Dark – Cestovanie časom vám môže poriadne zamotať hlavu

Dark. Ďalší nový seriál od Netflixu. Tentokrát vytvorený v Nemecku. Čaká ma neľahká úloha, lebo priznám sa, neviem ako zhodnotiť tento počin tak, aby som vám náhodou neprezradil niečo podstatné.

Dej tejto novinky je totiž neuveriteľne zložitý. Keď si myslíte, že zamotanejšie to už nemôže byť, tvorcovia vám hodia do tváre ďalšiu informáciu, ktorá ešte viac všetko prekrúti. Poďme sa teda z toho spoločne vykrútiť a ja vám prezradím či má vôbec zmysel, sa do tohto diela nechať zamotať.

Na úvod musím nadhodiť, že celý seriál stojí na myšlienke teórie relativity od Alberta Einsteina. Ten v tejto teórii naznačuje, že čas beží v prítomnosti, ale zároveň je zviazaný aj s minulosťou a budúcnosťou. Einsteinovej myšlienky sa chytilo  zopár ďalších filozofov a vyvodili záver, že čas sa stále opakuje, lebo existuje v jednom okamihu. Nechápete? Nevadí. Ak vás  tieto veci fascinujú, bude vás zaujímať aj novinka s názvom DARK.

O čo teda ide? Dej sa sústreďuje do malého kľudného mestečka Winden. Každý tu pozná každého. V centre diania je niekoľko rodín. Rodičia, deti, starí rodičia a tak ďalej. Majú svoje problémy – hádky, nevera, trauma a tak ďalej, veď to poznáte. (Relatívny) Pokoj v meste naruší zmiznutie malého chlapca. Celé mestečko je zrazu hore nohami. Aby toho nebolo málo v neďalekom lese sa objaví mŕtvola iného chlapca. Jeho oblečenie je však veľmi čudné. Ako keby pochádzalo z 80tych rokov.

V pozadí tohto všetkého stojí veľká elektráreň. V tej je tiež všetko divné. Od zamestnancov až po nekalé praktiky, ktorými sa snažia predísť rovnakému osudu, aký postihol Černobyľ. Na záver tohto menšieho uvedenia do deja musím ešte spomenúť, že príbehy postáv sa odohrávajú v 3 časových rovinách – 2019, 1986 a 1953. A ak predpokladáte, že niektoré postavy budú cestovať v čase medzi týmito rokmi, tak predpokladáte správne.

Zaujímavých postáv a udalostí je v tomto príbehu samozrejme omnoho viacej, ale je lepšie, ak vám toho prezradím čo najmenej. Zbytočne veľa informácií vás pripraví o prekvapenie a zážitok zo sledovania. Teraz si poďme povedať niečo o kladoch a záporoch tohto seriálu z produkcie Netflix.

Nakoľko sa veľká časť mysteriózneho deja točí okolo detí alebo skôr teenegerov, nevyhneme sa porovnaniu s kultovým Stranger Things. Kým tento starší počin staval aj na veľkej dávke humoru, v DARK prakticky neexistuje. Všetci a všetko sa tu berú vážne. Až príliš vážne. Počas 10 epizód nenastane jeden jediný moment, kedy by sa vám aspoň trošku zdvihli kútiky na perách. Prílišná vážnosť uberá postavám na sympatickosti. Čo je obrovská škoda.

Samotný dej je tak prekombinovaný, až sa v ňom začnete strácať už niekde pri treťom diely. Keď spojíme prílišnú zamotanosť deja a málo sympatických postáv nemôžeme dostať pozitívny výsledok.

Na druhej strane, seriál stavia na prepracovanom vizuály. Ten je vyslovene dychberúci. Pôsobí akoby sa s každým jedným záberom tvorcovia piplali niekoľko hodín. Všetko pôsobí priam dokonalo. Úchvatný obraz dopĺňa hudba, ktorá emočne a tématicky zapadá do deja. Úvodná znelka je jednou z najlepších minimálne od čias True Detective.

V Dark vizuálna stránka jasne prevyšuje tú obsahovú. Aj keď som v predchádzajúcich riadkoch bol značne kritický, stále sa jedná o kvalitný seriál.Tí z vás čo obľubujú mindfuck filmy si prídu rozhodne na svoje. Problémom je, že všetko v tomto seriály je studené ako psí čumák. Zabaviť vás zabaví, ale neprirastie vám k srdcu. Ak by som ho však mal ohodnotiť bodovo tak si určite zaslúži 7/10.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
1
Poslať správu
...a kumšt nevyjde nazmar

Chceš vedieť, keď kulturnybarbar pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.