Zaujímavosti a tipy
Pôvodne Cinque Terre nebolo vôbec v pláne, ale po vzhliadnutí niekoľkých videí na internete sa nám toto miesto tak zapáčilo, že sme si povedali, že ho do nášho tour de Italia musíme zaradiť. Pozostáva z piatich dedín: Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza a Monterosso.
Cesta na
Z Bologne sme sa presúvali vlakom s jedným prestupom v Parme. Ubytovanie sme si našli v mestečku s názvom La Spezia. Bolo to priamo pri stanici, z ktorej sa dalo prepraviť priamym spojom do piatich dediniek Cinque Terre. Jednosmerný lístok, do ktorejkoľvek z dedín, vyšiel na 4 eurá jednosmerne.
Netreba zabudnúť si lístok označiť v „označovači“, ináč je neplatný. S tým ako ho označiť, sa najskôr treba trochu popasovať, ide o to vložiť lístok a potiahnuť ho do strany, nám sa to, na prvý pokus, podarilo asi po dvoch minútach. Automaty na zakúpenie lístka, sa nachádzajú priamo na stanici, a ak nasleduješ kroky, nemal by byť so zakúpením lístka problém.
Top atrakcie
Cinque Terre je súčasťou národného parku Parco Nazionale delle Cinque Terre . Popri pobreží sa tiahne turistický chodník, ktorý ma rozpätie asi 10 km, a za poplatok 7,5 EUR/deň, sa dá lístok zakúpiť online. Žiaľ my sme si práve tento lístok kúpili a ako sa neskôr dočítate úplne zbytočne. Síce stránka poskytuje údajne denný update uzavretých chodníkov, ten na ktorý sme sa chystali, bol v daný čas uzavretý kvôli zosuvom pôdy.
Našťastie existuje alternatíva červeného turistického chodníka, ktorý je fyzicky náročnejší, trvá dlhšie, ale predovšetkým je zadarmo. Vie sa o nich dosť málo, no zato výhľady sú top. Treba sa na to opýtať v turistických centrách, ktoré sa nachádzajú v každej dedine. Trecking card na dva dni stojí 14,50 a train card na vlaky 16eur/deň alebo 29 eur/2 dni.
Preto našou voľbou no. 1 bol turistický chodník z mestečka Monterosso do mestečka Vernazza. Monterosso je zároveň jedinou dedinou, kde sa nachádza aj verejná pláž, takže určite odporúčam, sa ísť na chvíľu schladiť do mora, a potom sa vybrať do kopcov. V turistickom centre nás nasmerovali na správny turistický chodník. Tento trail je údajne najnáročnejší spomedzi všetkých ostatných, čo sa týka dĺžky a stúpania. Výhľady však rozhodne stoja za to.
Čo nás počas cesty dosť zaskočilo a zároveň na smrť vystrašilo bol had, na ktorého sme počas kráčania natrafili. Ani by sme si ho neboli všimli, pokiaľ by sme nezačuli syčanie a milý hadík by, asi meter od nás, nevyštartoval z vyhriateho kameňa do krovín. Ešte nikdy som tak počas túry nesledovala všetky konáre na zemi, či sa nehýbu a nesyčia :-). Titulná foto, je pohľad zhora na Vernazzu. Vraj sa jedná o “naj romantickejšie miesto” spomedzi všetkých 5 dedín. Nachádza sa tu veľký počet reštaurácii, dokonca týčiacich sa priamo nad útesom. Zostali sme a užili si západ slnka a pobrali sa vlakom na ubytovanie.
Top zážitok
Ďalší deň sme sa zviezli do prvej dediny Rio Maggiore. Nachádza sa tam drevený most, po ktorom sa dá prejsť k terasovitým domčekom a stratiť sa v spleti úzkych uličiek medzi farebnými domčekmi. Len tak sa na chvíľu zastaviť a sledovať ako sa vlny rozbíjajú na bralách bolo super.
Keďže toto bol posledný deň v Cinque Terre, rozhodli sme sa prejsť z Manaroly do Corniglie (cca 5,5 km po hornej trase), tento chodníček je často označovaný ako najkrajší trail s najkrajšími výhľadmi.
Celkovo nám to zabralo asi 2 hodiny, no úsek, kde sme kráčali pomedzi vinič so zrejúcim muškátovým hroznom a naľavo od nás sme sa mohli dívať na azúrové more, krajší hike sme zatiaľ nezažili. Na začiatku dediny v Manarole sa nachádzala vinárnička, ktorá ponúkala zaujímavo vyzerajúce vína, tak to by som si vedela predstaviť ako ideálnou bodku za turistickou túrou- a teda ísť presne opačne, z Corniglie smerom na Manarolu. Pre zhrnutie:
Monterosso ---------> Vernazza 2,5 hodiny 592-4
Vernazza -------------> Corniglia 1,5 hodiny trail 592-3
Corniglia -------------> Manarola 2 hodiny trail 6/6B prechod cez Volastera
Manarola -------------> Riomaggiore 1 hodina trail 531
Pisa
Zaujímavosti a tipy
Pisa, bola našou quick stop, na ceste do Florencie. Dostali sme sa tam vlakom, priamym spojom z La Spezie. Najlákavejšou atrakciou je samozrejme Šikmá veža. Batožinu sme za 5 EUR uložili do úschovne na stanici a vybrali sa pešo ku veži. Celkovo to trvalo asi 20 minút, takže pohodička.
Podľa toho, čo sme si o Pise naštudovali, najzaujímavejším miestom je práve šikmá veža, tak sme zbytočne nepátrali po ďalších hidden gems "ukrytých pokladoch" a namierili si to priamo k nej. Zaujímavé zistenie pre nás bolo, že čo sa naklonenia týka, vychýlenie veže je 3,97 stupňa, čo je menej ako menšia z dvoch “šikmých veží” v Bologni, ale o tom až neskôr.
Šikmá veža, alebo ako ju nazývajú miestni, Torre Pendente di Pisa sa nachádza na Piazza dei Miracoli, ináč povedané, na Námestí zázrakov. Súčasťou námestia je aj katedrála a krsteľnica. Do katedrály sa dá vstúpiť zadarmo, ale do krsteľnice a na výstup Šikmej veže sa platí.
Florencia
Zaujímavosti a tipy
Florencia, mesto zrodenia renesancie, krásnych sôch, a architektúry. Je to o hlavné mesto Toskánska. Zaujímavosťou je, že práve tu sa začali pokladať prvé chodníky, práve tu sa zrodilo pravé Talianske Gelato, prvý klavír, vznikla tu prvá opera a v neposlednom rade je rodiskom známeho Leonarda Da Vinci.
Boli sme ubytovaní v centre Florencie, a hneď na úvod sme zažili vtipnú príhodu, keď nás ubytovával otec nášho hostiteľa, ktorý nerozprával po anglicky, na komunikáciu s nami využíval online hlasový translator. Niekedy tie vety nedávali zmysel, ale dovtípili sme sa :-).
Bývali sme blízko Mercato Centrale, čo je najväčšie trhovisko vo Florencii. Odporúčam navštíviť. Je to tam obrovské. Dole sú trhy a v hornej časti reštaurácie, pekárničky a kaviarne. Káva, ktorú predávajú po ľavej strane, bola úplná topka, odporúčam capucciono grande, fakt zážitok. V tomto meste je veľkou výhodou, že všetko je viac menej “na jednej kôpke”.
Na Piazza della Signoria sa nachádza známy palác Pallazo Vecchio, kde sa konajú politické náležitosti mesta. Na námestí je aj kópia sochy Dávida, ktorej originál sa určite oplatí ísť pozrieť do Galleria Dell’Accademia. Lístky sa dajú kúpiť online, čo určite odporúčam, kedže my sme si, v rade na lístky, vystáli dobrú hodinku. Pri pohľade na Dávida, ti zaručene padne sánka. To ako je socha majstrovsky vytesaná do najmenšieho detailu...klobúk dole pred Michelangelom .
Top atrakcie
V blízkosti Piazza della Signoria je Piazza del Duomo s ďalšou florentskou dominantou Duomo di Firenze. Pôvodne sme mali v pláne si urobiť self guided tour a vystúpiť na vrchol Duoma, len sme sa trošku prerátali a nestihli sme to. Miesto kde sa zakupujú lístky je celkom problém lokalizovať, keď sa nám to konečne podarilo, zistili sme, že lístky vieme zohnať až na ďalší deň, a v ten deň sme odchádzali, takže pozor na to.
V blízkosti na nachádza Uffizi Gallery, tú sme taktiež nestihli, ale kto nechce premeškať Botticelliho obraz Zrod Venuše, určite by toto miesto nemal vynechať.
Most ktorý stojí za spomenutie je Ponte Vecchio. Jedná sa o najstarší most v meste, ktorý pôvodne využívali mäsiari na predaj mäsa, no v súčasnosti slúži ako predajné miesto pre šperkárov, predajcov umenia a suvenírov.
Kúsok za mostom vedie cesta na Piazzale Michelangelo (popravde, je to odtiaľ aspoň 20 min. peši), odtiaľ sa ti naskytne vskutku neopakovateľný panoramatický pohľad na mesto. Vezmi so sebou fajné talianske víno a uži si pohľad, na ktorý len tak skoro nezabudneš.
Jedlo
Čo sa týka gastra, určite nevynechaj All’AnticoVinao, jedná sa síce o sandwichový streetfood, no je to ten pravý foodporn, mňam. Za 5 eur dostaneš sandwich, ktorý je celkom problém dojesť, kvôli svojej veľkosti, no grátis si môžeš naliať vínko. Už keď sme pri víne, nezabudni vyskúšať miestu špecialitu červené víno Cianti.
A samozrejme nemôžem opomenúť talianske Gelato. To nájdeš doslova na každom rohu, no nám najviac chutilo to, čo predávali na mieste s názvom Gelateria Edoardo.
Bologna
Zaujímavosti a tipy
Bologna je známa ako mesto červených tehál a mnohopočetných veží. Toto mesto sa nachádza v v talianskej provincii Emilia Romana, ktorá je známa ako gastronomické centrum Talianska. Možno aj preto nesie Bologna názov “la grassa Bologna”, alebo “tučná Bologna”.
Bolonské špagety, známe aj v našich končinách, by ste ale v tomto meste hľadali márne, bolonská omáčka sa tu obyčajne podáva, ale nie so špagetami. Svet gurmánov si tu ale určite príde na svoje.
Bologna však nie je známa len svojím gastrom, ale nachádza sa tu aj najstaršia európska univerzita, a je to zároveň miesto, kde saprebehli prvé pitvy na ľuďoch.
Dominantou hlavného námestia Piazza Magiore je bazilika sv. Petronia, a je to najvyššia cirkevná pamiatka postavená z tehál. Na prvý dojem vyzerá bazilika, akoby na nej práve prebiehala rekonštrukcia. Nie je tomu ale tak. Predná fasáda baziliky je nedokončená. Pôvodne sa malo jednať o najväčšiu baziliku, ktorá svojou veľkosťou tromfne dokonca chrám sv. Petra vo Vatikáne. To sa však nepozdávalo vtedajšiemu pápežovi Piusovi IV a výstavbu zatrhol.
Po celom meste sa nachádzajú arkády. To sa ti môže hodiť, keď prší a ty nemáš dáždnik. :-)
Cez víkend sa centrum zatvára pre vodičov a centrum Bologne sa mení na pešiu zónu.
Top atrakcie
Na námestí Piazza Magiore sa nachádza aj známa Neptúnova fontána. Tento boh mora a riek sa týči nad štyrmi veľtokmi riek Dunaj, Níl, Amazonka a Ganga. Existuje pikoška, že kedže je Neptún nahý, spôsobilo to pobúrenie medzi miestnymi cirkevníkmi. Tvorca sochy preto, ako malú pomstu, nadizajnoval Neptúna tak, že z konventu pre mníšky, ktorý sa nachádzal v tesnej blízkosti fontány, sa Neptúnova ruka javí v určitom uhle zozadu ako pohlavný úd. :-)
Vedľa sochy sa nachádza ďalšia zaujímavosť. Palazzo del Podesta, kde sa dajú nájsť takzvané šepkajúce steny. V minulosti vraj toto miesto slúžilo pre špehov a obchodníkov. Ak sa jeden postaví čelom k stene a druhý urobí po diagonále to isté, mali by ste sa navzájom počuť. Nám to veru veľmi nefungovalo, ale však čo, treba vyskúšať.
V Palazzo del Archinazio sa nachádza Teatro Anatomico, kde prebiehali už spomínané pitvy. Tu si mohli študenti po prvýkrát pozrieť ako vlastne ľudské telo funguje. Toto miesto je prístupné aj verejnosti, ale treba si poriadne pozrieť otváracie hodiny, v čom sme my zlyhali. :-)
Veľkou atrakciou pre Bolognu sú aj takzvané Piccola Venezzia, a teda malé Benátky, ktoré sa nachádzajú na ulici Vila Piela č. 18. My sme tam trošku blúdili a nevedeli to malé okienko nájsť, ale nakoniec sa nám to podarilo. Ak otvoríš toto okno, tak sa ti naskytne pohľad na malú riečku medzi dvoma budovami, čo pripomína pohľad na Benátky.
Pre nás najzaujímavejšou atrakciou boli tzv. Due Tori, dve veže, ktoré sa týčia nad Bolognou. Vyššia z týchto dvoch veží, má 97,20 metra, a na jej samotný vrchol vedie až 498 schodov. Vystúpiť úplne nahor, je celkom makačka . Čo stojí za zmienku je fakt, že táto veža je taktiež nazývaná Bolonská šikmá veža a jej celkové vychýlenie je 1,3 stupňa. Výhľad zhora na celú Bolognu, ale rozhodne stojí zato, kde je naozaj pekne vidieť aké je celé mesto tehlovočervené.
Ako som spomínala skôr, vychýlenie Šikmej veže v Pise je 3,97 stupňa, no vychýlenie nižšej z dvoch veži v Bologni je až 4 stupne.
Čo poteší automobilových nadšencov je museum Ferruccio Lamborgini, venované známemu talianskemu magnátovi Lamborginimu a jeho automašiniek.
Jedlo
Čo by to bolo za návštevu Bologne, keby sme nevyskúšali špeciality hlavného gastronomického centra celého Talianska. Dali sme si bolonské ragú, to bolo fakt výnimočné. Dali sme si aj anti-pasti tanier a dozvedeli sme sa, že napríklad známa saláma Mortadella pochádza práve z Bologne.
Výborné lasagne a cestoviny mali v reštaurácii pod názvom Adesso pasta určite treba vyskúšať. Nebolo to tam drahé a biele rozlievané víno, ktoré mali v ponuke, bolo super.
Taktiež sme dostali informáciu, že v Bologni bola založená prvá zmrzlinárska univerzita a môžeme potvrdiť, že gelato, ktoré sme si dali, bola jedna bomba. Škoda, že si nepamätám názov toho miesta, ale nepochybujem, že v hociktorej gelatérii nájdeš zmzlinu, ktorá bude úplne eňo ňuňo. Určite sa treba spoliehať na tripadvisora, aj v našom prípade sme našli zmrzlináreň na podnet tejto appky.
Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].
Chceš vedieť, keď radoslava.dobrova pridá nový blog?
Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.