Filipíny: 7 zážitkov, ktoré ukrýva El Nido na ostrove Palawan

El Nido na ostrove Palawan ponúka atmosféru s nádychom dobrodružstva a exotiky, ktorá ma každý deň, či večer hnala von do ulíc za novým spoznávaním. Čo všetko sa dá zažiť na tomto mieste?

1. Island Hopping Tours

Okolie Palawanu dotvára viac ako 1700 ostrovov a útesov. El Nido je mesto plné ruchu a svojskej atmosféry s obrazom drevených lodiek, ktoré po chvíli plavby odhaľujú krásu niektorých z drobných ostrovov. Tie sa navštevujú v podobe túr A, B, C, alebo D, ktoré odkrývajú lagúny, či odlahlé pláže ukryté za skalnatými balvanmi. Odkrývajú biely piesok, “50 odtieňov” modrej, šnorchlovanie, kayaking, obed v štýle vylovíš, ugriluješ, zješ a úplny pocit Robinsona Crusoa na opustenom ostrove.

Aktuálny update - závislá na 🥥🥥

A post shared by Veronika Tothova (@hereisnika) on

2. Šnorchlovanie po stopách korytnačiek, Nema a žralokov

Na Filipínach, osud podmorského života závisí na koraloch, kde prežíva svoj život veľká časť rýb. Miestne útesy poskytujú domov nielen rybám, ale aj korytnačkám a mäkkýšom. Aj keď mám pred neprebádaným dnom oceánu, či mora vždy veľký rešpekt, nikdy ma neprestáva udivovať. Nahliadla som do každodenného života rýb na Mal(e)divách, Kube, Bali…, ale Nema, oranžovú rybku s bielymi pruhmi som stretla iba raz. Tu, na ostrove Palawan. Mám pocit, že na Filipínach kdekoľvek nahliadnem pod vodu, uvidím množstvo farieb a tajomný život pod hladinou.

3. Kajak, alebo paddle board

El Nido sa okrem rušných reštaurácií s chuťou rôznych kútov sveta, pouličných stánkov a kaviarní plných ruchu pýši aj priezračnými lagúnami. Lagúnami, kde sa hladina vody v rôznych odtieňoch modrej láme o divoké skaly. Počas už spomínaného Island Hoppingu som si pri návšteve Small Lagoon/Malej lagúny vypožičala kajak. Ten v prepočte na 2 osoby stál približne 5€. Vláda v El Nido sa však nedávno rozhodla z dôvodu vyššej ochrany Small, Big Lagoon a Secret Beach pre uznesenie. Stanovila obmedzenie počtu návštevníkov a množstvo povolených paddle boardov a kajakov. Tento krok má brániť preplneniu týchto miest. Kajak, alebo paddle board si však môžeš vypožičať aj na plážach ako je napríklad Las Cabanas Beach.

4. Zipline a trošku adrenalínu

Aké to je preletieť z jedného ostrova na druhý? Kým som nevyskúšala zipline, ani ja som to nevedela. Z Las Cabanas Beach na Filipínach sa totiž dá preletieť po trase dlhej 750 metrov na ostrov Depeldet. Výhľady sú úžasné, počuť svišťanie vetra a z vtáčej perspektívy je všetko krajšie. Na supermana, alebo v sede? To ako poletíš je už iba na Tebe.

5. Jeden zo 7 prírodných divov sveta

Tak ako Machu Picchu patrí medzi 7 divov sveta, ktoré boli vytvorené ľudskou rukou, tak sa na Filipínach nachádza jeden vytvorený samotnou prírodou. Ide o Národný park podzemnej rieky a jaskyňu Sabang, ktorá patrí pod krídla UNESCO. Jaskyňu som navštívila počas pobytu v Puerto Princesa, no dá sa navštíviť aj z El Nida. Sprístupnená je iba vybraná časť a okrem skalnatých tvarov, ktoré by mali pripomínať či už jednorožca, alebo ženu, poskytuje domov aj drobným netopierom.

6. Vodopády Kuyawyaw, alebo sprcha v prírode?

3 vodopády, jedna cesta, zopár nástrah a ďalší zážitok. Zo začiatku si lámem jazyk, ale teraz mi ide slovo “Kujavjav” vysloviť celkom ľahko. Asi hodinu od centra El Nido sa nachádzajú vodopády, ktoré sú ideálnym miestom na rannú sprchu v džungli. Vodopády sú kúsok od seba a na ich návštevu je potrebný sprievodca. Výstup nie je náročný a dokopy trvá asi pól hodinu. Cesta vedie od najmenšieho vodopádu, až k tomu najkrajšiemu, z ktorého si miestni chlapci vytvorili zábavu. Z vysokej skaly s hlasným smiechom skáču jeden po druhom do vody, ktorej skutočná hĺbka sa na prvý pohľad vôbec nezdá taká veľká.

7. Západy slnka, ktoré neomrzia

Perfektné zakončenie perfektného dňa? Západmi slnka, ktoré aspoň mňa nikdy neomrzia. Na Filipínach najlepšie s jablkovým pivom “San Miguel”, alebo o niečo silnejším “Red Horse” v ruke. Las Cabanas Beach sa chváli tým najkrajším výhľadom, ktorý sa každú chvílu tvári viac dramaticky ako iba sekundu predtým. Čas sa na moment zastaví a farbami hýriacu šou dopĺňajú iba zvuky štrngajúcich pohárov okolitých barov.

My kind of evening - the perfect sunset to end the perfect day🌄

A post shared by Veronika Tothova (@hereisnika) on

Pre viac fotiek a každodenných príbehov z ciest sleduj môj Blog, FB, alebo IG. Máš aj Ty nejaké zážitky, ktoré by v článku nemali chýbať?

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].

Ohodnoť blog
2
Poslať správu
Posadnutá zážitkami, dobrým jedlom a predovšetkým cestovaním. Milujem tú voľnosť, ktorú mi dáva a ten pocit, kedy si zabalím batoh a vydám sa naprieč novému dobrodružstvu. Viac článkov a osobných zážitkov nájdeš na mojom blogu: www.hereisnika.sk

Chceš vedieť, keď hereisnika pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.