7.8.2019 18:17

GLE 300d 4MATIC a. k. a. medveď s veľkým M

Určite ste započuli, že najnovšia trieda GLE už uzrela svetlo sveta, no veľmi ťažko a pomaly sa kusy tejto klasy dodávajú. Ja som mal tú možnosť otestovať jednu z prvých 300d verzií na Slovensku.

Každý, kto započuje niečo o značke Mercedes-Benz nastražuje uši, pretože tí ktorí to sledujú vedia, že na svet prišli nové triedy GLE, a to hneď vo viacerých variantách. GLE 450 4MATIC (3-litrový benzín), GLE 300d 4MATIC (2-litrový diesel), GLE 350d 4MATIC (3 litrový diesel) a GLE 400 d 4MATIC (3 litrový diesel.) Mal som možnosť vyskúšať v podstate tú najslabšiu verziu 300d, no zostal som milo prekvapený.

GLE 300d 4MATIC disponuje 2 litrovým agregátom so 4mi valcami o sile 180kW (245 koní), ktorá vás vymrští na 100 km/h za 7,2 sekundy. K danému výkonu veľkou časťou prispieva 9 stupňová automatická prevodovka (9G-TRONIC). Táto prevodovka dodáva zlepšenie aj v spotrebe oproti starším modelom, ktorá sa pohybuje papierovo 7,3l v meste a 5,9l mimo mesta, kde kombinovaná vychádza na neuveriteľných 6,4l. Presne tak neuveriteľných, v reálnych číslach sa pohybujeme na 7,5l - 8l v kombinovanej spotrebe, kde bola priemerná rýchlosť 64 km/h.

Cena verzie 300d 4MATIC sa pohybuje od 67.050,00€, GLE, ktoré som mal možnosť vyskúšať bolo nabúchané veľmi slušnou výbavou a jeho cena tak vzrástla na 78.444,00€. V tejto cene už ale máte započítané doplnky ako napríklad exteriérový AMG a night balík, interiérový AMG balík. Pre labužníkov hudby nájdete v tejto výbave aj Burmester ozvučenie, ktoré je reálne porno pre uši. Ďalej sa môžete pýšiť MULTIBEAM svetlometmi, ktoré extrémne rýchlo zasvietia presne tam, kde to potrebujete, diaľkové fungujú na ten istý spôsob, no nemusíte sa starať o ich zapnutie a vypnutie, jednoducho to robia samy.

Priestorovo je tento velikán výnimočný. Na predných sedadlách nájdete komfort do slova ako u seba v obývačke, kde si viete nastavovať sedadlá elektricky na dverách a dokonca si svoju polohu sedadla uložíte do pamäti a jedným stlačením ju po ďalšom užívateľovi viete vrátiť do pôvodnej polohy. Takisto to platí aj pre zadný rad, kde nájdete komfort rovný 5 hviezdičkovému hotelu. Čo sa týka kufru. Hm, postačovať vám určite bude objem o hodnote 825l, no po zložení zadných sedadiel dostanete až 2055l!

Tento mohutný gigant vzbudzuje už len na parkovisku rešpekt, nie to ešte na ceste. GLE je trieda, ktorá sa pri Mercedesoch radí medzi tie levelovo vyššie. Pohľad na samotné auto vyvoláva pocity dravosti a bezpečia, keď už sme pri tej bezpečnosti, Mercedes disponuje už od roku 2014 brzdným asistentom, ktorý dokáže vozidlo zabrzdiť zo 70 – 0 km/h, v prípade, že radary zachytia pred ním stojacu prekážku, bez toho aby sa jej čo i len vozidlo dotklo. Pokiaľ ste si v konfigurácii zaškrtli adaptívny tempomat, gratulujem, vaše vozidlo pri jeho aktivácii dokáže zabrzdiť až zo 100 – 0 km/h bez spôsobenia kolízie čo je veľmi užitočné. V najnovších modeloch pribudol v sérii asistent udržiavania v jazdných pruhoch, ktorý v prípade nepozornosti dokáže stiahnuť auto naspäť do príslušného jazdného pruhu. Princíp asistenta na pruhy je ten, že už pri malom prekročení čiary pribrzdí buď celú pravú stranu (predné aj zadné kolesá) alebo ľavú, podľa toho, z ktorej strany prekračujete pruh.

Na záver by som chcel dodať, že v najnovších modeloch triedy GLE už nájdete MBUX dotykové displeje s navigáciou, s doplnkovou možnosťou LIVE TRAFFIC, kde máte aktuálne informácie o premávke na cestách. No a čo je ešte väčšou novinkou, ktorá bola dlho očakávaná sú 2 sedadlá v treťom rade, ktoré si môžete pri konfigurácii navoliť a jednoducho si spraviť z vozidla pre 5 ľudí 7 miestne.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].

Ohodnoť blog
27
Poslať správu
Blog writer Ak máš záujem o napísanie blogu o tebe, tvojej prevádzke daj mi vedieť na [email protected]

Chceš vedieť, keď Randy_EZ pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.