Maďarsko, Izrael a Egypt za 4 dni

Je 2.2. a počas prezerania Facebooku som dostal šialený nápad. Idem niekam do tepla, ďaleko od Slovenska. Otváram rôzne skupiny, hľadám. Vybehne na mňa nejaké mesto menom Eilat.

Googlim, kde to vôbec je. Bingo! Počkať, Izrael? Vážne? Začínam sa zamýšľať a spomínam si na minuloročný skrat, kedy sme zo dňa na deň vypadli autobusom do Chorvátska a bol to ten najlepší nápad. Nastal čas na ďalší skrat. Volám známej, či nemá záujem vypadnúť niekam do tepla a samozrejme súhlasí. Na večer si s ňou dohadujem stretnutie, že jej predstavím môj úžasný skrat vypadnúť 2600 km odtiaľto na miesto menom Eliat. Ukázal som jej nejaké fotky, porozprával, o čom všetkom som sa stihol dočítať a ona súhlasí.

Letenky a prvotný plán

Nastáva ráno 4.2. a ja objednávam letenky, ktoré nás vyšli aj s rezerváciou miesta 173,35€ (86,67€ osoba). Pre tento krát volím leteckú spoločnosť Ryanair. Boli by aj o niečo lacnejšie, ale rád sedím v zadnej časti lietadla. Že vraj tam zomiera najmenej ľudí. Po vybavení leteniek nastáva čas na zabookovanie nejakého fajn hotela, kde strávim 4 dni v pokoji a ďaleko od všetkých a všetkého. Odlet bol z Budapešti, osobne nabudúce využijem radšej Bratislavské letisko alebo poletím z Viedne. Cestu na letisko som musel absolvovať autom, keďže nám nešiel žiadny vhodný spoj.

Prvý plán bol celkom dobrodružný. Mal som v pláne absolvovať viac ako 1000 kilometrov naprieč Izraelom a okúpať sa v troch moriach. Nevyšlo to, bohužiaľ som nemal dostatok financií a času na zorganizovanie niečoho takého. Nabudúce už budem múdrejší a nachystám si viac financií, aby som spravil niečo podobné.

Volím plán B a po absolvovaní x rozhovorov, prečítaní rôznych článkoch o tejto pre mňa doposiaľ neznámej zemi, som sa rozhodol pre miesto menom Taba. Taba leží na hraniciach s Izraelom a je to nové letovisko, ktoré je ešte stále vo výstavbe. Je citeľne lacnejšie oproti Izraelskému Eilatu, kde si za jednu noc priplatíte rozhodne viac. Pri Tabe sa nachádza aj podmorské akvárium, alebo z nej môžete absolvovať výlet do kaňonu, prípadne sa ísť potápať.

Ubytovanie

Keď cestujem mám rád dopredu približne naplánované veci a booknuté ubytovanie. Pre tento krát som sa rozhodol pre hotelový rezort priamo na hraniciach dvoch krajín - Taba Hotel & Nelson Village. Dôvodov bolo hneď niekoľko:

- na hraniciach Egypta a Izraela je približne 1 kilometrové pásmo, kde nemusíte platiť poplatky za vstup do Egypta (je to približne 25€),

- vďaka je polohe a ťažšiemu prístupu je táto destinácia cenovo dostupnejšia ako mesto Eilat (Izarel),

- hotel mal vynikajúce hodnotenia a fotky z neho vyzerali úžasne.

Rezervácia na 4 noci stála 196,20$ ( 159,24 €). Pozor! Nevšimol som si ďalšie poplatky spojené s ubytovaním. Bolo treba doplatiť 14% DPH, 12% servisný poplatok a 1% mestskú daň. Cena sa nakoniec vyšplhala na 208,81€ (104,40€ osoba). Samozrejme táto cena zahŕňala aj polpenziu, ktorá bola naozaj vynikajúca! Ubytovanie bolo naozaj super, čisté a personál bol veľmi ochotný.

Čo všetko bolo treba zariadiť?

Pred cestou som musel zariadiť niekoľko vecí, bez ktorých by to naozaj nešlo. Skúsim vám sem dať približný postup, ktorý môže slúžiť aj ako návod:

1. rezervácia leteniek - odporúčam si rezervovať miesta, ak cestujete viacerí,

2. ubytovanie - osobne si vždy priplatím za jedlo. Je to lacnejšie ako reštaurácia,

3. pas a preukaz poistenca - dve dôležité veci, na ktoré treba myslieť,

4. dovolenka v práci - bol to veľký boj so šéfom, ale vyhral som,

5. cestovné poistenie - nezabudni ho uhradiť pred cestou (ja som to zabudol),

6. nákup nevyhnutných vecí - nejaké tričká, kozmetika, kufor, slnečné okuliare,

7. rezervácie parkovacieho miesta na letisku v Budapešti - 18,63€,

8. rezervácia autobusa z letiska OVDA na hranice a späť - 20,65€ osoba,

9. zakúpenie maďarskej diaľničnej známky - 9,69€.

Letisko Ovda (Izrael)

Ako prvé by som vás rád upozornil na jednu vec. Nechajte si fotky na potom. Na parkovisku pred letiskom je obrovský nápis, pri ktorom budete mať peknú fotku.

Ja som po vystúpení z lietadla vytiahol kameru a pani z bezpečnostnej služby ma ihneď zobrala bokom a pýtala sa ma rôzne otázky ohľadom mojej návštevy a cesty. Keď prídete k pasovej kontrole, budú vám klásť otázky ohľadom vášho pobytu. Taktiež budú chcieť vidieť vašu rezerváciu v danom hoteli a podobne.

Pozor! Vynechajte narážky ohľadom Izrealsko-palenstínkej otázky. Nesnažte sa byť za každú cenu vtipný. Váš výlet sa môže rýchlo skončiť.

Nemusíte sa obávať ani pečiatky do vášho pasu. Dostanete malý lístok (víza) na pobyt v Izraeli. Robia to automaticky, pretože s Izraelským razítkom majú problém ostatné orientálne krajiny.

Po opustení budovy letiska uvidíte veľké oplotené parkovisko. Ja som si rezervoval shuttle bus. Majú napravo od dverí taký malý pult. Stačí prísť za pánom, predložiť mu svoj vytlačený lístok (email) a dá vám nálepku.

Prechod cez hranice Izraela a Egypta

Pred cestou mi nebolo zrejmé, čo všetko môžem očakávať. Niekde som čítal, že prechod je bez problémov, inde zasa niečo iné. Z letiska Ovda sme sa po asi dvoch hodinách dostali na hranice za mestom Eilat. Autobus nás vyhodil hneď pri prechode. Ako prvé bolo nutné uhradiť taxu za vstup. V našom prípade som len doložil potvrdenie ubytovania a túto taxu som platiť nemusel. Kým sme sa dostali do hotela, absolvovali sme kvantum pasových kontrol a dve kontroly batožín.

Dávajte si pozor pri vstupe do Egypta. Nie vždy uniformovaní ľudia si od vás pýtajú pasy. Situácia mi tam príde chaotická oproti Izraelu, kde majú všetko naplánované a premyslené. Tuná na vás kričí z každej strany niekto, že chce vidieť váš pas.

Pobyt v Tabe

Na hotel sme prišli asi okolo 16,00. Jediné čo nám behalo hlavou bol obed. Na recepcii sme vybavili platbu a veci ohľadom ubytovania. Pán na recepcii nám dal zdarma upgrade izby s výhľadom na more.

Druhý deň sme začali výdatnými raňajkami a šli na pláž. Po ceste som stretol Ahmeda a zakúpil si výlet loďou na Pharaoh's Island spojení s šnorchlovaním. Cesta k ostrovu trvala asi 30 minút. Po príhode sme zakotvili vedľa ďalších 4 výletných lodí. Po hodine na mieste sme vyrazili naspäť do hotela.

Tretí deň som mal jediný cieľ, ísť sa pozrieť do púšte a previesť sa na štvorkolke. Na recepcii som si dohodol stretnutie s pánom, ktorý mal na starosť turistov a organizáciu výletov. Povedal som mu svoju predstavu a ponúkol mi výlet na štvorkolkách do kaňona. Cena za osobu bola 30€ a poplatok za prekročenie hraničného pásma vrátane šoféra bol 5€. Cesta na miesto sa niesla v štýle rýchlo a zbesilo. Náš egyptský šofér si to valil 150 km/h a počas toho si dohadoval ďalšie veci pomocou svojho predpotopného mobilu. Na mieste nás privítal policajt a zamestnanec firmy (určite mal zmluvu alebo dohodu). Po krátkej inštruktáži nasadáme na štvorkolky a ideme do kaňonu. Výlet bol zaujímavý, na môj vkus až moc pomalý. Po jazde sme odparkovali štvorkolky a dali si čaj a shishu, ktorú nám nachystali zdarma (medzičasom mi ešte opravili ruksak, na ktorom sa mi pokazil zips).

Today visit in desert canyon #egypt #canyon #desert #trip

A post shared by @ drolmaner on

Cesta z Taby na letisko Ovda - nestihli sme autobus

Štvrtý deň sme skoro ráno vyrážali s hotela. O 07,00 nás mal čakať autobus na Izraelskej strane hraníc. O 06,57 mi volá pani z call centra a lámavou angličtinou zisťuje kde som. Po prekročení hraníc sme zistili, že žiadny autobus na nás nečaká. Volal som jej naspäť a následne mi oznámila, že sa mám dostaviť na "yellow station" a zobrať si taxi. Odchytil som teda prvý taxi čo šiel a pani mi oznámila, že "yellov station" je v centre mesta asi 15 minút jazdy. Dohodli sme sa na cene 10€ a vyrazili. Celú dobu ma presviedčala, nech jej dám 45€ a že nás zoberie priamo na letisko. Bohužiaľ som mal už zaplatený autobus. Po príchode na "yellow station" (čepacia stanica, nie stanica autobusu ako som si myslel) sme uvideli náš autobus a začala moja hádka s vodičom. Ten ma presviedčal, že nás čakal 15 minút a potom vyrazil. Ukončil som hádku a po hodine sa dostávame na letisko.

Rada do budúcnosti - predtým, ako si kúpite vodnú fajku sa uistite, že sa dá rozložiť a zmestí sa vám do kufra.

Nastal čas na pasovú kontrolu. Netvrdím, že som v angličtine dokonalý, ale pani na letisku na mňa pozerala ako na idiota a nakoniec mi priniesla papier s bezpečnostnými otázkami v češtine. Začínam byť nervózny. Otázky som zodpovedal a odviedla ma k ďalšej kontrole.

Po celú dobu som mal v rukách vodnú fajku v igelitovej čiernej taške. To bola asi aj príčina kontroly všetkej batožiny, následne ma nejaká pani z letiska potierala tampónom (zrejme test na drogy a výbušniny). Potom ma ďalšia pani odviedla k skeneru batožinu a ihneď ma postavili pred všetkých čakajúcich. Začal som mať nepríjemný pocit. Kontrolou som prešiel bez problémov. Nezaujímalo ich ani 1,5L vody a obrovský kus kovovej tyče z vodnej fajky.

Zhrnutie

Opis cesty a pobytu v týchto krajinách nájdete v tomto článku. Cieľom výletu bolo za relatívne lacné peniaze vypadnúť niekam ďaleko a užiť si teplo. Cieľ bol splnený až nadmieru a cesta domov bola horšia, ako som čakal. Koľko to vlastne celé stálo?

Ubytovanie - 208€

Letenky - 173,35€

Transfer - 41,31€

Parkovanie na letisku v Maďarsku - 18,63€

Za celý výlet sme zaplatili 441,29€ (220,64€ osoba). Nie je to samozrejme málo. Pokiaľ chcete ísť niekam ďaleko a ušetriť čo najviac môžete vynechať napríklad rezerváciu miest v lietadle. Do ceny nerátam výlet na štvorkolkách ani potápanie, ktoré stáli spolu 110€. Na mieste som si musel ešte zakúpiť drobnosti ako slnešné okuliare (10€, pravé Ray Ban), boty do vody (7€, pravé O'neill) a šatku. Na záver by som už len dodal, že bolo príjemných 35°C a more bolo osviežujúce.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
3
Poslať správu
Raz tu bude cool popis a nejaké zážitky.

Chceš vedieť, keď justpatrick pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.