8.9.2019 23:26

Potulky po krásach Slovenska 32

Banská Štiavnica – čarovné mesto plné histórie a romantiky ( 2.časť)

Ahojte

Ako som sľúbil, prinášam vám druhú časť blogu o Banskej Štiavnici a jej krásach. Druhá časť bude viac turistická, keďže hlavná časť bude o výlete na Sitno a návšteve pozostatkov hradu Sitno. Okrem toho vám priblížim návštevu Nového hradu v Banskej Štiavnici a na záver pridám jeden tip na zaujímavú návštevu.

Sitno (1009m.n.m) – najvyšší vrch v Štiavnických vrchoch s hradom a legendou o sitnianskych rytieroch

Cesta na vrchol

Výlet začíname na parkovisku pri krásnom tajchu Počúvadlo. Tu sa dá pohodlne zaparkovať na viacerých parkoviskách. Čím bližšie k areálu Počúvadla, tým viac zaplatíte. Nie sú to však podľa mňa vysoké ceny. Keďže nám prechádzka nevadí, parkujeme troška ďalej a v tieni za poplatok 3 eurá na celý deň. Asi po 5-tich minútach chôdze prichádzame k Počúvadlu pred značku, ktorá nám ukazuje smer k Sitnu.

Počúvadlo - krásne miesto na oddych a rekreáciu

Cestu by som rozdelil na 2 časti. Prvá je náročnejšia a nudnejšia a druhá je ľahšia a zaujímavejšia. Začiatok je prakticky hneď pri lese a ide sa mierne do kopca.

Po asi 10-tich minútach však prichádza kamenistá cesta, ktorá sa tiahne rovno hore po kopci. Dá to celkom zabrať, ale aj malé deti to zvládnu. Prvá časť vám zaberie cca hodinu a končí sa pri studničke, kde sa dá aj sadnúť a oddýchnuť.

Kde končí prvá časť, začína druhá. A to po takmer rovinke na Tatársku lúku a kúsok po nej. Tento úsek vám zaberie asi 10 minút a dočkáte sa aj pohľadu na Sitno a jedno z jeho brál, na ktorom sa nachádza vyhliadka.

Tu naša cesta pokračuje opäť lesom priamo k vrcholu. Nie je to však už také náročné a po chvíli sa ide po drevených schodoch, ktoré vedú popri skalách až na samý vrchol.

Posledné schodisko vás privedie rovno na cestičku, ktorá sa rozdeľuje. Vpravo vás čaká už spomínaná vyhliadka a vľavo vytúžený vrchol Sitno. Tento úsek trvá asi 30 minút.

Výhľad na kalderu bývalého stratovulkánu.

My najskôr odbočujeme na vyhliadku urobiť pár záberov, kým tam nie je veľa ľudí a potom smer Sitno. Tu je miesto na oddych, posedenie, načerpanie síl aj občerstvenie.

Veľká lúka, na ktorej sa dá poležať či posedieť s nádherným výhľadom. Celá cesta vám teda zaberie cca 1 hodinu a 45 minút.

Cesta na hrad

Cesta na hrad je trocha nešťastne označená. Viacero ľudí si nebolo istých či ide správne, a to vrátane nás. Stačí však zísť dole po lúke, kde začína asfaltová cesta.

Po nej už len treba ísť stále dole, kým neprídete po odbočku priamo k hradu. Cesta trvá asi 15-20 minút tak sa nezľaknite, že idete zlým smerom.

Hrad

Hrad sám o sebe ani nie je hradom. Je to už len zrúcanina dolného hradiska. To však neznamená, že sa ho neoplatí navštíviť.

Nachádza sa v krásnom prostredí a je to pekná zrúcanina kontrastu kameňa a zelene.

Nachádza sa tu malá studňa a prístup je aj na jeho hornú časť.

Tá vám ponúka taktiež pekný výhľad na okolie a stavbu samotnú. Veľká škoda, že bol celý zničený a zachovalo sa z neho len tak málo. Naozaj to zasadenie v prírode má svoje čaro.

TIP: Na Sitno sa dá ísť aj okľukou a hrad navštívite ako prvý. Stačí na Tatárskej lúke odbočiť vľavo a nie ísť priamo na vrchol. Takto akoby celý vrch obídete a dostanete sa naň z druhej strany. Cesta je síce ľahšia, bude vám však trvať dlhšie.

(zdroj: www.pozitivnemysliet.sk)

Vedeli ste že? Legenda o Sitnianskych rytieroch hovorí, že sú stále ukrytí v Sitne. Keď však bude Slovenský národ najviac ohrozený, hora sa otvorí a rytieri nám prídu na pomoc.

výhľad z hradu Sitno

Nový hrad (Dievčenský hrad)

Ďalšia dominanta Banskej Štiavnice (ktorá je aj na úvodnej fotografii) je Nový hrad, stojaci oproti kalvárii. Nie je to hrad, aký by asi väčšina z nás očakávala. Bol to strážny hrad a mal funkciu ohlasovania príchodu nepriateľských vojsk. Je to 6 podlažná budova so 4 baštami. Tie dnes slúžia na výstavnú expozíciu.

V každej bašte je výstava z nejakého historického obdobia. Dozviete sa tu, že hrad bol využívaný ako sklad pušného prachu. Neskôr zas ako požiarna zbrojnica a tzv. živé hodiny. Z tohto hradu sa totiž ohlasovalo koľko je hodín búchaním na zvon a trúbením.

Trúbenie možno počuť aj počas letnej sezóny, ako spomienku na časy „živých hodín“ v Banskej Štiavnici. Hrad sa dá prejsť so sprievodcom aj bez neho. Ja odporúčam variantu bez sprievodcu. Je lacnejšia a popis hradu dostanete so sebou na prečítanie. Je to dosť komplexný opis, takže všetko podstatné sa tam dozviete. Vstupné je 2 eurá a za fotenie si priplatíte ďalšie 3 eurá, čo bolo pre mňa samozrejmosťou. Parkovanie je možné priamo pod hradom vedľa hlavnej cesty.

pohľad na hrad z Trojičného námestia pri západe slnka

Vedeli ste že? Hradu sa hovorí aj Dievčenský alebo Panenský podľa toho, kde je postavený. Na kopci Dievčenský vrch.

Svätý Anton

(zdroj: termalvyhne.sk)

Môj tip na záver je Svätý Anton. Krásny kaštieľ postavený neďaleko Banskej Štiavnice. Určite navštívte aj tento unikát. Odporúčam si priplatiť za dlhšiu prehliadku, ktorá síce trvá cca 1,5 hodiny, ale určite vás nebude nudiť.

Je tu však prísny zákaz fotenia, takže fotky interiéru nemám. Prehliadka stojí 12 eur pre dospelého a cena sa znižuje o 2 eurá podľa veku detí.

To je z môjho blogu o Banskej Štiavnici všetko. Bohužiaľ som nestihol navštíviť Starý hrad a Banské múzeum baníctva v prírode a viac tajchov okrem Počúvadla. Na druhej strane som rád, že mám dôvod sa sem vrátiť. Dúfam, že vás dvojdielny blog presvedčil o tom, aby ste toto čarovné mesto navštívili aj vy.

Ďakujem za každé prečítanie či spätnú väzbu :)

Všetky moje blogy nájdete tu : https://refresher.sk/profil/adam257/blogy

Ak sa vám moje blogy páčia dajte odber :)

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
0
Poslať správu
adamrehak256@gmail.com

Chceš vedieť, keď adam257 pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.