Unikátne pamiatky na Slovensku, o ktorých veľa ľudí (možno) ani nevie

Pri mojom štúrovaní po našej krajine sa snažím navštevovať aj miesta a pamiatky, ktoré sú nejakým spôsobom špeciálne. O týchto jedinečných pamiatkach, ktoré na Slovensku máme, si už počul/a?

Rotunda sv. Juraja

Nad obcou Nitrianska Blatnica sa nachádza Rotunda sv. Juraja. Miestni volajú tento kostolík aj Jurko. Je to jedna z najstarších stavieb u nás a najstaršia rotunda na Slovensku. Pochádza z 9. storočia, ešte z predveľkomoravského obdobia.

Dostať sa k tejto rotunde môžeš z centra obce, je to približne 5 kilometrov, alebo si môžeš cestu skrátiť autom a vyviezť sa až tesne pod les, v ktorom sa nachádza. Čo sa mne na tejto pamiatke páčilo boli jej sklenené dvere. Skvelý nápad, pretože po tých našľapaných kilometroch som bol rád, že som mohol nakuknúť aj dnu a vidieť, ako to tam vyzerá. Možno maličkosť, ale mňa to naozaj veľmi potešilo.

Veterný mlyn v Holíči

Veterný mlyn v Holíči je jediným zachovaným veterným mlynom na Slovensku a rovnako tak je jediným mlynom holandského typu u nás. Stavba s kruhovým pôdorysom a tromi podlažiami bola vybudovaná v 19. storočí a svoju funkciu plnila až do konca prvej svetovej vojny.

Mlyn sa nachádza nad mestom, vieš sa k nemu dostať v poho autom, alebo môžeš zvoliť prechádzku či bicykel. Nachádza sa v príjemnom prostredí vhodnom na vyvenčenie sa či na nejaký ten piknik.

Nádvorie Európy v Komárne

Nádvorie Európy je európskym architektonickým unikátom a vzniklo v období vstupu Slovenska do Európskej únie. Nachádzajú sa tam budovy reprezentujúce architektúru a stavebné slohy viac ako 30 európskych krajín ako napríklad Wales, Taliansko či Španielsko. Môžeš sa tak za jeden deň poprechádzať po takmer celej Európe.

Drevený artikulárny kostol v Hronseku

Drevený kostol v obci Hronsek je zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva Unesco a zaujímavý je aj tým, že ide o jediný kostol na Slovensku, ktorý disponuje škandinávskymi architektonickými prvkami a taktiež je jediným dreveným kostolom svojho druhu na Horehroní.

Vedľa kostola býva staršia pani, ktorá má do kostola prístup a rada ti ho ukáže. Okrem iného som sa dozvedel aj to, že v tomto kostole mal svadbu aj taký Andrej Sládkovič.

Sväté schody v Malackách

Gróf Pavol IV. Pálfi začal na našom území s rozsiahlou rekatolizáciou a prestavbou renesančného kaštieľa na františkánsky kláštor, ku ktorému nechal pristavať kostol s rozsiahlymi podzemnými kryptami. Kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie v Malackách patrí medzie najväčšie pamiatky mesta. Nachádza sa v ňom viacero zaujímavých diel a pamiatok. V juhozápadnej časti kostola je umiestnená kaplnka Svätých schodov. Schody sú vernou kópiou Rímskych Svätých schodov a na svete existuje len niekoľko takýchto kópií.

Kaplnka Panny Márie Kráľovnej vo Vyhniach

Slovenský architekt Ladislav Hudec je označovaný aj ako „otec ázijských mrakodrapov“. Vo Vyhniach neďakeko Banskej Štiavnice sa nachádza aj krásna Kaplnka Panny Márie Kráľovnej, ktorá je jeho jedinou stavbou mimo územia Číny. A mňa mega baví objavovať pri štúrovaní po Slovensku takéto unikátne pamiatky.

View this post on Instagram

Slovenský architekt Ladislav Hudec je označovaný aj ako ,,otec ázijských mrakodrapov,,. Vo Vyhniach, ktoré sa nachádzajú v @regionbanskastiavnica je aj táto krásna Kaplnka Panny Márie Kráľovej. Tá je jedinou jeho stavbou mimo územia Číny.😮 A mňa mega baví objavovať takéto unikátne pamiatky.💙 Ty si o nej vedel/a? 👣 👣 #blog #cestovatelskyblog #niejeturabezstura #sturovanie #sturujem #slovakblogger #travelblogger #dnescestujem #travel #trip #vylet #turistikanaslovensku #slovensko #slovakia #visitslovakia #turista #cestovanie #milujemslovensko #svk #praveslovenske #thisisslovakia #daybyme #instaslovakia #regionbanskastiavnica #vyhne #kaplnka #ladislavhudec #architektura

A post shared by Radoslav Hoppej (@nie_je_tura_bez_stura) on

Chmarošský viadukt

Chmarošský viadukt patrí medzi najznámejšie a najfotografovanejšie mosty na Slovensku. Je dlhý 113,6 metrov a vysoký až 18 metrov. Ide o historicky prvú členenú oblúkovú konštrukciu zo železobetónu v Československu a nachádza sa asi 1 kilometer od Telgártu. Je súčasťou Telgártskej slučky a veľa ľuďom pripomína most z Harryho Pottera. Ja sa musím priznať, že mne to tam až tak potterovské neprišlo, ale každopádne je to naozaj pekné miesto.

Banka lásky

Andrej Sládkovič bol jednou z popredných osobností slovenskej literatúry a slovenskej histórie vôbec. V Štiavnici sa nachádza hneď viacero odkazov na jeho osobu. Banka lásky je miesto, ktoré je považované za svetový unikát. Odkazuje na lásku Andreja Sládkoviča a Maríny Pischlovej. Nachádza sa priamo v jej rodnom dome. Priznám sa, že nie som veľký fanúšik lásky, ale spracovanie celého miesta ma naozaj veľmi milo prekvapilo.

Vedel/a si, že báseň MARÍNA je najdlhšou ľúbostnou básňou na svete? Má až 2900 veršov a 291 strof. Patrí jej aj oficiálny svetový rekord zapísaný vo World Record Academy. Báseň začal Sládkovič písať na jeseň roku 1844, keď sa dozvedel, že jeho milú chcú vydať za iného. Posledné verše dopísal v lete roku 1846, keď bola Marína už takmer rok vydatá.

Samotná Banka lásky je vytvorená z veršov najdlhšej básne. Nachádzajú sa v nej schránky, do ktorých si môžu ľudia odložiť čokoľvek budú chcieť v spojení s láskou. Medzi kuriozity, ktoré sú tam uložené, patria napríklad mliečne zuby detí. Každému písmenku, znaku a medzere básne je priradená jedna schránka.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ak ťa zaujíma viac cestovateľských člankov zo Slovenska, pozri si aj môj blog Nie je túra bez Štúra.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].

Ohodnoť blog
5
Poslať správu
Po troch rokoch v zahraničí som sa vrátil späť na Slovensko a stal sa zo mňa turista vo vlastnej krajine.

Chceš vedieť, keď Nie je túra bez Štúra pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.