Napríklad, v uplynulom roku to bolo viac než 30 tisíc, pričom ukrajinské úrady očakávajú, že toto číslo tento rok prekročí hranicu 50 tisíc turistov. Svedectvom toho je nekonečné množstvo fotografií na Instagrame, či napríklad kvantum zážitkov turistov na TripAdvisore. Určite poznáte aj vy niekoho, kto sa v zóne už bol pozrieť alebo to minimálne plánuje.
Avšak, aj taká návšteva Ukrajiny, Kyjeva a Černobyľu si vyžaduje štúdium pár faktov a miestnych pravidiel. Prísť pripravený totiž znamená užiť si výlet na 101 %!
Keď som bol po prvý raz v živote v Černobyle, resp. ešte keď som plánoval svoj výlet, najviac ma zaujímali tri základné otázky. Tie si rozoberieme nižšie:
Potrebujem na Ukrajinu špeciálne víza?
Keďže Ukrajina stále nie je súťasťou Európskej únie, na vstup do krajiny potrebujete pas. Nie občiansky preukaz, ale pas! Zbytočným problémom sa vyhnete, ak bude pas platný a viac než 6-mesačnou lehotou do vypršania jeho platnosti. Okrem toho na vstup do Ukrajiny nebudete potrebovať nič ďalšie. Žiadne víza, ak sa nechystáte v krajine ostať viac než 90 dní.
Je bezpečné cestovať na Ukrajinu vzhľadom k viacerým konfliktom v nedávnej minulosti? Odpoveď je, že každá krajina môže byť nebezpečná, ak nedodržiavate jej zákony a pravidlá. Na Ukrajine sa stačí vyhýbať nebezpečným zónam, medzi ktoré dnes patrí Donetsk, Luhansk a oblasť Krymu. Tie sú však vzdialené približne 1 000 km od Kyjeva, takže sa nemusíte ničoho báť. Aj naše Ministerstvo zahraničných vecí hovorí, že cestovať do Kyjeva je bezpečné. No a Černobyľ je od týchto "napätých" miest ešte ďalej. Takže pohoda :)
Mám sa bať radiácie? Pretrvávajúce zvyšky radiácie stále "strašia" viacerých laikov. Báť sa však nemusíte, sú ďaleko rádioaktívnejšie miesta na zemi.
V Černobyľskej zóne síce stále existujú rádioaktívne miesta, aj keď radiácia je iba zlomkom toho, čo bolo namerané v prvých mesiacoch a rokoch po havárii. Rádioaktívne izotopy sa totiž dostávajú stále hlbšie do zeme. Každý rok o približne jeden centimeter. Žiarenie a jeho intenzita v celej zóne nie sú životu ani zdraviu nebezpečné. Aby sa vám to lepšie chápalo, skúsim uviesť jeden za všetko hovoriaci príklad. Za jeden deň v Černobyle vaše telo dostane dávku radiácie, ktorá je vyše 1 000-krát slabšia ako RTG celého tela v nemocnici. Táto dávka je porovnateľná napríklad s jedným interkontinentálnym letom (radiácia v lietadle) s dĺžkou 3-4 hodiny. V rečiach čísiel, návštevník zóny dostane behom jedného dňa strávených návštevou Černobyľu dávku okolo 2-3 mikrosievertov (stále bezpečná hranica radiácie podľa predpisov jadrových elektrární na Slovensku je 100 mikrosievertov za deň).
Návštevník Černobyľskej uzavretej zóny by si mal dať pozor na rádioaktívny prach, ktorý sa môže na niektorých miestach vyskytovať a zachytiť sa v malinkých (nie nebezpečných) množstvách na odev či obuv. Z tohto dôvodu viaceré cestovné agentúry odporúčajú všetkým návštevníkom po príchode domov oblečenie a obuv oprať.
Ďalšie dôležité fakty, ktoré je dobré vedieť:
- Ukrajina nie je súčasťou Európskej únie, preto tu "bezplatný" roaming neplatí a dátovanie či telefonovanie je podstatne drahšie
- Na Ukrajine a v Kyjeve celkovo je veľmi lacno - to, čo miniete v Paríži, Londýne či Berlíne za deň, vám v Kyjeve vydrží pokojne aj na niekoľko dní
- Na Ukrajine sa platí ukrajinskými hrivnami, tie však naše banky nedržia, a tak je ťažké si dopredu zameniť peniaze. Najlepšie urobíte, keď si hrivny vyberiete v bankomate známej banky (pozor na lokálne zmenárne)
- Do Černobyľu je možné vycestovať iba ak máte nad 18 rokov
- Do Černobyľu sa neodporúča cestovať ženám, ktoré sú tehotné
Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].
Chceš vedieť, keď Michal Krajčír pridá nový blog?
Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.