26.8.2019 13:01

Potulky po krásach Slovenska 30

Hričovský hrad – zrúcanina hradu pri Bytči so zaujímavým náučným chodníkom

Ahojte

dnes vám priblížim moju návštevu na druhom hrade z Beskydského hradného trianglu v Súľovských vrchov.

Cesta na hrad

Na hrad sa ide z obce Hričovské podhradie, kde začína aj náučný chodník smerom k hradu. Zaparkovať sa dá priamo v obci na provizórnom parkovisku.

Už z tohto miesta vidno vrch veže hradu, takže viete ktorým smerom sa vydať. Samozrejme vás navedie aj šípka ukazujúca začiatok cesty.

Začína sa miernym asi 500 metrovým kopcom na peknú rozľahlú lúku. Odtiaľ cesta vedie už len cez bukový les až priamo k hradu.

Nie je to náročný výstup , aj keď občas sa vyskytne úsek so strmším stúpaním. Problém to však nie je ani pre deti. Veľmi zaujímavým obohatením a spestrením cesty je už spomínaný náučný chodník. Ten pozostáva z 20 –tich vyrezávaných drevených tabúľ, ktoré opisujú históriu hradu.

Tesne pod hradom vás čaká aj altánok s posedením. Na hrad je to od parkoviska po altánok prechádzkovým tempom 30 minút.

Hrad

Prichádzame pod hrad, ktorý je celý čas ukrytý za korunami stromov. Je to síce už len zrúcanina, ale našťastie je vidno, že sa pracuje na jej obnove.

Z celého hradu zostali čiastočne zachované múry 3 palácov a vstupnej veže .

Popri vstupnej veži sú ale spravené drevené schody, ktoré vás dovedú do centra hradu. Hrad je plne prístupný návštevníkom, ale s výstrahou, že vstup je len na vlastné riziko.

Po zdolaní schodov sa dostávame ešte vyššie do hradu. Tu si už treba dávať väčší pozor, pretože vyššie sa ide po železných stupačkách.

Nie je to však nič náročné, len si treba dať pozor a neponáhľať sa. Odmenou vám bude ozaj krásny 360 stupňový výhľad na okolie.

Vidno Žilinu, Hričovské rify, Súľovské skaly a pri dobrej viditeľnosti aj kopce Malej Fatry.

Naozaj výhľad je najväčšia odmena z celého výletu. Výšku prevýšenia od vstupu do najvyššej časti hradu najlepšie vidno pri pohľade dole na drevené schody.

Škoda, že sa z hradu nezachovalo viac, aj tak sa sem rozhodne oplatí ísť.

TIP 1 : Keď sa nachádzate v Hričovskom Podhradí a máte čas, určite sa choďte pozrieť aj na Hričovskú skalnú ihlu. Nám počasie neprialo, a tak sme túto časť výletu neabsolvovali. Odbočka k nej je na začiatku dediny a nedá sa minúť.

TIP 2 : Oplatí sa zastaviť aj v meste Bytča , a ísť sa pozrieť do Zámockého parku. V ňom sa nachádza zámok a sobášny palác. Dá sa tu aj posedieť na terase pri káve alebo dobrom jedle.

Ďakujem za každé prečítanie či spätnú väzbu :)

Všetky moje blogy nájdete tu : https://refresher.sk/profil/adam257/blogy

Ak sa vám moje blogy páčia dajte odber :)

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
3
Poslať správu
adamrehak256@gmail.com

Chceš vedieť, keď adam257 pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.