Naša praprababka Mária

Pohlaďte svoju dušu týmito zábermi a vychutnajte si niečo málo zo života našich starých mám.

Žena, ktorú vám dnes predstavím je našou mamou, babkou, prababkou a dokonca praprababkou. Pre našu rodinu je veľmi vzácnym človekom. Čím som staršia, návštevu u nej vnímam inak ako kedysi. Aj preto som sa rozhodla tieto nádherné momenty zvečniť, zachytiť jej obdivuhodnú krásu, vzdať jej hold a trochu vám o nej porozprávať.

Ona však o ničom nevie a internet pozná len z počutia. Mojím cieľom je priniesť do tejto doby trochu uvoľnenia a prečítať si zopár viet o živote, ktorý väčšina z nás už vôbec nepozná.

Toto je moja babka Mária. Má neuveriteľných 94 rokov. Nesie si titul najstarší človek vo svojej rodnej dedine. V dedine, ktorá má bohaté tradície v ľudovej architektúre, odevoch, remeslách tancoch i piesňach. Nachádza v objatí hustých lesov, takže si okrem dreveníc a krojov predstavte závan čerstvého vzduchu s vôňou dreva a znejúce piesne v rusínskom jazyku. Babka tejto kultúre a tradíciám venuje nielen celý svoj život ale celé svoje srdce. Dodnes napríklad háčkuje unikátne čepce.

Je vdova už 21 rokov. S naším dedkom vychovala 5 detí a jedným z nich je aj moja mama. Babka trávila mnoho času v lese, kde pracovala do svojich 90 rokov. V tomto veku ešte chodila po lese, vysádzala stromčeky a zbierala čučoriedky, ktoré doma svojpomocne zavárala. V súčasnosti je ale stále vitálna a samostatná. Varí a pečie tie najlepšie jedlá na kachľovej piecke, stará sa o domácnosť a vecí okolo domu.

Tu sa dostávame k mojej návšteve, na ktorú som si tentokrát zobrala fotoaparát. Babka o ničom netušila a preto sú všetky zábery autentické, prirodzené a bez prípravy. Páčia sa vám?

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
13
Poslať správu
Tvorivý tvor

Chceš vedieť, keď Fany Ambrózyová pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.