SANTORINI – Najromantickejší grécky ostrov ?

Ak očakávaš iba bielo-modré domčeky na každej zákrute tak to ťa sklamem. Ak si ale chceš užiť ostrov, ponúkajúci toho viac než len super foto z infinity bazéna, skoč si na Santorini.

Po letnej dovolenke sa nám v septembri stále málilo príjemného pálivého slnka, ako sme predpokladali, a preto sme si už v apríli kúpili letenky na krásny grécky ostrov Santorini. Práve vtedy začal lietať Laudamotion z Viedne priamo do tejto destinácie. Bol to očividný výber, keď som si predstavila všetky tie krásne instagramové fotky typickej gréckej architektúry. Avšak, priateľ ma rýchlo zbavil bielo-modrej ilúzie, ktorú som mala v hlave, čo bol jeden zo skvelých krokov, pretože by som ostala asi dosť sklamaná a takto som na konci našej dovolenky bola rada, že ostrov nebol len o tom. Rozhodne mal svoje čaro a pobyt tu sme si veľmi užili. Ak si chceš pred čítaním spraviť lepšiu vizuálnu predstavu o ostrove pozri si videá tu a tu.

Pri výbere ubytovania sme sa znova obrátili na stránku Airbnb a našli sme naozaj pekné miestečka, ale stále sa dá dopátrať viac a tak sme sa preklikali z ubytka, ktoré stálo na Airbnb asi 450 € pre 3 ľudí na týždeň na pôvodnú stránku hotela Samson´s village, kde nás ubytko za tú istú izbu stálo 350 €. Dokonca išlo o ubytovanie priamo na pláži Perissa a tak sme nemuseli cestovať z opačnej strany ostrova za vodou.

Samozrejme sa pri výbere treba riadiť vašim itinerárom. Náš bol dosť aktívny a na ubytovaní sme trávili naozaj iba minimum času na prespatie a raňajky. Preto nám prišlo nerozumné platiť vyššie ceny za ubytovanie s výhľadom a infinity bazénom, jednak preto, že more bolo presne na opačnej strane od týchto skalných domčekov a tiež sme neplánovali ležať pri bazéne celú dovolenku. Ak si však chcete naozaj oddýchnuť a iba vylihovať a čítať obľúbenú knihu, tak hotely v mestách Fira či Oia sú to pravé orechové pre Vás.

Náš tip – aj keď je Airbnb skvelá pomoc pri hľadaní lacného ubytovania, určite sa nespoliehajte len na jeden zdroj. Skvelé sú tiež booking.com alebo tipy priamo na hotely od cestovateľov na rôznych blogoch :D V tomto linku môžete získať zľavu na pobyt cez airbnb . Po registrácii môžete získavať ďalšie kredity na cestovanie 😊 alebo si pozrite priamo náš hotel, s ktorým sme boli veľmi spokojní.

Na viedenské letisko sme sa dopravili z Bratislavy Flixbusom, ktoré spolu s ďalšími spoločnosťami ako RegioJet alebo SlovakLines ponúkajú mnoho termínov a veľa akcií a doprava je tak veľmi jednoduchá a lacná. Čo sa teda nedá povedať o doprave na Santorini.

Ak si chcete uľahčiť cestu z letiska na ubytovanie, takmer každý z hotelov, ktoré sme si preklepávali, ponúkali shuttle bus z letiska a po zaslúženej dovolenke aj späť na letisko. Takáto cesta Vás ale JEDNOSMERNE a na jednu osobu vyjde 30 €. Čo bol pre nás troch celkom škrt v rozpočte a takýmto štýlom by nás shuttle vyšiel rovnako ako letenky. A tak sme si preťukli sieť autobusov.

Poznáte to ako sa vraví, že všetky cesty vedú do Ríma? Tak ten kto to vymyslel isto nebol na Santorini. Pretože všetky cesty očividne vedú do Firy ( Thira ), ktorá je hlavným mestom a hlavným dopravným uzlom. Autobusy z celého ostrova idú do Firy. Tam je konečná, treba si vystúpiť a nájsť ďalší autobus ktorý ide vašim smerom a potom sa naspäť vráti. Teda cesta z juhu ostrova ( napr. z Perissa beach ) na sever ( napr. do Oia ) nebola cesta možná bez prestupu vo Fire. Jeden lístok hociktorým smerom stál cca 2 €.

Náš tip – na oficiálnej stránke autobusovej dopravy sme sa dočítali, že študenti majú zľavnené cestovanie. Avšak realita bola iná. Smerom z letiska nám zľavu dali, inde sme sa dozvedeli, že zľava platí iba pre gréckych študentov a inde sme po vypýtaní študentského lístka dostali plný, vraj to je ten študentský. Ale za vypýtanie študentského nič nedáte a môžete ušetriť. Tiež si dávajte pozor na stanici vo Fire, niekedy je veľmi ťažké vyhnúť sa cúvajúcim busom.

Avšak autobusová doprava nie je tá najzábavnejšia na ostrove. Návštevníci totiž veľmi obľubujú prenajatie štvorkolky a bláznenie po ostrove. Na jeden deň Vás takáto sranda vyjde asi 30 € plus benzín. Keďže sme boli traja a šoférovať som mohla iba ja ( musíte mať najmenej 23 a kreditku, ale uhrali sme to na debetku ) prenajali sme si auto. A aj keď som skôr sviatočný šofér, všetko prebehlo v poriadku a všetci jazdci boli ohľaduplní, jednak preto, že cesta bola plná turistov, ktorí si dávali pozor alebo domácich, ktorí sú na nich zvyknutí a dajú Vám väčšinou prednosť.

Požičaným autom sme si na začiatku dovolenky zabehli do Lidlu vo Fire a nakúpili sme suroviny prevažne na raňajky a snacky na večerné posedenie ( no dobre, bolo to pivo ). Ceny v reštauráciách sa dosť líšili. Popri hlavnej ceste cez Perrisu sa cena hlavného chodu pohybovala okolo 12-15 € na jedného. Na promenáde pri pláži cca 17-25€. V uličke za hotelom vo výbornej domácej reštike Mama´s food od 7-12 € a na konci promenády oproti kostolu bol asi ten najskvelejší kebab, gyros a souvlaki už od 3 €. Rozhodne Vám môžeme všetkými desiatimi odporučiť domácu pekáreň Santa Irini v Perrise so skvelým čerstvým chlebíkom za vcelku nízke ceny a rôznymi chuťovkami sladkými, slanými, jednoducho si neviete vybrať do čoho sa skôr pustiť ( skoro som si zaslintala klávesnicu pri tejto spomienke ). V každom prípade sme na zlú reštauráciu nenarazili a všetko chutilo úžasne.

Náš tip – veľmi sa nám oplatilo mať na ubytku súkromnú kuchynku, kde sme si väčšinou pripravili raňajky a niekedy aj večere, a tiež sme si nakúpili kopu čistej vody ale aj piva, pretože jedno pivo vyšlo v bare na ubytovaní cca 3,5 €/3dcl a v obchode 0,8 €/0,5 l.

A čo sme tam teda okrem jedenia robili ?

Na začiatku sme si zbehli na aute to, čo sa nám zdalo horšie dostupné autobusmi. Na Santorini patria asi k najznámejším plážam trojica Čierna, Biela a Červená pláž. Evidentne sú tak nazvané podľa prevládajúceho sfarbenia hornín. A aj keď sme na Červenú pláž prišli v celku skoro ( teda podľa nás ) bol tam celkom problém zaparkovať. Od parkoviska sa išlo trochu neforemnou a skalnatou cestičkou priamo na pláž, odkiaľ premávala malá loďka na Čiernu a Bielu pláž za asi 15 alebo 20 €. Na Bielu pláž sa inak ako loďou dostať nedalo.

My sme však nechceli stráviť celý deň na pláži a tak sme po troške vylihovania pokračovali ďalej a navštívili sme archeologické mestečko Akrotiri, staré niekoľko tisíc rokov a tiež maják v jeho blízkosti. Výhľady to boli naozaj očarujúce a videli sme odtiaľ snáď celý ostrov.

Náš tip – po ceste k majáku Akrotiri sme našli takýto super spot. Isto navštívte je hneď pri ceste 😊

Neskôr večer sme ešte mali čas a tak sme si chceli pozrieť západ slnka z Čiernej pláže. Keď som však zbadala cestu vedúcu k pláži trošku ma oblial pot ( pripomínam, som občasný šofér ). Bola to prašná strmá a úzka cesta, ktorá viedla popri útese a bola som veľmi, veľmi šťastná že sme nestretli žiadne auto idúce oproti. Dole na pláži sa nachádzal hotel so súkromnými lehátkami a tak ako aj na iných plážach na Santorini, tu nebol biely piesok ale jemné čierne kamienky sopečného pôvodu.

Ďalší deň sme si oddýchli na pláži Perissa, kde sme boli ubytovaní, trochu sme si zašnorchovali a na pláži sa dal prenajať aj paddleboard. Ráno sme videli odchádzať menšiu skupinu na lodi, ktorá sa išla ponárať niekam ďalej od pláže s inštruktorom. Poobede sme si spravili ľahšiu túru od nášho ubytka k múzeu Ancient Thera, avšak mimo otváracích hodín, a tak sme si hore aspoň spravili piknik s výhľadom na celé mesto a pár fotiek až do západu slnka.

Nasledujúcim bodom v našom itinerári bolo mestečko Megalochori vzdialené pár minút busom od ubytovania. Takmer celý deň sme sa poflakovali krásnymi uličkami, a potom sme sa znova vybrali na prechádzku po trochu prašnej ceste k tomuto miestu na ďalší krásny západ slnka. ( Áno, takmer každý večer sme hľadali nové miesto pre dokonalý západ slnka. )

Počas ďalšej zastávky výletu boli moje bielo-modré fantasy o Santorini splnené ešte intenzívnejšie než v Megalochori a to vďaka návšteve, odvážim sa povedať, symbolu celého ostrova - mestu Oia. Toto mesto bolo aj mimo sezóny neskutočne preplnené turistami a nevestami túžiacimi po dokonalých svadobných záberoch. Veľa hotelov ponúka shuttle do mesta ( cca 30 € ) na západ slnka alebo plavbu loďou za približne 50 a viac €.

Dole pod mestom Oia sme medzi skalami našli krásne miesto na zoskok do vody z útesu a na šnorchlovanie. Tiež sme sa prešli vraj po „najromantickejšej“ vyhliadke v meste - 300 schodov, dlhých tak na 2-3 kroky, pričom nie, vyhliadku si neužijete ak nemáte prestávku na lapanie po dychu, pretože ostro sledujete schody, aby ste nestúpili do páchnucého darčeka od oslíkov, ktorý tadiaľ vynášajú lenivých turistov. Prosím nerobte im to. Bolo to pre nás v horúčave náročné ale dalo sa to zvládnuť, ale tie oslíky museli na sebe niesť ťažký náklad ( rozumej turistov) viackrát denne. Ušetrite ich 😊

Náš tip – hore spomínané miestečko nájdete cez google maps a volá sa Agios Nikolaos alebo Saint Nicholas. Odporúčam viac dobrodružným – pre skok z útesu ale aj menej dobrodružným – šnorchlovanie tam bolo tiež krásnym zážitkom.

Pri vyberaní aktivít do itineráru sme narazili aj na ponuku na stránke Tripadvisoru, ktorá odporúča túru z mesta Fira do Oia práve v čase príchodu na spomínaný západ slnka. Vzhľadom k tomu, že po západe ale nastáva problém s autobusovými spojmi z Oie, ktoré sú preplnené ( lebo veď všetci chceme ísť do Firy a potom domov ), sme sa rozhodli pre miernu modifikáciu. Ráno sme sa autobusom odviezli do Oie, strávili tu krásny deň a potom sa peši vydali cez vrcholy útesov späť do Firy, kde sme si užili tiež krásny západ slnka.

Náš tip - Po ceste bol aj stánok s občerstvením a čistou vodou, ktorú v teple počas túry nepodceňujte. My sme traja spotrebovali na túto 10 km cestu 10 litrov vody.

Ak sa Vám v lete neujde ten správny termín, neklesajte na duchu. Počasie v septembri bolo príjemne teplé, avšak nie až tak horúce, aby ste si neužili deň aj mimo schladzovania sa na pláži. Okrem toho je to trochu out of season, takže sa nebude tlačiť s toľkými turistami na pláži, v meste či v autobuse a ušetríte aj priamo na mieste za prenájom auta či štvorkolky.

Celkový rozpočet ( na osobu/týždeň ) = 350 €

Zahŕňa

· Letenky, doprava po ostrove, prenájom auta

· Ubytovanie

· Strava, nákupy v potravinách

· Vstupy

· Magnetky

· Šnorchel :D

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
15
Poslať správu

Chceš vedieť, keď Ivana Adamová pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.