Eurotrip- prečo povedať áno Rakúsku

Prekrásna príroda,čisté jazerá,útulné mestečká,výborne vybavené kempy a drahé služby. Toto všetko pre nás znamenalo Rakúsko- krajina čo by zo Slovenska kameňom dohodil, doslova...

Našou prvou krajinou, do ktorej sme sa vybrali po opustení Slovenska a prekročení hraníc, bolo Rakúsko. U našich západných susedov sme prežili dokopy 10 dní, počas ktorých sme navštívili nespočet zaujímavých miest, či už prírodných alebo kultúrno-historických. V dnešnom blogu by som Vám rada týchto pár dní priblížila a zároveň odporučila miesta, ktoré sa určite oplatí navštíviť.

Spoznávať Rakúsko sme nemohli začať nikde inde ako v historickej Viedni. Približne mesiac dopredu sme si zarezervovali lístky v dopravnej spoločnosti SlovakLines, ktorá pri kúpe v takomto predstihu ponúka "hot tickets" za skvelé 1 euro. Nám sa tieto lístky podarilo zohnať a tak sme tu dostali za zvýhodnenú cenu. Vo Viedni sme strávili necelé 2 dni, počas ktorých sme ju pochodili krížom krážom len pešou turistikou, čo v prípade, že máte veľa času určite odporúčame.

Viedeň- pohľad na Rathaus

Viedeň

Z hlavného mesta naše kroky smerovali na západ a postupne sa nám podarilo prejsť spolkovými krajinami Dolné Rakúsko, Horné Rakúsko a Salzbursko. Rada by som Vám teraz predstavila pár miest, ktoré boli podľa nás tými najkrajšími, čo sa nám v Rakúsku podarilo navštíviť.

Burgruine Aggstein: Zrúcanina hradu z 12.storočia nachádzajúca sa vo výške 150 metrov nad riekou Dunaj. K hradu vedie asfaltová cesta, po ktorej sa dá pohodlne dostať priamo k jeho bráne aj autom. My sme si však radšej zvolili možnosť prechádzky, ktorá zabrala cca 30 minút. Hrad je verejnosti prístupný, no my sme jeho krásu radšej obdivovali len z vedľajšieho brala, z ktorého bol naň a na okolitú prírodu úžasný výhľad.

Čarovné pohľady na Burgruine Aggstein a Dunaj zo skalnatého brala

Werfen a Eisriesenwelt: Mesto Werfen je situované v nádhernej prírode obklopené samými horami a lesmi. Toto miesto je známe hlavne pre dve atrakcie- hrad Hohenwerfen a najväčšiu ľadovú jaskyňu v Európe Eisriesenwelt. K pokladni pre predaj lístkov do jaskyne sa môžete dostať buď autom alebo autobusom, ktorý tu premáva počas letnej sezóny každý deň. K jaskyni sa následne dostanete buď lanovkou alebo pešo. My sme sa opäť rozhodli pre pešiu turistiku, ktorú určite odporúčame. Boli sme upozornení, že túra k jaskyni je náročná, avšak zvládli sme ju úplne bez problémov a tak si myslím, že ak máte aspoň ako takú kondičku, určite tento výstup zvládnete. Odmenou za toto rozhodnutie Vám budú výhľady na okolitú prírodu (ak budete mať šťastie, môžete stretnúť aj kamzíka tak ako my) a samozrejme magická jaskyňa, do ktorej sa však nezabudnite dobre obliecť, pretože my sme ju trošku podcenili :)

Hrad Hohenwerfen s werfenskou prírodou

Výhľady na okolitú prírodu počas kráčania k jaskyni

Gosausee: Toto jazero je súčasťou prírodnej rezervácie a z jeho brehu je nádherný výhľad na pohorie Dachstein. Okolo jeho celého obvodu vedie asfaltový chodník, vďaka ktorému ho môžete preskúmať z každej časti. Jazero je známe aj svojou krištáľovo čistou vodou vhodnou na kúpanie, čo sme však pre jej nízku teplotu radšej neskúšali.

Hallstatt: O čarovnom Hallstatte sme po prvýkrát počuli od nášho kamaráta a tak sme ho už dlhšiu dobu túžili navštíviť. Bohužiaľ po našom príchode sme boli najskôr veľmi sklamaní. Mesto je počas dňa zaplnené turistami ( too much chinese people) a to začne po čase človeka dosť otravovať. Preto sme sa vybrali na približne dvojhodinovú prechádzku k vodopádu Waldbachstrub, ktorou sme si trošku napravili chuť, pretože sme tu stretli len pár ľudí a okolitá príroda bola prekrásna (určite odporúčame). Večer sme dali mestu druhú šancu a prešli sa podvečerným Hallstatom, ktorý v porovnaní s obedom bol už úplne iný. Nám však obedný a večerný Hallstatt nestačil, preto sme si privstali ešte na druhý deň o 5 ráno a poprechádzali sa tichým, vyľudnením mestečkom.

Tip: Ak počas leta plánujete navštíviť Hallstatt a chceli by ste sa ubytovať v campoch, určite si ich dopredu rezervujte. Budete si tak istý miestom a vyhnete sa zbytočným nepríjemnostiam.

Večerný Hallstatt

St. Wolfgang: Toto mesto nám odporučil jeden chalan, ktorého sa nám podarilo počas cestovania stopnúť a bola to naozaj veľmi dobrá voľba na konci nášho pobytu v Rakúsku. St. Wolfgang je malým mestečkom obklopeným krásnou prírodou a nachádzajúcim sa pri brehu jazera Wolfgangsee, ktoré je v lete vyhľadávaným miestom pre schladenie sa pred horúcim slnkom. V jeho blízkosti sa nachádza hora Schafberg, ktorú sa rozhodol Peťko o 4 ráno zdolať. Vstávanie to bolo síce nesmierne náročné, avšak výhľad zo Schafbergu za to úsilie určite stál! Na vrchol sa môžete dostať pomocou starej železnice, ktorej cena sa pohybuje okolo 30 eur a trvá 30 minút. My však odporúčame využiť turistický chodník, ktorý ponúka nádherné pohľady na okolitú prírodu. Cesta na vrchol a späť ním zaberie cca 6 hodín.

Wolfgangsee a okolitá príroda

Západ slnka nad jazerom- jeden z najkrajších zážitkov v Rakúsku

Ranné výhľady z hory Schafberg - v jej okolí sa nachádzajú 4 veľké jazerá

Ranný Schafberg

Tak toto boli tie najkrajšie miesta, ktoré sa nám počas nášho cestovania Rakúskom podarilo vidieť. Dúfam, že sa Vám môj dnešný blog páčil a že sme Vás možno s niektorými miestami aj inšpirovali. Prajem Vám ešte krásny deň :)

S pozdravom Miška

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
3
Poslať správu
Mladá študentka z Oravy, ktorá miluje cestovanie, prírodu a pečenie všelijakých maškŕt od výmyslu sveta :)

Chceš vedieť, keď Michaela.Kuris pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.