14.10.2017 10:55

Srí Lanka - Aký je život a osud slonov?

Slony v minulosti zastupovali v kultúre Srí Lanky dôležité miesto a ich zabitie bolo považované za ťažký zločin. Dnes ich každým rokom ubúda a z pôvodného čísla ostal iba mizivý zlomok. Prečo?

Krutý úbytok z pôvodne 20 000 od prírody divokých slonov indických narodených pre slobodu ani zďaleka nie je následkom prirodzeného cyklu života. Zásahom ľudskej ruky sú v mnohých ázijských krajinách v reťaziach podrobené bolesti, či utrpeniu a ich životný priestor sa zúžil z bujnej džungle na malú klietku. Jazda na slonoch ako sľubný a nezabudnuteľný moment neustále prekvitá a tak dnes žije vo väzbe niekoľko stoviek slonov, pričom jedným z mnohých cieľov je vyčarovať radosť a úsmev na tvári turistov. Hrajúce sa slony v sprievode cudzincov vyzerajú tak nevinne a plné radosti, až by im niekto mohol závidieť. Je to však normále? Slon je divoké zviera a jeho skrotenie znamená krutý proces!

Zdroj: Ishara S.KODIKARA/AFP/GettyImages

AKO TO NAOZAJ JE?

Slony ako hlavná atrakcia snažiaca sa prilákať do krajiny čo najviac návštevníkov musia spĺňať požiadavky a preto sú sloníčatá násilím odobraté od svojich matiek a podrobené tréningovým procesom známym ako "the crush". Ten zahŕňa zábrany spôsobujúce bolesti, životný priestor v drevených ohrádách a zníženie dávok vody, či potravín. Ako bonus má slon zviazané nohy a podrobuje sa rituálnemu bitiu palicou "mahuatmi" , pričom je učený základné povely. Na konci tohto procesu je slon "zlomený" a stratil už aj tie posledné väzby na rodinu, ktoré v prírode tvoria veľmi silné puto. 

Zdroj: Ishara S.KODIKARA/AFP/GettyImages

SIROTINEC PINNEWALA - SLÚŽI NA OCHRANU SLONOV?

Pôvodne na ochranu slonov založený a vládou vedený sirotinec patrí medzi miesta, ktoré sú na " zozname povinných návštev" nejedného návštevníka Srí Lanky. To, či naozaj slúži pôvodným účelom je však otázne. Slony sú kŕmené v malých výbehoch, zo všetkých strán obklopenými nadšenými návštevníkmi s blikajúcimi fotoaparátmi a mnoho mahuatou čelí obvineniam z násilného správania páchaného na slonoch.

PÝTAŠ SA AKO TOMU ZABRÁNIŤ?

Možno si povieš, čo môže spraviť jeden človek z milióna. Centrá ponúkajúce jazdu na slonoch podrobujúcich sa bolestivým výcvikom budú naďalej prekvitať pokiaľ po nich bude dopyt. Preto každý jednotlivec, ktorý sa zriekne tejto atrakcie môže napomôcť k tomu aby sa tak nestalo a naopak ich ubúdalo. Človek je súčasťou prírody a mal by konať v súlade s ňou a tak cestovať čo najviac uvedomelo. Slony bez jazdy na ich chrbte môžeš zažiť v jednom z mnohých národných parkov, ktoré umožňujú nazrieť do života zvierat ekologickým spôsobom a prispieť tak k ich ochrane.

ĎALŠÍ PROBLÉM - FARMÁRI VS. SLONY

Pre farmárov žijúcich na hranici chudoby ich úroda predstavuje častokrát jediný majetok, ktorý majú. V krajine, v ktorej žijú slony sú vystavení riziku zničenia a konzumácie úrody, zdemolovania ich domovov, alebo straty svojich životov. Ohrady parkov, v ktorých sa slony zdržiavajú farmári strhávajú aby tak na ich území dokázali nakŕmiť dobytok. Prostredníctvom dier sa slony dostávajú mimo svojho územia a výsledkom je začarovaný kruh v podobe konfliktu s cieľom oboch strán bojovať o prežitie. Tento problém sa snaží riešiť Wildlife Conservation Society so svojim projektom Orange Elephant.

DLHÁ HISTÓRIA

Srí Lanka má za sebou dlhú históriu zdomácňovania slonov z náboženských, obchodných, domácich, alebo turistických účelov. Slon už od nepamäti predstavuje znak bohatstva, privilégií a predovšetkým moci, kedy ľudia svoje úspechy a postavenie v spoločnosti merali na základe počtu zdomácnených slonov. Proces domestikácie slonov zotrváva dodnes a aj keď sú krajiny, v ktorých využitie zvierat v celkovej miere nikdy nevymizne, verím, že rozhodnutenie sadnúť si na ich chrbát zvážiš aj Ty. V minulosti som aj ja chcela zažiť jazdu na slonoch zelenou džunglou, ale dnes som rada, že som tak nikdy neurobila a ani neurobím.

Ak sa Ti článok páčil a chceš sa o Srí Lanke, či iných krajinách dozvedieť viac, navštív stránku http://hereisnika.sk/azia

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].

Ohodnoť blog
1
Poslať správu
Posadnutá zážitkami, dobrým jedlom a predovšetkým cestovaním. Milujem tú voľnosť, ktorú mi dáva a ten pocit, kedy si zabalím batoh a vydám sa naprieč novému dobrodružstvu. Viac článkov a osobných zážitkov nájdeš na mojom blogu: www.hereisnika.sk

Chceš vedieť, keď hereisnika pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.