Havana - živá, rytmická a miestami hrozivá

Hlasné rytmy Karibiku, autá z 50' a 60' rokov, reštaurácie plné glancu striedajúce chudobu a smeti. Áno, aj toto je jedna z identít hlavného mesta Kuby, ktoré spomína na Hemingwaya a revolučné časy.

V zašitých uličkách cítiť farbu čerstvých malieb pouličných umelcov, celodenné dianie dopĺňajú zvuky štrngajúceho ľadu v kokteiloch a večer prináša plné bary, či salsou roztancované ulice.  Polorozpadnuté budovy hlásajú "Viva La Revolution" a z ich farebných stien sledujú dianie prísne oči "Che" Guevaru, ktorý je hlboko zarytý do krvavej histórie Kuby. Havana, či La Habana, čo aspoň v mojich ušiach znie o trošku viac exoticky, svoju energickú dušu delí do troch častí: Vedado - moderné, Vieja - historické srdce a Centro. 

Autá s vlastným príbehom

Ružové, červené, modré... "vyber si farbu akú chceš" hovorí mi jeden z domácich. "Ružové" to sa mi páči. Minúty ubiehajú a po netrpezlivom čakaní zaparkuje predo mnou jedno z tyrkysových. "Prepáč, ružové sú už obsadené." Nevadí, podstatné je, že si sadám do uhladeného "old school" auta s otvorenou strechou. Historické autá predstavujú pre majiteľom, ktorí ich počas rokov zachovali v perfektnom stave hlavný príjem. Na Kube je približne 60 000 historických áut väčšinou starých amerických značiek a ich dovoz sa zakázal samotným Castrom. Majitelia tak boli po čase nútení v prípade opráv improvizovať a pôvodné súčiastky nahrázať kúskami z iných áut. Vznikli tak poskladané a rôznymi farbami premalované série áut, ktoré aj keď vyzerajú dobre, stratili svoju hodnotu. 

Okrem dokonalo vyzerajúcich áut sa po cestách premávajú aj tie hrdzavé verzie, v ktorých interéri sa nachádza väčšinou naozaj len potrebné minimum. Všetky tieto autá väčšinou slúžia ako taxíky. Čím lepšie vyzerajúce auto, tým väčší balík peňazí platíš za jazdu. Čas tu plynie pomalou rýchlosťou a občas mám pocit, ako keby sa zastavil. Potom však zbadám novší mercedes, z ktorého vystupuje chlapec v zlatom kabáte s hrubou retiazkou na krku.

Mesto kontrastov

Prechádzam sa ulicami Havany a rozmýšľam, či som si ju takto "vysnívala" pred svojim príchodom na Kubu. Z jednej strany vidím vyblískané cadillaci zaparkované pred vybranými barmi a hotelmi, upravené a páskou ohraničené parky... z druhej, ulice vyzerajúce hrozivo až apokalypticky. Návštevníci, ktorí hneď po prílete poputujú do rezortov vo Varadere (ktoré je odvrátenou stranou Kuby), Havanu vidia iba z polovice. Navštevujú vybrané miesta a architektonické skvosty, pričom si nemajú čas všimnúť okolie. V Havane - hlavnom meste Kuby ročne približne 300 budov dosiane úroveň "životu nebezpečné" a ich obyvatelia musia byť evakuovaníHavana je veľké mesto, ktoré ponúka množstvo pamiatok (mnoho z nich zapísaných do kultúrneho dedičstva UNESCO) odzrkadlujúcich život do histórie zapísaných osobností... okrem toho je však aj obrazom zubom času, životom a vlhkým vzduchom poznačeného okolia.

"Nie je to jednoduché" - "No es fácil"

Nemusím sa dlho prechádzať ulicami, aby som natrafila na ľudí hľadajúcich v odpadkoch niečo cenné, alebo triediacich plechovky, z ktorých vyrábajú napríklad suveníry. Rozdiel medzi chudobnými a bohatými je veľký. V niektorých častiach mesta ako Vedado, žijú rodiny pomerne na vysokej úrovni a v časti Centro, sa niekoľko rodín snaží zmestiť do malého priestoru. Kubánci, ktorí nepochádzajú z Havany, ale rozhodnú sa sem prisťahovať musia platiť vysoké poplatky, ako aj napr. miestni maliari, za predaj svojich obrazov musia odvádzať percentá z príjmu štátu. Základné potraviny sú na prídel, obchody zívajú prázdnotou a pred pekárňami stoja ľudia v zástupoch. 

Poď si štrngnúť s Hemingwayom

Ernest Hemingway zanechal v Havane počas svojho života na Kube svoju stopu a okrem hotela, v ktorom tu býval a jeho domu "Finca la Vigía" tu stoja jeho obľúbené bary. "My mojito in La Bodeguita, My daiquiri in El Floridita."  Rady čakajúcich ľudí často stoja až cez ulicu, veď predsa všetci si chcú štrngnúť s Hemingwayom a dať si nadcenené mojito, alebo daiquiri. Rum je lacnejší ako voda, jedlo v reštauráciách môže stáť viac ako mesačný príjem obyvateľov a namiešané koktaily s opačným pomerom alkoholu a vody v Havane poštrngávajú na stoloch celý deň.

Ak sa Ti článok páčil a chceš sa o Kube, či iných krajinách dozvedieť viac, navštív stránku www.hereisnika.sk :)

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].

Ohodnoť blog
5
Poslať správu
Posadnutá zážitkami, dobrým jedlom a predovšetkým cestovaním. Milujem tú voľnosť, ktorú mi dáva a ten pocit, kedy si zabalím batoh a vydám sa naprieč novému dobrodružstvu. Viac článkov a osobných zážitkov nájdeš na mojom blogu: www.hereisnika.sk

Chceš vedieť, keď hereisnika pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.