Lacno okolo sveta - Pannonhalma

Lacno okolo sveta nemusí byť len letecky na druhý koniec sveta. Širokú ponuku nádherných pamiatok a miest ponúka aj Slovensko či naši susedia. Mám teda pre vás skvelý tip na jednodňový výlet.

Za týmto tipom sa treba vybrať smerom na juh. Asi hodinku cesty od hraníc v Komárne, leží malé mestečko Pannonhalma. Nebudete potrebovať ani maďarskú diaľničnú známku.

Mestečko, ktoré má ledva 4000 obyvateľov vám ponúkne takmer celodenný program. Zvyšok dňa môžete poprípade stráviť v neďalekom Győri. Pri ceste do Pannonhalmy uvidíte už z väčšej diaľky dôvod vašej cesty. Je ním benediktínske opátstvo týčiace sa nad mestečkom. Opátstvo je jednou z najstarších pamiatok v Maďarsku, dnes už zapísané aj do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Založené bolo už v roku 996. Dnes v kláštore stále žije okolo 50 mníchov, ktorí sa starajú o komplex budov na hore svätého Martina. Nájdete tu baziliku, kláštor, knižnicu či dokonca nádhernú strednú školu.

Kláštor bol postavený na počesť svätého Martina z Tours a stal sa centrom benediktínskeho rádu. Súčasná bazilika, ktorá sa v kláštore nachádza bola postavená v 13. storočí, no niekoľko krát bola rozširovaná či rekonštruovaná. V 60. rokoch 19. storočia pribudol hlavný oltár, kazateľnica, fresky na strope a vitráže zobrazujúce svätého Martina.

Pred kostolom je malá drobná záhradka, v súčastnosti už obklopená budovami. Nazývala sa "paradisum" a mala pripomínať raj. V stredoveku, keď kláštor obývalo menej ako desať mníchov, pestovali v imitácii biblického raja rôzne byliny, aby mohli ľudia zoceliť svoje telo a zdravie ako v skutočnom raji. Ďalšou časťou opátstva je veľkolepá knižnica. Tá bola dokončená začiatkom 19. storočia. Štyri krídla knižnice predstavujú štyri stredoveké univerzitné fakulty: právo, teológiu, medicínu a umenie. V zbierke knižnice je približne 360 tisíc zväzkov. Medzi nimi napríklad najstarší zachovaný dokument v maďarčine, datovaný do roku 1055.

Opodial stojí pamätník oslavujúci 1000. výročie usadenia Maďarov. V roku 1896 postavili v Karpatskej kotline 7 pamiatok, ktoré mali pripomínať a osláviť založenie prvej maďarskej osady, a jeden z nich stojí práve nad Pannonhalmou.

Len pár desiatok krokov od pamätníku je zasa kaplnka Panny Márie. Tú začali stavať v roku 1714 ako miesto pre bohoslužby nových obyvateľov okolia. Hrobka pod kostolom slúžila stáročia ako pohrebisko mníchov.

Pod kopcom a náboženskými stavbami sa môžete poprechádzať v botanickej záhrade. Arborétum má viac ako 400 druhov stromov a kríkov, mnoho z nich sú v Maďarsku vzácne.

Bodkou za všetkým je menší chodník nad korunami stromov s výhľadom na nádherné široké okolie. Vstup naň je zdarma.

Aby toho nebolo málo, môžete tu nájsť levanduľové polia, vínne pivnice, obchodíky so suvenírmi a produktami z levandule, zmrzlinu a všade vôkol krásnu prírodu. Cena za vstup do kláštora je asi 7€ a v cene už je slovenský audio sprievodca. Ak máte voľný deň, návšteva Pannonhalmy určite stojí zato.

Na tomto výlete nebudete potrebovať vysokú úroveň cudzích jazykov ale dávajte si pozor pri objednávke zmrzliny v McDonald's, pretože keď miesto "second with KitKat" poviete, že "two with KitKat", tak vám môže byť na konci výletu trošku ťažko ako mojej priateľke. No, napriek tomu je stále jej angličtina na lepšej úrovni ako moja a som rád, že ju budem môcť v zime zobrať aj do Ázie. 👀😅

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
5
Poslať správu

Chceš vedieť, keď Martin Štibrányi pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.