak “akurát” aby to nebolo málo a ani príliš veľa.

Suma sumárum

fotky + grafika ( fotiek,tlačivá, web) + web = 3522 €

facebook reklama = 1241 €

výroba tlačív + roznos = 8499 €

Výsledok

V skorých ranných hodinách 11. novembra sme sa dozvedeli správy, ktoré nás doslova šokovali. 24 poslancov + 1 primátor. Bol by som naivný myslieť si, že zato môže reklama, resp. reklama, ktorú som riešil na FB. Je jasné, že ľudia veria v staronového primátora a my sme dostali dôveru najmä vďaka nemu. No som rád, že som svojimi schopnosťami priložil ruku k dielu. Presne tak ako to chcem robiť minimálne v nasledujúce 4 roky.

Subjektívne zhodnotenie o tom čo rozhodlo

robota odvedená za posledné 4 roky

zmena atmosféry v meste

dobre zacielená kampaň

až príliš silná anti kampaň, ktorá si miestami protirečila a nedávala zmysel

Dostupné dáta:

Kampaň nás stála cca 12612 €

Konkurenčná kampaň strán KDH , SDKÚ-DS , Strana zelených Slovenska

- ccc 52 000 € (ku dňu 13.11.2018 podľa transparentného účtu)

P.S. : Bolo nám vyčítané, že sa nestretávame s ľudmi. Haló, dnes je 21. storočie. Všetci sme online a kedykoľvek a ktokoľvek nás môže kontaktovať + takmer všetky letáky sme si rozniesli sami, kde sme priamo postretali množstvo ľudí. Ten kto ma chce, alebo nás chce stretnúť, tak nás stretne, ale nasilu sa niekde pretŕčať a teatrálne vystupovať a.k.a. silné 90 roky, to ja osobne moc nemusím.

Môj životný príbeh zdieľam najmä cez instagram, tak čekuj a followuj @zly_hipster

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].

Ohodnoť blog
5
Poslať správu
Čaute, Moje skutočné meno je Marcel a pracujem ako brand manager eshopu Aranburu. Počas voľna doslova utekám do hôr, kde spoznávam a najmä fotím.

Chceš vedieť, keď Zlý hipster pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.