O nežnej „po rozchodovej“ revolúcií alebo o tom, byť znova single a nezblázniť sa

Ak vás ešte stále z rozchodu bolí srdce, treba s tým niečo robiť. Netvrdím, že môj článok vám vylieči rany z lásky, ale aspoň pomôže pozerať sa na (ne)dobrovoľný status single triezvejšie.

Držím sa hesla, že s citmi, s mužmi a so vzťahmi je to ako s „jablkami a hruškami“. Nikdy nenatrafíme na dvoch úplne rovnakých chlapov, na dve totožné prežitia lásky či dva identické vzťahy. Tento článok nie sú „citové kúpele“, vďaka ktorým sa srdce zregeneruje a opäť bude vo forme. Skôr prinášam zmesku rôznych postrehov zo života (ne)obyčajných ľudí. Vytvorenie názoru nechávam na vás.

Kňaz, moderátor a upratovač zároveň

Z času na čas sa chodím z problémov spovedať. Nie do kostola, ale do kúpelne pred zrkadlo. Vyzerá to ako v Inkognite. Kladiete otázky a hľadáte správne odpovede. Lenže v kúpeľni nemáte moderátora, a tak na konci "programu" vlastne ani neviete, či ste trafili klinček po hlavičke.

Niekedy máme v citoch a v živote veľký bordel. A na upratanie v našom vnútri jedna nedeľná "spovedačka" pri zrkadle stačiť nebude.

Usporiadanie myšlienok občas zaberie veľa času a energie, ale potom sa jedného dňa zobudíte a pri čistení zubov zistíte, že ste trafili do čierneho a "uhádli". Možno cítite mierne napätie a stres z nového, "uprataného" JA, ale niekde v kútiku duše viete, že sa už budete konečne usmievať.

Ako sa hovorí, každý si musí zamiesť pred vlastným prahom. A tak vás dnes vyzývam, aby ste sa do toho pustili. Zoberte pomyselnú metlu a začni sa zľahka dotýkať podlahy. Ja viem, nechce sa vám, ale nikto iný to za vás neurobí. A keby aj, spomeňte si na moje "jablká a hrušky" :-) .

Robiť správne rozhodnutia je poriadna veda

Otázkou, prečo nám robí v živote potiaže prekonať rozchod, sa zaoberal Guy Winch vo prezentácií pre TEDx. Tvrdí, že keď je vaše srdce zlomené, tak vás inštinkt začne viesť zlým smerom, čo má často katastrofálne následky.

No a teraz ruku na srdce a priznajme si ako to dopadlo s nami po rozchode?

Buď sa zaradíme do skupinky ľudí s apetítom za dvoch , alebo opačne, jedlo neprijímame vôbec. Podaktorí hľadajú útechu v nikotíne, v percentách ukrytých v sklenených fľašiach, no mohli by sme pokračovať do nekonečna..

Nech je to už čokoľvek, faktom je, že nás tieto "po rozchodové aktivity" zruinujú ,a to je presne to, čo nám po odlúčení od bývalého partnera prospeje najmenej. Guy Winch poukazuje, že po rozchode nemôžeme na sto percent dôverovať tomu, čo nám napovedajú naše pohnútky.

Treba sa k tomu postaviť racionálne a spolu s mokrou vreckovou vyhodiť do koša aj nesprávne pohnútky, ktoré by mohli ublížiť nám i nášmu zdraviu.

Spomienkový "Spotify" už nepočúvajte

Prečo neustále analyzujeme a rozoberáme s kamarátmi bývalých partnerov? Štúdia o ľudskom mozgu dávajú jasnú odpoveď. „Rozchod v našom mozgu zaktivuje rovnaké mechanizmy, ako keď nedostaneme dávku kokainu, na ktorom sme závislí,“ spomína Guy Winch a pokračuje, „keďže nemôžeme byť s bývalým partnerom, náš mozog siaha po spomienkach z minulosti. Potom si vytvorí akýsi výber tých najkrajších spoločných zážitkov."

"V našej hlave to vyzerá ako pri počúvaní najobľúbenejšieho playlistu na Spotify. Mozog je opäť šťastný, pospevuje si do rytmu spomienok."

Prečo to nie je vôbec dobré, Guy Winch vysvetlil tiež. „Čím viac sa budeme pozerať naspäť do minulosti, tým viac budeme kŕmiť našu závislosť, tzn. komplikovanú "citovú" rekonvalescenciu. Budeme v podstate stále na "drogách".“

Čierna listina ako vytriezvenie z idealizácie

Dostať sa z rozchodu, je občas viacej náročnejšie ako s vyplazeným jazykom prekročiť cieľovú pásku maratónu. Tak ako bežci zastávajú pravidlo "opustiť a prijať", tak by ho mali aplikovať aj čerství "singles". Počas behu opúšťame domácu pohodičku a prijímame bolesť, no vždy to stojí za vyplavenie endorfínov.

Počas rozchodu zasa musíme opustiť myšlienky na partnera a prijať fakt, že sme single. Odmena? Život bez depresie. Život plný čerstvej energie.

No ak sa stále cítite pod psa, možno vám pomôže rada od Guyu Wincha. „Pokiaľ vám "opúšťanie a prijímanie" moc nejde, radím, aby ste si vytvorili zoznam veci, ktoré vám vo vzťahu prekážali a dali si ich ako tapetu na mobil. Vždy, keď budete myslieť na bývalého partnera, pozrite na mobil a prečítajte zoznam. Preberie vás z vysnenej idealizácie do krutej reality."

Držať „vzťahovú diétu“ je duši prospešné

Keď nakoniec prekonáte silu „sekundového lepidla“ s bývalým partnerom, prichádza ďalší "zapeklitý" problém. Režim single. Musíme preformátovať pamäťovku a nastaviť sa tak, že väčšinu aktivít budeme vykonávať sami.

Guy Winch tvrdí, že treba vyplniť prázdne miesta po rozchode.

Dala som na jeho radu. Nehanbila som sa chodiť sama na výlety, na kúpalisko, do reštaurácie na obed alebo do kina. Pre mňa život neskončil, stále pokračoval a chutil veru výborne. Viem, že vo dvojici by chutil ešte sladšie, ale bol čas na diétu.

Začala som držať „vzťahovú diétu“, čo prospelo môjmu telu i mojej duši.

Onkar Kishan Khollar, prezývaný v Indií aj "digitálny Gandhi", sa v jednej zo svojich inšpiratívnych prednášok zaoberal emocionálnou energiou po rozchode. Najlepšie to popísal na tomto príklade:

„Predstavte si, že stojíte na špičke ľadovca, vo vás prúdi energia a vy sa musíte rozhodnúť, či vzlietnete alebo spadnete do vody. Čo urobíte?"

"Ja som sa po rozchodoch vždy snažil vzlietnuť. A prečo sa mi to aj vždy podarilo? Bol som bez partnera, mal prázdnu hlavu a veľa času pre seba. A konečne dostatok priestoru na to spoznať, kým som, čo od života chcem a čo ma baví. A tak som začal lietať."

Daj si šancu mať krásny deň

Rozchod - prekážka, s ktorou sa za život stretne takmer každý jeden z nás. Nevravím, že jeho prekonávanie bude ľahké, úsmevné a pôjde hladko ako príprava instantnej kaše. Bude to všelijaké, ale musíme to prekonať.

Možno je práve táto časť v našom živote tá časť, kedy máme v sebe objaviť silu, o ktorej sme ani netušili, nové nápady na biznis, s ktorým spravíme dieru na trhu alebo nájdeme svoje skutočné Ja.

Chcem vám len povedať, že život po rozchode nekončí, vždy môže začať odznova, a ešte vždy môžeme mať krásny deň. Preto hlavu hore, vy to dokážete. A teraz šup do kuchyne naliať si pohár červeného a symbolicky si pripiť sám so sebou na nový single začiatok.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].

Ohodnoť blog
9
Poslať správu
Alžbeta. Celiatička, vegetariánka, bežkyňa, redaktorka a študentka masmediálnej komunikácie píšuca články o jedle, kráse, móde a vzťahoch. Po žensky a pre ženské.

Chceš vedieť, keď ženuškáreň pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.