Prečo je verejnosť fascinovaná masovými vrahmi.

Páchatelia strašných zločinov mnohokrát priťahujú ženy a fascinujú verejnosť.

Je rok 2008. V nemocnici v malom rakúskom meste Amstetten žena s menom Elizabeth neznesie psychický tlak a pracovníkom rozpovie hrôzostrašný príbeh o jej otcovi, ktorý ju 24 rokov väznil v pivnici rodinného domu. Verejnosť je šokovaná.

O rok neskôr je Jozef Fritzl obvinený z väznenia, týrania, incestu a neposkytnutia zdravotnej starostlivosti. Je odsúdený na doživotie a vo väzení je často terčom útokov iných väzňov. Verejnosť ho odsudzuje ale na druhú stranu...

...je ním fascinovaná. Médiá o ňom každý deň prinesú nové informácie a milióny ľudí ich s zvráteným úžasom zhltnú. Do väzenia chodia Jozefovi zamilované listy od žien rôznych vekových kategórií. Ako je to všetko vôbec možné? Ako môže byť takýto tyran miláčikom ľudí? Len podotýkam, že jeho najsilnejším argumentom pri súde bolo len to, že nie je až tak zlý, veď svojej dcére a deťom (otehotnela po mnohých znásilneniach) dokonca raz doniesol vianočný stromček. Otec snov.

Vrátime sa v čase do roku 1999. Dvaja tínedžeri, Eric a Dylan, ráno 20. 4. obchádzajú školu Columbine High School, hľadajú svojich priateľov (ktorých nemajú veľa) a tým povedia, nech okamžite opustia školu. O pár hodín neskôr spustia paľbu, zabíjanie ľudí si užívajú rovnako ako strach a zúfalstvo ich obetí. Nakoniec obaja spáchajú samovraždu. Po tomto čine je celá Amerika otrasená a všetci hľadajú vinníka tejto tragédie (nakoniec v tomto súdnom procese padla hlava amerického metalového speváka Briana Warnera).

Na (vtedy sa ešte len rozbiehajúcom) internete sa ale medzitým začali schádzať ľudia (prevažne dievčatá) ktorí tento čin obdivovali. Dievčatá boli zamilované do týchto dvoch zločincov, ktorí zabili 13 svojich spolužiakov a učiteľov. Všetci svorne tvrdili, že Eric a Dylan neboli vrahmi, iba obeťou šikany. Je síce pravda, že obaja chlapci boli šikanovaní, nič ale nedokáže obhájiť tak vážny zločin.

Tieto dva zdanlivo odlišné príbehy majú spoločného menovateľa práve vo fascinácii verejnosti. Ako ale môžu tak ohavné zločiny vzbudzovať obdiv a (hlavne u žien) sexuálnu príťažlivosť? Táto otázka sa dá vysvetliť z dvoch uhlov pohľadu, fyzického a psychického.

Fyziologické vysvetlenie

Hoci si to mnohokrát nechceme priznať, my ľudia sme dravci. Naše prežitie v minulosti záviselo od nasledovania správnych ľudí a robenia toho, čo robili oni. Iba tak ste mohli prežiť a pokiaľ ste boli proti nemu je dosť možné, že ste sa stali jeho protivníkom a nepriateľom.

Mnoho nevysvetliteľných psychologických fenoménov má pôvod v prastarej histórii. Napriek tomu, že mnohé prastaré modely správania, zručnosti a fyzické prejavy už v súčasnej dobe nepotrebujeme, stále sú niekde hlboko v naších mysliach a nevedomky sa nimi riadime.

Pokiaľ teda vidíme “bad-guya” máme tendenciu sympatizovať s ním. Obzvlásť to platí u žien, ktoré v tomto alfasamcovi vidia silného jedinca, ktorý je dostatočne schopný splodiť potomstvo. Znie to strašne, áno, ale všetci sme niekde vnútri ešte stále zvieratá.

Psychologické vysvetlenie

Život človeka v 21. storočí je mnohokrát stereotypný a nudný. Máme tendenciu hľadať čokoľvek len aby sme sa vyhli nude. Niekto sa stane psychopatom zabíjajúcim ľudí a niekto... si o ňom vyhľadá články, filmy, hry, pozerá sa na svet jeho očami a ani si to neuvedomí a zrazu si ho v hlave idealizuje a idolizuje.

Na záver: pokiaľ budete nabudúce čítať nejaký článok o masovom vrahovi a zrazu vás tá téma zaujme, nemusí to nutne znamenať že ste psychopat. Ale zvážte, či si budete vyhľadávať ďalšie články, filmy a či naozaj chcete stráviť svoj drahocenný čas snívaním o psychopatovi.

Už úplne posledné P.S.: O tom, ako médiá robia zo zločincov celebrity, nahrala skladbu aj skupina Rammstein. Volá sa Ich Will.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
2
Poslať správu
Nadšený poslucháč metalu. Čitateľ Stephena King. O móde neviem absolútne nič. Popri tom všetkom stíham vyznávať kresťanské zásady, skladať divnú hudbu a písať zvláštne poviedky...

Chceš vedieť, keď Michal Lukáč pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.