Výlet za 10€ - Raketová základňa v Bratislave

Pri rozhodovaní, ktoré miesto zvoliť ako prvé, padol výber na naše hlavné mesto a na Raketovú základňu na Devínskej Kobyle. Myslím, že vhodnejšie miesto sme si na začiatok vybrať nemohli.

Niečo z histórie

Raketová základňa na Devínskej Kobyle už nejakú dobu chátra, ale kedysi to bola pýcha Československej ľudovej armády. Základňu stavali ešte za éry komunizmu v rokoch 19791983 ako protilietadlovú vojenskú základňu. Pôsobila tu 186. raketová brigáda Československej ľudovej armády, ktorej úlohou bola ochrana vzdušného priestoru nad Bratislavou. Posádku kasární tvorilo 140 vojakov (menšia posádka). Základňa disponovala 16 protilietadlovými raketami typu S-125 M Neva, ktoré sa vo štvoriciach ukrývali vo veľkých železobetónových bunkroch. Podľa neoverených informácií sa tu svojho času nachádzali aj rakety schopné niesť nukleárne hlavice. Či tu však skutočne boli, sa už asi nedozvieme.... možno zmizli ako tie granáty z Trenčína.

Ako sa tam dostať?

Vzhľadom na ročné obdobie a klimatické podmienky sme zvolili auto, ktoré sme zaparkovali pod lesom a ďalej pokračovali pešo. Trasa je nenáročná, vedie po asfaltovej ceste a zaberie vám približne 30 minút. Vysvetľovať podrobný prístup mi príde zbytočné. Žijeme v 21. storočí a každý už počul o zázračnej veci menom GPS.

V prípade, že nemáte k dispozícii auto, je možné sa sem dostať aj verejnou dopravou. Ako základ je dostať sa do Bratislavy (autobusom, vlakom). Z hlavnej stanice potom nastúpite na autobus č. 83 (cena lístka 0,90€) a vystúpite na zastávke Žatevná. Odtiaľto je Raketová základňa vzdialená 3,2 km a cesta vám zaberie približne 1 hodinu. Pre zaujímavosť a aby ste mali doma o čom rozprávať, na tejto trase vás čaká prevýšenie 228m.

Časový odhad

Cesta autom do Bratislavy nám zabrala hodinu. Po odstavení auta sme pokračovali pešou chôdzou 30 minút k základni. Na mieste sme strávili hodinu. Celý výlet trval približne 4 hodiny.

V prípade, že ste dobrodruh a volíte druhú alternatívu (vlak, autobus), cesta bude trvať o niečo dlhšie a treba s tým počítať. Z hlavnej stanice sa autobusom dostanete na prvý bod vašej cesty (zastávka Žatevná) za 25 minút. Od zastávky k samotnej základni vám cesta zaberie približne jednu hodinu chôdze. Čas strávený na základni nechám samozrejme na vás, ale raketu tam už žiadnu nenájdete (možno). Celý výlet vám teda zaberie 4 hodiny. Je nutné pripočítať ešte cestu do Bratislavy a späť.

Zhrnutie

Všetko už bolo povedané a je čas to zhrnúť dokopy. Čas a cena je stavaná na cestu autom. Ak ste z okolia, výlet vás bude stáť pár eur. Vstupné sa neplatí a keď si zabalíte chleba s rezňom od mamy, ušetríte aj na strave. V našom prípade sme výlet zakončili návštevou reštaurácie.

čas strávený na mieste - 1 hodina

čas strávený cestovaním - 3 hodiny 

celkové náklady - 10€

zdroje: Photo by Paul Gilmore on Unsplash, www.bunkre.info

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
1
Poslať správu
Raz tu bude cool popis a nejaké zážitky.

Chceš vedieť, keď justpatrick pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.