Praha - 2 dni, 840 km a 33 201 krokov

Je štvrtok a po úspešnom dni trávime čas pri čaji. V tom padla otázka, čo budeme robiť cez víkend? Otvoril som mapu a začal hľadať nejakú cieľovú destináciu, kde nie je problém sa dostať za pár hodín.

Na Slovensko som tento víkend nemal moc chuť, tak sa náš pohľad obrátil na bratov čechov. Zrak mi padol na ich hlavné mesto - Praha. Je rozhodnuté. Prahu som už niekoľko krát navštívil v minulosti. Raz to bolo pracovne a druhý krát sme šli na koncert Holywood Undead a to som si ju užil len nočnú a vyľudnenú. Chcel som ju preto vidieť aj za bieleho dňa.

Stálo to za to, aj keď som bol trochu sklamaný. Nevedieť anglicky, tak má človek naozaj problém sa dorozumieť v niektorých podnikoch. Buď to bolo mojím šťastím, alebo už z diaľky videli brata Slováka a zabudli materinskú reč. Správanie turistov vyzeralo ako keby ich vypustil niekto zo zoologickej záhrady. Sústrediť sa popritom na kultúrne bohatstvo našich bratov chcelo poriadny kus sebazapretia. Nakoniec všetko dobre dopadlo a skúsim vám zhrnúť celý tento "mini-trip".

Ako sa tam dostať?

Tento krát sme volili variantu cestovať vlakom. Spôsobov ako sa dostať do Prahy je samozrejme veľa. Vlak mi prišiel ako najvhodnejší nápad. Naša cesta začínala už ráno okolo 05:10, ale to som ešte musel do práce.

Je 14:00 a ja sa presúvam z práce na hlavnú stanicu, odkiaľ 16:10 vyrážam vlakom smer Praha. Teda, taký bol plán. Vlak mal meškanie niečo cez 30 minút a ja som si pobudol v obklopení rôznych stvorení a zopár príslušníkov nášho policajného zboru. Taký zhon som už dlho nezažil. K veci. Lístky som kupoval deň vopred cez stránku ZSSK. Je nutné sa registrovať a pre mňa celkom nepochopiteľne vypĺňať aj údaje, ktoré našim železniciam môžu byť ukradnuté. Cena lístka sa vyšplhala na 17,40€ a na stanici som si ešte zakúpil miestenku za 2€. Neskôr sa táto malá investícia ukázala ako veľmi rozumný krok. Vlaky bývajú naozaj často preplnené, obzvlášť v piatok a zakúpenie miestenky rozhodne odporúčam.

Čo vidieť a navštíviť?

Myslím, že písať tu o nejakom detailnom pláne kam ísť nie je nutné. Praha je veľmi bohatá na historické pamiatky. Osobne som chcel navštíviť tie najznámejšie ako Karlov most, Staromestské námestie a Orloj. Medzi netradičnejšie miesta ktoré sme navštívili patrí aj Múzeum Komunizmu, ktoré bolo po ceste na stanicu a nemuseli sme nikam ďaleko zachádzať. Boli sme v Prahe len dva dni, veľa sa toho stihnúť nedalo. Ak sa nudíte a prípadne máte voľný aj celý víkend narozdiel odo mňa, odporúčam prísť v piatok a odchádzať v nedeľu.

Osobne odporúčam navštíviť Protiatómový bunker, Múzeum studenej vojny, Podzemie Staromestskej radnice.

Ubytovanie

Ako je u mňa zvykom, rád si plánujem veci minimálne deň vopred. Tak to bolo aj s ubytovaním, aspoň som si to do môjho príchodu na recepciu myslel. Rezervoval som ubytovanie priamo na Václavskom námestí, neďaleko od stanice. Pre tých náročnejších a lenivejších - bolo to presne 17 minút a 1,4 km od stanice pešou chôdzou. Ak chceš, zavolaj si taxi.

Ako náhle sme dorazili do hotela, celý nadšený pri pomyslení na sprchu diktujem recepčnej číslo rezervácie. Nastali dva problémy, nevedela poriadne česky a ja som si rezervoval izbu na iný termín. Nadšený som nebol, keďže nemali na hoteli už žiadnu izbu voľnú a celé som to samozrejme zaplatil vopred (storno poplatok bol 100%).

Navštívili sme preto reštauráciu priamo na Václavskom námestí a začal som hľadať. Nejakou náhodou som našiel apartmán priamo v centre Prahy za 44€. Nebolo čo riešiť, ihneď som to rezervoval a šli sme sa ubytovať. Chvíľu nám zabralo nájsť recepciu, ale pán na recepcii bol ochotný a veselo nám mával z okna a navigoval ma po telefóne. Po príchode na apartmán som zostal príjemne prekvapený. Ubytovanie bolo moderné, čisté, priestranné a vkusné!

Časový odhad

Tento krát nebudem rátať žiadne presuny do Bratislavy a začíname rovno na našej hlavnej stanici. Cesta z Bratislavy do Prahy zaberie zhruba 4 hodiny (bez meškaní). Čas strávený v Prahe nechávam na vás. My sme volili naozaj krátky pobyt a nemali sme v pláne prejsť celú starú Prahu. Zamerali sme sa len na tie najhlavnejšie pamiatky. Cesta z Prahy do Bratislavy trvala zasa zhruba 4 hodiny.

Zhrnutie

V mojom prípade to bol len taký rýchly výlet na zabitie piatkového večera a zmenu stereotypu. Ak máte možnosť, naplánujte si pobyt v Prahe na tri dni - 1. deň príchod, 2. deň Praha, 3. deň odchod. Nebude vás to veľa stáť a budete mať možnosť navštíviť toho viacej ako ja počas môjho pobytu.

Koľko to vlastne celé stálo?

Cesta do prahy - 34,80€ (cesta vlakom vrátane rezervácie miest)

Ubytovanie - 44€ (22€ osoba)

Návšteva múzea - 22,84€ (11,43€ osoba)

Celý výlet - 78,84€ (osoba)

Ak si ešte v Prahe nebol, nerozmýšľaj nad tým či pôjdeš, choď. Vo finále ťa to bude stáť ako jeden prežúrovaný večer v niektorom zo slovenských podnikov, z ktorého by si si odniesol jedine opicu a matné spomienky na večer.

Ak sa ti článok páčil, zdieľaj ho a určite hoď komentár.

zdroje: pixabay.com, môj telefón

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
5
Poslať správu
Raz tu bude cool popis a nejaké zážitky.

Chceš vedieť, keď justpatrick pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.