Ready Player One vychádza z knižnej predlohy Ernesta Clinea, ktorá uzrela svetlo sveta ešte v roku 2011. Dej sa odohráva v neďalekej budúcnosti roku 2045. Svet je preľudnený a na pokraji chaosu. Väčšina uteká pred realitou do virtuálneho sveta s názvom OASIS.
Tento svet stvoril James Holiday, ktorý je niečo ako Steve Jobs. Je už síce po smrti avšak ľudstvu zanechal posledný odkaz. V OASIS sa nachádza skryté zlaté vajce. Kto ho nájde, stane sa vlastníkom OASIS. Do pátrania po zlatom vajci sa zapojí aj nenápadný Wade Wats, ktorý sa nečakane stáva favoritom na víťazstvo vo virtuálnom svete plnom nemožného a neočakávaného.
Spielberg má už viac ako 71 rokov a aj napriek tomu, stále točí filmy ako na bežiacom páse bez toho, aby výraznejšie utrpela kvalita. Dlhšiu dobu, ale nenatočil skutočný kinohit. Ako ukazujú tržby za prvý víkend premietania Ready Player One, sa zdá, že Spielbergov kinohit konečne dorazil. Jedná sa o hit aj po kvalitatívnej stránke?
Nebudem dlho chodiť okolo horúcej kaše. S prižmúrenými očami sa dá povedať, že už teraz tu máme kandidáta na film roka 2018. Až sa nechce veriť, že túto snímku natočil 70 ročný pán. O polovicu mladší tvorcovia filmov nepracujú s takou kreativitou a ľahkosťou ako Steve.
Ak ste milovníkom filmov (špecialne kinematografie 80.a 90. rokov) a považujete sa aj za hráča (počítačových hier, nie hazardného), tak si Ready Player One užijete. Toľko popkultúrnych odkazov v jednom filme tak skoro nezažijete. Od Batmana či Mortal Kombat, cez Návrat do Budúcnosti až po King Konga a slávne filmy podľa kníh Stephena Kinga.
A malo toho byť ešte viac! Spielberg v jednom z rozhovorov priznal, že jedna zo scén filmu mala odkazovať na kultového Blade Runnera avšak nedohodli sa s vlastníkmi práv tejto značky a scéna tak musela ísť preč. Škoda. Naviac tam neuvidíte odkaz na žiaden Spielbergov film (žiaden E.T. mimozemšťan alebo Indiana Jones). Malá dinosauria výnimka sa však nájde.
Popkultúrne odkazy však nie sú jedinou silnou stránkou Ready Player One. Pri výbere hercov mali tvorcovia šťastnú ruku. Z väčšej časti ide o mladé sympatické a neokukané tváre. Oliviu Cook môžete poznať zo skvelého seriálu Bates Motel a Tye Sheridan sa objavil ako Cyclops v nových X-menoch .po boku Michaela Fassbendera a Jamesa McAvoya.
Hlavného záporáka si strihol Ben Mendelshon, ktorý túto rolu zvládol bravúrne, avšak herec sa začína dostávať do škatulky zvanej "ten čo hrá vždy záporáka". Podobnú postavu si zahral aj v minuloročnom Star Wars: Rogue One.
Film začína mierne, ale naozaj len mierne strácať tempo v druhej polovici. Kým prvá polovica filmu je nabitá hravou akciou a nápaditými odkazmi, v tej druhej sa už viac sústreďujeme na príbeh, ktorý nie je až tak extra výnimočný. Ešte som zabudol na jednu dôležitú zložku filmu. Soundtrack. Ten sa nedá označiť inak ako gulervúci. Všetky pecky z 80tych rokov pohromade v jednom filme!
Suma sumárum - film si zaslúži všetkú vašu pozornosť. Bežte na to do kina hneď a zaraz, lebo lepší film už Spielberg asi nenatočí. Nemôžem dať iné hodnotenie ako 9/10. Viac podobných článkov nájdeš na mojom webe kulturnybarbar.sk
Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].
Chceš vedieť, keď kulturnybarbar pridá nový blog?
Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.