Alberobello – talianska cesta do rozprávky s domčekmi Trulli, pamiatka UNESCO

Alberobello – talianske mestečko s domčekmi Trulli, pamiatka UNESCO a cesta do rozprávky

Taliansko je pre mnohých zasnúbená krajina. Nielen,  že láka svojou krásou, históriou sálajúcou zo všetkých častí, miest a mestečiek, uvoľnenou talianskou chytľavou náturou, chutnými jedlami, preslávenou gastronómiou, dizajnom a módou,  no skrýva v sebe aj rôzne zaujímavé poklady. Jedným z nich je mestečko s názvom Alberobello, v ktorom si budete pripadať ako v rozprávke. Toto mesto sa rozkladá v lokalite Puglia (Apulia) v blízkosti mesta Bari. Ak sa raz budete nachádzať tu, môžete zároveň navštíviť aj jaskyne Grotte di Castellana.

Milá architektúra malých domčekov s názvom trulli s kužeľovitými strechami, ktorú by ste nečakali, celkom odlišná od historických častí Talianska,  sa svojou netradičnosťou dostala na zoznam svetového dedičstva UNESCO.

V mestečku Alberobello vás privítajú snehobiele kruhové mini domčeky so šedou kamennou strechou zdobenou rôznymi symbolmi tesne nalepené na seba s názvom trulli. Ak sa pozriete z horizontu terasy, očarí vás prekrásny výhľad na celé mesto, ktoré vytvára okolo 1400 týchto rozprávkových domčekov. Skrývajú v sebe architektonické bohatstvo južného Talianska regiónu Apulia, taliansky Puglia.  Domčeky trulli, v jednotnom čísle trullo (celkom vtipný názov na slovenské pomery) , sú stavané z miestneho kameňa spájaného nasucho vo forme kruhového pôdorysu s kužeľovou strechou, čo malo mytologický podtext. Taliani ako národ boli vždy veľmi poverčiví.

Detail kamennej kužeľovitej strechy. 

Domčeky trulli sa vyskytujú taktiež v iných častiach Talianska v zoskupenej forme ako v mestečku Alberobello a to v údolí Itria (Valle d´Itria), ktoré je krajinou týchto domčekov. Nájdete ich  aj v roztrúsenej forme rôzne  po krajine.  No v najvyššej koncentrácii v tesnom zoskupení na sebe môžete obdivovať krásu tejto zaujímavej architektonickej stavby práve v mestečku Alberobello, v kultúrnom hlavnom meste údolia Itria. Ja som sa tu bola pozrieť v období pred začiatkom jari a bolo ideálne počasie. Taktiež teraz a v lete je toto miesto zaujímavé, nadobúda nové čaro, naviac si môžete zabookovať aj dovolenkový domček priamo s bazénom.

V uličkách malebného rozprávkového mestečka Alberobello to žije. Kde tu si môžete kúpiť nejaký suvenír alebo miestnu dobrotu, či posedieť v kaviarničke. Nejedná sa teda o skanzen, domčeky slúžia turistickému ruchu.  Pre ich  krásu sú často navštevované, no nájdete ich tu aj v obývanej forme. Ľudia tu normálne žijú, fungujú, sedia na priedomí, čo môžete vidieť a zažiť pri prechádzaní, nachádza sa tu aj kostol so zvonicou. Bežný život zmiešaný s touto malebnou architektúrou dáva tomuto malebnému talianskemu mestečku zvláštnu atmosféru a čaro.

Domčeky trulli sú natreté na bielo a tak celé mesto dostáva zvláštny rozprávkový výraz. Navyše sú nízke, čo tento dojem ešte viac podčiarkuje. Neváhajte sa poprechádzať pomedzi ne a tiež nakuknite dnu.

Môžete navštíviť múzeum, ktoré je situované v niektorých z nich. Vstup je  zdarma.  Uvidíte interiér s dobovým vybavením a mini záhradkami a pokocháte sa  výhľadom z terás.  

Viac fotiek nájdete na blogu myamirell.com - článok v kategórii Traveling.

Iné je to v domčekoch, ktoré slúžia pre turistický ruch a dovolenky. Ak si takýto typ trulla prenajmete, sú vybavené útulným funkčným zariadením a k dispozícii hoci aj s bazénom. 

zdroj: booking com

ALBEROBELLO – MESTSKÉ ŠTVRTE, NÁRODNÁ PAMIATKA 

Mestečko Alberobello je rozdelené do dvoch štvrtí – Rione Monti, kde boli domčeky trulli postavené v 17. storočí v tesnej blízkosti vedľa seba a Riona Aia Piccola. Je jediným mestom, kde sa zachovali celé štvrte trulli.

Štvrť Rione Monti (v preklade kopce) je predovšetkým lákavá pre turistov, je tu veľa malebných uličiek so schodmi, rôznych zákutí,  obchodíkov s lokálnymi výrobkami, so suvenírmi, kaviarničiek, ktoré stoja za to preskúmať. Vyskytuje sa tu dovedna asi 1000 domčekov trulli a tiež kostolík svätého Antonína so zvonicou, ktorý bol rovnako postavený ako trullo, avšak  v 20. storočí. Priečelie kostola zdobí rozeta a výška kupole je približne 20 metrov.

V mestečku Alberobello sa bežný život zmiešal s históriou malebných trulli domčekov a tak v tejto lokalite časom pribudli aj budovy v inom štýle. Jednou z nich je Bazilika sv. Kozmu a Damiána z 18. storočia v oblasti ulice Corso Vittorio Emanuele (ale nie toho v Miláne,  ani v Ríme).

V tejto štvrti nájdete tiež dvojpodlažné trullo, ktoré je unikátne a jediné svojho druhu s názvom Trullo sovrano. Všetky ostatné domčeky trulli sú

..............................................................................................................................................................................................

Celý článok a viac fotiek nájdeš na blogu myamirell. com - v kategórii Travell

Ing.arch. Miroslava Vaňharová

Mya Mirell

myamirell.com

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].

Ohodnoť blog
2
Poslať správu
Vitajte na fashion blogu Mya Mirell zameranom na všetky aspekty Módy, Krásy, Životného Štýlu a môjho osobného náhľadu na módu. Prinášam pohľad predovšetkým zo sveta módy v Miláne, módne reporty z Milan Fashion Weeku.

Chceš vedieť, keď mvanharova pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.