17.8.2019 16:44

Cesta k dream job...

Časy, kedy sme si v škole vyberali povolanie sú dávno preč. Čo ak by sme to však chceli vrátiť späť?

Určite si spomínate na tie dni, keď ste si lámali hlavu na tým, čo by som v budúcnosti chcel/a robiť. O to viac, ak Vás teraz začal sprevádzať pocit, že možno práve tá profesia, ktorú ste sa rozhodli študovať, nie až tak celkom pre Vás to pravé orechové. Kedy je však ten správny čas pohnúť sa ďalej s tým, že vlastne začnem znova od začiatku?

Treba sa zamyslieť.

Ak študujete na vysokej škole a cítite alebo máte pochybnosti o tom, či má zmysel v tomto štúdiu pokračovať, prvé a to najdôležitejšie, čo by ste mali urobiť je sa úprimne zamyslieť nad sebou samým, poprípade sa porozprávať a zdôveriť niekomu pre Vás blízkemu. Ak neviete ako začať, mám pre Vás pár otázok, na ktoré stojí za to odpovedať si:

Viem si predstaviť, že to robím celý život?

Je to trochu frustrujúce, ale o to dôležitejšie. Naozaj už pri pomýšľaní na nádejnú budúcu prácu, by to malo byť to prvé, na čo si odpovieme.

Napĺňa ma to?

Ak nie ste čisto materialisticky založený človek a možno aj trošku romantická duša, tento bod je pre Vás priam rozhodujúci. Verte mi, inak to budete ľutovať do konca života.

Mám výčitky?

Dôležitá otázka. Ak mám výčitky, že som nespravila v minulosti niečo inak, je to znamenie, že niečo by ste mali spraviť inak teraz.

Nebáť sa!

Určite máte stres a nechce sa Vám začínať odznova a prejsť si zase prijímačkami alebo výberovým konaním. Hnať dopredu by Vás však mala vízia Vášho lepšieho budúceho ja. Viem, nie je to nič ľahké, ale záleží len na tom, aby Vás Vaša budúca profesia o nič neukracovala.

Keď po tom túžim celý život.

Toto je kapitola sama o sebe. Ak ste odmalička vedeli, že toto je to povolanie, ktoré chcem robiť celý život a zrazu máte pocit, že by to tak nemuselo byť, poprípade Vás začalo baviť niečo iné, znamená to, že je možno čas na zmenu. Môže sa však stať, že budete mať pocit, že robíte niečo zlé a nie je to správne. Je to preto, lebo ste mali v hlave dlho zafixované jedno povolanie, o ktorom ste boli presvedčení, že chcete celý život robiť. a teraz ste objavili niečo, čo tomu konkuruje a poprípade Vám vyhovuje viac. Je však dôležité, aby ste do svojho rozhodovania zahrnuli aj iné okolnosti ako napríklad plánovanie rodiny a podobne. Možno sa totiž nezhodujú a nedajú dobre skĺbiť s Vašou vopred naplánovanou prácou alebo štúdiom. V tomto prípade by sme si mali všetko premyslieť a zvážiť všetky okolnosti, benefity a nevýhody možných povolaní. Nemali by sme však život obetovať len jednej časti z neho, ale žiť tak, aby sme mali radosť z neho celého. Môžete si kľudne spraviť rebríček priorít, aby ste videli čierne na bielom, čo presne od života chcete. Dôležité je nebáť sa zmien a niekedy je dobré konať aj intuitívne. Choďte proste tam, kam sa viac tešíte a vyhýbajte sa tomu, z čoho ste nervózny. Každý sme dobrý v niečom inom a je len na Vás ako s tým naložíme.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
0
Poslať správu

Chceš vedieť, keď Monii pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.