Ernest, Key West and the best čo ponúkla južná Florida

Šesťprsté mačky, jediné miesto, kde krokodíly a aligátory spolunažívajú, prečo ísť hladný do Fort Lauderdale downtown, najjužnejší bod USA, prečo je u Hemingwaya v záhrade na zemi jednocentovka atď.

Floridu volajú “sunshine state” a teda slnečný štát. Asi to nebude náhoda, lebo Clearwater Beach pri Tampe je zapísaná v Guinnessovej knihe rekordov, ako miesto s najväčším počtom slnečných dní.1

Everglades

Deň prvý (všade číha aligátor)

Po úspešnom prepašovaní pagáčov, (pozri Mexiko part 2), sme vo Fort Lauderdale na Floride. Po krátkom telefonáte s Krysom nasadáme do auta, smer Everglades. Čarovné to miesto.

Jedná sa o primárne sladkovodnú plošinu, ktorá sa rozprestiera na ploche 6 105 km². Nachádza sa tu 350 druhov vtáctva a 300 druhov rýb. Je domovom Floridského pantera, Amerického krokodíla ako aj aligátora, a je to jediné miesto na svete, kde tieto dva druhy plazov spolunažívajú na jednom mieste. Je to zároveň jedna z najväčších floridských zásobární sladkej vody.2

Ohlušujúcim speedboatom si to sekáme pomedzi ľahký porast na hladine a náš guide kde tu zastaví, aby nám ukázal vykúkajúceho aligátora. Dokonca pozná každého jedného po mene. Po nejakej tej chvíľke, len tak mimochodom, skočí do vody, aligátor je od neho sotva 4 metre a vraví, že netreba mať obavy, ale že nám neodporúča, čo i len ruku vytasiť ponad okraj loďky. :-)

Vrámci vstupného smerujeme na alligator show. Asi osem aligátorov nehybne leží na zemi, a na scénu prichádza chalan, schmatne jedného aspoň 70 kg “maceka” a presunie sa s ním pred dav. O týchto prehistorických tvoroch sa dozvedáme mnoho poučných informácii, no sme radi, že nie sme v koži toho chalana. Vedeli ste, že stisk krokodílích zubov je najsilnejší spomedzi všetkých ostatných zvierat?

Po výlete smerujeme späť do Pompano Beach, a žeby nebolo málo mexickej kuchyne, tak opäť zavítame do Chilli’s. Old habits die hard. :-)

Ideme sa teda zložiť, začína sa pomaly stmievať. Čas vyraziť do ulíc. Po Pacifiku nastal čas zvítať sa s Atlantikom. Putujeme teda do Fort Lauderdale downtown. Máme v plane dať si chill na teraske pri pobreží s výhľadom na oceán. Plážové reštaurácie a bary si rad radom vyžadujú pri objednaní si pitia, objednať si zároveň aj jedlo. My- plní po megadávke obedu, skúšame zjednávať, ale naše želanie zostáva želaním. Za toto máš, Fortlauderdale downtown, veľké mínus. Napokon teda sedíme na plážovom múriku, a miesto miešaného koktejlu, “nasávame“ slaný morský vzduch :-).

Večer zakončujeme v Irish pub Briney’s (Mexiko part 1) pri live hudbe. Ponocovať nemôžeme, lebo ráno nás čaká výlet na Key West.

Key West

Deň druhý (miesto, ktoré mal Hemingway tak rád)

Ak sa na Floride niekam vybrať, tak určite do Orlanda alebo na Key West.

Key West je súčasťou súostrovia Florida Keys, ktoré tvorí viac ako 800 ostrovov s celkovou dĺžkou vyše 290 km. Výraz “key” nie je odvodené z anglického slova “kľúč”, ale zo španielskeho slova “cayo”, čo v preklade znamená “malý ostrov”.

Najväčším ostrovom je Key Largo (veľký ostrov), ale najľudnatejším je práve Key West. Dostaneš sa sem cez 42 mostov, skúšali sme ich rátať, ale stratili sme sa niekde pri čísle 25 :-), z nich najdlhší sa nazýva Seven Mile Bridge (Sedem míľový most), ktorý má v prepočte takmer 11 km.

Na Key Weste sa nachádza najjužnejší bod kontinentálnej Ameriky a paradoxom je, že ten sa nachádza bližšie ku Havane na Kube ako ku Miami na Floride.3

Ak ťa ešte baví čítať fakty, tak ešte chvíľku počkaj, ak nie, zoskroluj o odstavec nižšie. ;-) Ako vidno na obrázku vyššie toto miesto je nazývané “The Conch republic”. Ako “Conch” bol pôvodne označovaný obyvateľ Bahám. Títo obyvatelia tu húfne emigrovali počas americkej revolúcie v 19. storočí. V dnešnej dobe sa pod menom Conch označujú všetci obyvatelia Key Westu.4

Po troch hodinách cesty slávnostne prichádzame na posledný ostrov, a náš cieľový bod, Key West. Prvou zastávkou je Southermost point, a teda už vyššie spomenutý najjužnejší bod Floridy a kontinentálnej Ameriky vôbec. Vystojíme si radu, lebo samozrejme každý si potrebuje zvečniť tento moment. Po foto shootingu nám Krys dáva “rozchod” až do zotmenia, respektíve do západu slnka. Nakoniec to bolo do zotmenia, ale o tom až neskôr :-).

Náš cieľ je jasný. Chceme navštíviť niekdajší dom slávneho amerického spisovateľa Ernesta Hemingwaya, pre ktorého Key West a Kuba boli najväčšie srdcovky. Čo sme napríklad nevedeli bolo, že Hemingway mal vo veľkej obľube mačky. Do dnešného dňa ich po dome pobehuje viac ako 40 a v záhradke majú vlastný mačací cintorín.

Niektoré mačky majú ešte jednu zvláštnosť. Genetickou mutáciu sa niektoré rodia s jedným pazúrikom navyše.

Tento dom sa určite oplatí navštíviť. Vstupné stojí $14. Prechádzaš sa medzi dvomi podlažiami, súčasťou výstavy sú autentické predmety zanechané po slávnom spisovateľovi, dokonca samotné zariadenie izieb je v prevažnej väčšine také, aké bolo počas jeho života.

V majestátnej záhrade sa nachádza plavecký bazén, ku ktorému sa viaže legenda. Počas Španielskej občianskej vojny sa Hemingway zamiloval do svojej v poradí tretej ženy. Keď sa o afére dozvedela jeho vtedajšia druhá žena, rozhodla sa pomstiť. V záhrade dala preto postaviť obrovský bazén za, na tú dobu, nehorázne peniaze. Keď sa Hemingway vrátil a dozvedel sa sumu, za ktorú dala jeho žena bazén vybudovať, hodil jej k nohám jednocentovku so slovami, že ak ho milá manželka bola schopná ošklbať do posledného centu, nech si vezme aj ten. Do dnešného dňa sa táto spomienka zachovala v podobe jedného centa, ktorý nájdeš na zemi v záhradke vedľa bazéna.

Po prehliadke smerujeme do spiovateľovho obľúbeného podniku s názvom Sloppy Joe’s. Odporúčam navštíviť. Ceny sú tam o niečo vyššie, ale jedlo bolo perfektné.

Blíži sa západ slnka a na Key Weste si ho treba jednoznačne vychutnať na Mallory Square. Je to miesto, kde sa ľudia zhromažďujú práve pre tento moment. Nachádza sa tu veľa obchodov, suvenír shopov, pouličných umelcov a predajcov.

Vychutnávame si teda západ slnka a na lavičke sedíme ešte hodnú chvíľu potom, keď sa už niet z čoho kochať. Úplne sme zabudli na Krysa. Keď dôjdeme na vopred dohodnuté miesto stretnutia, vidíme auto, a v ňom nervózneho vodiča. Slávka sa to pokúša zachrániť a obhajuje naše meškanie tým, že stretnutie po západe slnka pre nás znamená pozrieť si západ slnka, počkať až pokým sa nestratia všetky farby z oblohy a kompletne sa nezotmie. :-) Nezabralo ...

Pompano Beach

Deň tretí (beh, pláž a chill)

Nadišiel náš predposledný deň. Deň zahajujeme behom, je strašne horúco, lejú sa z nás hektolitre potu, ale my na štýl Forresta Gumpa bežíme na koniec ulice, potom na koniec pláže, zvládneme ešte 3 ulice po pobreží a tot vsio, dnes je to strašná tortúra, končíme. Slávku medzitým nájdeme vypekať sa na pláži, zhadzujeme bežecké veci a rozvalíme sa na piesku. Slávka si ide zaplávať a medzitým akási žena rozrušene hlási plavčíkovi, že sa jej zdalo, že videla pri pobreží žraločiu plutvu.

Plavčík ju ubezpečuje, je nie je sa čoho báť, že určite sa jej to len zdalo. Pre istotu, ale kričíme na Slávku, nech ide z vody von. Avšak tvory podmorského života nám opäť skomplikujú život one more time. Tento krát Anita stúpne na niečo v piesku a zvýskne od bolesti. Vraví, že niečo ju bodlo do nohy, bojí sa, že stúpila na jedovatého tvora. Plavčík tvrdí, že to zrejme bola malá “podpiesková raja”, ktoré sa rady zahrabávajú do piesku, na mieste, kde sa oceán, stretáva s plážou.

Ok, na dnes už bolo dosť “vzrúša”, hajde domov.

Večer si pre nás náš hosťujúci, Krys, pripravil prekvapko...špagety s mäsovými guľôčkami, okato americké, ale musím ho pochváliť.

Deň štvrtý (all good things come to an end)

A je to tu, deň odchodu. Smutné, ale plné zážitkov, dávame svoje posledné zbohom Floride a tomuto úžasnému tripu. Letí nám to poobede, tak doobeda využívame čas a vychystáme sa na pláž. Ešte sa stihneme poprechádzať po rybárskom móle a okolo 12:00 sa zberáme “zbaliť si švestky” a Anita odchádza lietadlom, smer Mexiko, a my, smer Slovensko.

Už keď letíme, pomyslím si:,, netreba prestať snívať, byť hlavou “doslova” v oblakoch, lebo práve tam je to miesto, kde sa sny stávajú skutočnosťou.”

Kedy ísť

Aby si vychytal dobré počasie, na Floridu sa neodporúča cestovať počas leta od júna do septembra, pretože to je obdobie dažďov, tropických búrok a hurikánov. Počasie býva veľmi premenlivé, v priebehu 5 minút a spustí lejak, a o ďalších desať už svieti slnko. Máj a október sú považované za mesiace s naj optimálnejšími teplotami a s najnižším počtom zrážok.

1.

https://visual.ly/community/infographic/travel/50-insane-facts-about-florida

2.

https://floridatripguides.com/20-facts-about-the-florida-everglades/

3.

https://wanderwisdom.com/travel-destinations/Twenty-facts-about-the-Florida-Keys

4.

https://travelingwiththejones.com/2015/03/03/53-fun-facts-about-key-west-florida/

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].

Ohodnoť blog
2
Poslať správu

Chceš vedieť, keď radoslava.dobrova pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.