5.11.2018 20:37

Potulky po krásach Slovenska 23

Tematín – Perla Považského Inovca

Ahojte,

počasie októbru veľmi prialo, a tak prinášam ďalší tip na skvelý výlet. S partiou sme sa vybrali na hrad neďaleko môjho domova pri vrchu Bezovec, kde sa nachádza stále viac a viac obnovovaný hrad Tematín.

Cesta na hrad

Auto parkujeme na parkovisku na Bezovci pri lyžiarskej zjazdovke . Odtiaľ ideme peši asi 10 minút ku Šport chate Bezovec odkiaľ sa dočítame, že k hradu je to 55 minút. Cesta sa tiahne po hrebeni a je ideálna ako pre chôdzu, tak aj pre bicykel.

Strieda sa tu cesta krásnym lesom a lúkami. Je to taká trasa „raz hore, raz dole“, ale až na jedno ťažšie stúpanie to nie je nič náročné . Cesta na hrad trvá 1 hodinu aj s malou prestávkou v ¾ cesty, kde sa môžete kochať krásnym výhľadom na hrad.

Hrad

Prichádzame k hradu po asi 200 m štrkovej ceste a už z nej vidno, že na hrade sa usilovne pracuje, a to vďaka OZ Hrad Tematín. Tí už roky pracujú na tom, aby sa zo zrúcaniny stal pekný hrad a vyhľadávané turistické miesto. Prichádzame teda k hlavnej bráne, už tu sa odhaľuje krásny výhľad na okolie, ale to nie je ešte nič v porovnaní s tým čo nás čaká.

Nachádzame sa vo vstupnej časti hradu, kde je aj búdka s občerstvením, ktorá je však otvorená hlavne počas víkendov a sviatkov. Prechádzame ďalšou bránou do hlavnej časti hradu.

Tu vidno najväčší pokrok pri obnove. Hradné múry, klenby, okná a hlavne novootvorený prístrešok v ktorom sa dá posedieť, občerstviť sa či ukryť pred nepriazňou počasia.

Prístup vedie až k hlavnej veži pri ktorej sa nachádza aj malá prírodná „terasa“ z ktorej je nádherný výhľad na okolie.

Vidno aj niektoré krásy o ktorých som už písal ako Vršatecké bradlá, Skalka a Kostolec. Pri dobrej viditeľnosti a s kvalitným ďalekohľadom vidno až Bratislavu.

Vychutnávame si výhľad a prechádzame si ešte všetky útroby hradu a ani nevieme ako a sme na hrade už hodinu. Na hrade je nanosené aj tenké drevo a urobený priestor na opekanie, takže si môžete pobyt na hrade spríjemniť aj opekačkou s deťmi.

TIP : Na hrad sa dá ísť tromi cestami. Z Bezovca, ktorú som vám opísal a tú odporúčam hlavne ak idete aj s deťmi.

Z obce Lúka, ktorá je najdlhšia a trvá okolo 2 hodín a 15 minút. Má ľahký úvod, ale potom je to riadna turistika.

Z obce Hrádok, ktorá je najdlhšia a trvá 2,5 hodiny.

Z obce Hrádok časť Dolina, cesta trvá asi 1,5 hodiny a je to stále do kopca.

Ďakujem za každé prečítanie či spätnú väzbu :)

Všetky moje blogy nájdete tu : https://refresher.sk/profil/adam257/blogy

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
3
Poslať správu
adamrehak256@gmail.com

Chceš vedieť, keď adam257 pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.