Doma z obývačky vs. coworking

Neseď sám doma, príď do coworkingu. Prečo?

Pamätám si to ako dnes. Po skončení školy som sa zamestnala v architektonickom ateliéri a manžel (keďže má problém s autoritami) to skúsil sám, na vlastné triko. Koniec študentského života a začiatok podnikania nepatrí do obdobia, kedy má človek dostatok financií a tak väčšina ľudí začne robiť z domu. Konkrétne z obývačky.

U nás to nebolo inak. Ja som každé ráno odišla na 8 hodín do práce. Po návrate domov (hoci by som si rada oddýchla a prijala ticho) ma čakalo doslova "venčenie" partnera, ktorý celý deň sedel doma za PC a s nikým nehovoril. Dvojhodinové prechádzky plné slov sa stali pravidlom.

Na freelancera začiatočníka čakajú rôzne nástrahy. Veľkorysé vstávanie povedzme o 9:30, kávička, čo nové na facebooku, nejaké emaily....to už je obed?? super, aké je dnes menu?........tak 14:00 môžeme začať seriózne pracovať, 20:00 doma a predsa stále v práci...

Manžel to riešil tak, že každé ráno išiel (z domu) do kaviarne na kávu a keď sa vrátil späť (do toho istého domu) tak už bol v práci. Taktiež na konci, keď si povedal že už padla, odišiel znova na kávu a vrátil sa späť. Psychologicky to celkom fungovalo, neriešilo to však jeho socializačné potreby. Taktiež bol problém s prezentáciou práce. Nie každého môžete zavolať do kaviarne a nie všetko sa tam dá prezentovať.

Potreba vlastného priestoru začínala byť po pár mesiacoch akútna. Po spísaní si, čo všetko by jeden kreatívny architekt k svojej práci potreboval - priestor pre prácu na PC, zasadačku, kuchynku, priestor pre oddych - nám bolo jasné, že to finančne neutiahneme.

Nemôžme v tom byť predsa sami. S týmto problémom sa určite stretáva X začínajúcich freelancerov. Keďže máme veľa vlastného vybavenia ako tlačiareň, server, ploter atď. vznikol nápad neísť do coworkingu, ale coworking vytvoriť. Coworking je miesto pre prácu viacerých ľudí a zdieľania spoločných priestorov ako zasadačky (veď nikto neprezentuje non stop), kuchynky a oddychovej zóny. Je to tak výhodné pre všetkých. Nám sa znižujú náklady na prenájom, ostatní si nemusia prenajímať vlastnú kanceláriu. Postačuje im vlastné pracovné miesto za oveľa nižšie náklady. Ekonomika funguje. Neoceniteľným plusovým aspektom je to, že človek nie je zavretý sám doma. Naopak, každý deň tu stretne ľudí s ktorými si môže dať kávu, ísť na obed, prípadne nadviazať spoluprácu.

Príbehy konkrétnych ľudí, ktorí u nás doslova vyrástli si nechávam na ďalší blog..

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
0
Poslať správu

Chceš vedieť, keď eva.babuliakova pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.