- že sa dá vrcholovo robiť aj viac športov naraz
- od akého veku si ide Zuzka cieľavedome za svojím snom
- ako sa dá vyhrávať na medzinárodných súťažiach v čase voľna
- že existuje aj športový "absťák" a čo s ním
- akú úlohu v kariére zohráva rodič a rodina
- aké prekážky Zuzka prekonáva
- aké úlohu v športovej príprave zohráva všestrannosť
- ako a čím zvládnuť dlhú športovú kariéru od detsva až do dospelosti
- aký dôležitý cieľ má, aby si splnila svoj hlavný cieľ
Titul je pre mňa samozrejme veľmi významný hlavne pretože už som mala obdobie oddychu.
Foto: Jozef Jurašek
Začala som športovať v 4rokoch najprv som bola len v plaveckom oddieli v šiestich rokoch som bola už aj v cyklistickom a atletickom oddieli, počas športovej kariéry som každý rok bola v inej reprezentácii raz v cyklistike raz v atletike raz v plávaní lebo som chcela všetky tri športy rozvíjať rovnako. Teraz keďže som triatlonistka podraďujem všetky tréningy Európskym a Svetovým pohárom robím vo svojom programe len jednu podmienku, že okrem triatlonu stále závodne plávam a že triatlonový program musím trochu upraviť a to tak, že letnú triatlonovú sezónu ukončujem o mesiac skôr, aby som si mohla oddýchnuť pred novou sezónou, ktorá začína v plávaní, čiže v čase Majstrovstiev Slovenska v triatlone už mám oddych.
Aj pred rokom som v čase voľna absolvovala Európsky pohár v Zagrebe (Chorvátsko) a tiež som tam mala dobré umiestnenie na jednej strane máte pravdu, že športovec, ktorý má výsledky a povie, že netrénuje ,,klame" na druhej strane ja tvrdo trénujem jedenásť mesiacov v roku a preto mi výkonnosť počas oddychu klesne málo ale podstata je v tom, že ja si oddýchnem, aby som mohla začať naplno trénovať plávanie.
Foto: Miroslav Kliner - https://www.facebook.com/miro.kriezvisko
Myslím si, že aj Varga alebo Gajdošová v čase svojho voľna keby išli absolvovať dôležitý pretek by mali celkom dobre umiestnenie, jediná nevýhoda je, že od nich sa očakávajú výsledky stále a ja som vo veku kedy si ešte môžem dovoliť mať aj slabšie umiestnenia lebo pretekám so staršími a po ďalšie v tomto veku, v ktorom sa ja nachádzam, sa veľa športovcov či v cyklistike, triatlone, plávaní sa pretrénujú a v ženách už nepretekajú. Práve preto sa ja na preteku nebojím zlého umiestnenia.
Dokonca mám vlastnú skúsenosť, že keď mám voľno bolí ma hlava a mám tzv. absťáky veľakrát si idem zakorčuľovať, zahrať basket a podobne, aby organizmus dostal aspoň nejakú dávku športovej aktivity.
Mám 17rokov.
Ja si to užívam už teraz a triatlon je taký šport, že netreba byť v tom mladom veku dobrý ale v tom staršiom kdež to v plávaní už na olympiádu pomaly chodia aj 14ročné baby a potom skončia...(to bol príklad).
Foto: Peter Sukeník, www.petersukenik.com
...vidím že nielen tréneri ale aj rodičia neúnosne tlačia na deti. Ja mám šťastie, že doma mám telocvikárku -bývalú športovkyňu, ktorú mnohí tréneri neuznávajú, lebo práve ona nás tlačí od útleho detstva do veľkej všestrannosti...
Neviem, čo by som im poradila. Pohybujem sa od malička pri mnohých športoch a vidím, že nielen tréneri, ale aj rodičia neúnosne tlačia na deti. Ja mám šťastie, že doma mám telocvikárku -bývalú športovkyňu, ktorú mnohí tréneri neuznávajú, lebo práve ona nás tlačí od útleho detstva do veľkej všestrannosti, ktorú považuje za veľmi dôležitú z hľadiska zdravotného, fyzického a kondičného. Tento víkend v sobotu som si bola napríklad zapretekať na plutvovom plávaní, čo iní tréneri by považovali za nezmysel... tak ako napríklad tréneri letného triatlonu považujú za nezmysel chodiť na zimný triatlon. Ale ja vďaka istým tréningovým plánom, ktoré si riešim práve s maminou mám šťastie, že mi ich už akceptuje a dolaďuje aj tréner plávania Gusto Varnai a ešte stále sa hrám s inými športami a neriešim výsledky, čo ale neznamená, že nechcem vyhrávať. Ale chcem sa na pretekoch cítiť komfortne a šťastne.
Foto: Nora Jančušová - https://www.facebook.com/nora.jencusova.5
Moji rodičia spolu nežijú sú rozvedení a situácia nie je vôbec jednoduchá, lebo práve otec navrhol znížiť mame výživné a teraz máme veľké problémy pri 120€ mesačne utiahnuť športovanie. Ale zase to čo mi odmieta dávať otec mi dávajú rôzni sponzori za čo som im veľmi vďačná a vážim si ich!!! A ešte doteraz ma mamina musí sem tam prinútiť ísť na tréning lebo ja som veľmi lenivý človek za čo nemôžem. :)
O blahobyte ja nemôžem hovoriť, v tom som nemala šťastie a od malička zápasíme s peniazmi, ide tu viacmenej o obrovskú chuť športovať a chcieť vyhrávať...
O blahobyte ja nemôžem hovoriť, v tom som nemala šťastie a od malička zápasíme s peniazmi, ide tu viacmenej o obrovskú chuť športovať a chcieť vyhrávať a to sme sa naučili práve pri mamine, ona keby vyhrala veľkú sumu peňazí tak by ich minula len na šport a ďalšie športové výzvy, ktoré ale majú nejakú logiku pri tom našom cieli, ktorý chceme dosiahnuť.
Foto: Peter Sukeník, www.petersukenik.com
Olympijské hry...
Mojim ďalším veľkým cieľom je získať niekoho, kto mi pomôže financovať cestu k tomuto cieľu.
Na Olympiádu by som sa chcela dostať ako triatlonista ale moja tajná túžba je aj plávanie.
To neznamená, že atletiku nemám rada, aj tam musím dosahovať reprezentačné atletické časy, aby som bola v triatlone výborná, ale pri svojej výške by som musela asi skákať do výšky aby som sa chcela presadiť vo svete ako atlétka.
Čo sa týka tých školení tak ma to baví a chcem vedieť ako sa to má alebo nemá robiť a o mojom tele chcem zistiť všetko ako funguje a prečo tak funguje... rada si vypočujem veľa ľudí, trénerov a všetko si to spájame doma, na školení či už výživa , telo alebo samotný tréning nevidím nič zlé... Bol tam aj môj bývalý tréner plávania Hrabovský a trénerka Edita Pavlikova.
...moja mama zaregistrovala, že počas loptových hier mi úplne bežné spadne lopta a ja na to nezareagujem..., ...preto som si sem tam zahrala basketbal ,aby som si rozvíjala reakčnú rýchlosť.
Foto: neznámy autor
To koleso pre nás vtedy znamenalo, že sme boli super kolektív, cítili sme sa dobre, pretože sme vedeli a poznali všetko o sebe či negatíva alebo pozitíva. Takže pre nás to koleso malo hlavný zmysel v tom, že posilňovalo náš kolektív. A čo sa týka toho plávania.... Na telesnej výchove moja mama zaregistrovala, že počas loptových hier mi úplne bežné spadne lopta a ja na to nezareagujem, bolo jej jasné, že pri individuálnych športoch, kde musím odplávať napr. 5km nereagujem na vonkajšie podnety a práve preto som si sem tam zahrala basketbal, aby som rozvíjala reakčnú rýchlosť.
Manažment pretekov má na starosti mama ale počas roka všetko spolu konzultujeme. Tréner Slovak nám pošle termíny zimného triatlonu, tréner Roziak nám pošle termíny letného triatlonu a nakoľko som aj plavkyňa aj atlétka vyberáme si preteky, ktoré nám v daný rok na naše ciele najviac vyhovujú. Samozrejme počas roka svoje plány podľa okolností musíme aj meniť, ale ak mám povedať za seba, od útleho detstva som robila veľa športov a toto spôsobilo, že ja si neviem predstaviť byť iba plavcom, atlétom, cyklistom či triatlonistom, každý rok si dávame nové výzvy, ktoré ale smerujú k tomu aby som tie triatlonové časy zlepšovala. No a to všetko je podriadené financiám, ktoré pri mojom športovaní sú veľmi vysoké a síce mnohým sponzorom som povďačná, ale stále robíme "akokeby na kolene".
Najbližšie ma čaká prvý Európsky pohár v letnom triatlone, kde sa potrebujem zoznámiť so súperkami na základe toho si budem meniť ostatné preteky a tréningy, prípave na Majstrovstvá Európy. Čo ale neznamená, že nominácie, atletické a plavecké sú pre mňa nezaujímavé?!
Foto - náhľadový obrázok: Peter Sukeník, www.petersukenik.com
Upozornenie: odpovede sú autentické a nie sú upravované.
Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na [email protected].
Chceš vedieť, keď ALVA pridá nový blog?
Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.