Zdeptaná: Tinder mi ukázal, prečo som radšej single

Rozchodový starter pack? Nové vlasy, nové šaty, nová práca a nová appka.

Sedím vo vlaku. Klasická nedeľná cesta IC-čkom z Košíc do Bratislavy. Pani sediaca oproti mne nervózne ťuká do telefónu a nesúhlasne krúti hlavou. Hneď mi napadlo v čom to môže byť, ale som príliš hanblivá na to, aby som sa spýtala a vôbec, nemám vyštudovanú psychológiu, aby som jej poskytla kvalifikovanú radu. Zdravý rozum mi hovorí, nemiešať sa. Každopádne, tuším, že je v tom nejaký chlap. Hrdá na moje prevratné zistenia vytiahnem telefón a idem pozrieť koľko svetelných rokov ma ešte čaká do Bratislavy. „Máte zhodu“ svieti na prasknutom display-i môjho telefónu.

Byť single vôbec nie je ľahké a vôbec nie cool. Po takmer štvorročnom vzťahu to bola pre mňa úplne nová situácia. Byť single je ako byť v džungli – nevieš čo príde, ako dlho to bude trvať, a či vôbec toto dobrodružstvo prežiješ. Mojím vykúpením zo single sveta mala byť svetoznáma aplikácia Tinder. A tak som sa bezhlavo ponorila do vôd randenia ako Matovič do pozície lídra demokratickej opozície.

Kto nevie čo je Tinder, gratulujem a ponúkam stručné vysvetlenie. Ide o zoznamovaciu aplikáciu, ktorá spočíva vo výbere potenciálneho partnera formou tzv. swipovania vpravo (ak sa vám osoba na fotke páči) alebo vľavo (ak sa vám nepáči). Ak obaja swipnete vpravo (teda deklarujete, že si ste sympatickí), Tinder vás spojí a vy si viete napísať.

Keď som oznámila svojim kamoškám a kamošom, že som sa rozhodla ísť na Tinder, prevracali očami a krútili hlavami ako pani z vlaku.

Nie je to až také jednoduché

Môj prvý problém prišiel vo vhodnom výbere mojich fotiek. Vtedy som prišla k morálnej dileme, ku ktorej neviem zaujať postoj do dnešného dňa. Je morálne v poriadku, ak si tam dám fotky z dovoleniek, na ktorých som bola s mojím bývalým priateľom? Tá fotka pri Notre-Dame je super, ale fotil ma on, fotka na pláži, na ktorej mám úžasné nohy má len jednu chybu, a to tú, že 20 sekúnd pred touto fotkou sme si robili zamilované fotky pri západe slnka. Po prekonaní morálnej dilemy a musím povedať, že aj trocha straty niekoľkých stavcov chrbtovej kosti, som si na svoj profil dala pár fotiek. Zadala som niekoľko informácií, nezabudla som opomenúť moje fancy povolanie a „prestížnu školu“ a idem na to.

Druhý problém prišiel, keď som mala „swipovať“ vľavo alebo vpravo, a to podľa toho, či sa mi pán na fotke páčil (swipe doprava znamená „áno“, swipe doľava znamená „nie“). Nakoľko aj na vodičáku som od policajta, ktorý sedel na zadnom sedadle dostala oprávnenú kritiku na moju neznalosť strán, a to preto, že som mala odbočiť vpravo a ja som odbočila vľavo, nebolo prekvapením, že Tinder bol pre mňa zo začiatku niečo ako gordický uzol. Asi prvých 5 exemplárov som omylom swipla vpravo, aj keď sa mi absolútne nepáčili (jeden z nich mi píše do dnes, či sa nestretneme).

Po ujasnení si svetových strán a prekonaní morálnych zábran som konečne mohla ísť na vec. Keďže môj rozchod bol dosť čerstvý, cítila som nepríjemný pocit, že podvádzam, že toto je určitá forma nevery. Tento pocit ma rýchlo prešiel keď mi napísal prvý a môj obľúbený chlap východniar. Vtipný, milý, príjemný, temperamentný, no zrazu mi začalo písať cca 250 ďalších, a nie len východniarskych, ale aj rakúskych, maďarských a rôznych iných, zjavne zahraničných študentov medicíny na Univerzite Komenského.

Asi som mala študovať psychológiu alebo sociológiu lebo rada analyzujem, hodnotím, kategorizujem, všímam si veci, a preto som do detailov rozanalyzovala aj chlapov, na ktorých som pri svojom swipovaní narazila. A poviem vám, o tomto by sa dala napísať diplomová práca.

Veľa chlapov využíva tento prostriedok zoznamovania sa ako určitú „sexzoznamku“, nazvala by som ich „sexzoznamkári“. Tento typ mám celkom rada, nie že by sme zdieľali spoločné hodnoty, ale hneď viete na čom ste. Pán napíše, že hľadá len uvoľnenie, nechce sa viazať a chce len nezáväzné stretnutia bez nejakých zbytočných rečí a citov. Takýmto som, samozrejme, hneď vysvetlila, že neviem čo tu robím, ale viem čo tu nerobím a toto nie je pre mňa, pochopili a šli sme ďalej. Veď na čo strácať v tomto uponáhľanom svete čas?

TOTO DOMA NESKÚŠAJTE!

Čo som však zaznamenala, a oproti čomu vyzerá moja morálna dilema s fotkami slabá ako Kotlebova znalosť dane z pridanej hodnoty v Amerike, je v celku veľký počet chlapov, ktorí hľadajú „bokovky“, a tým sa dostávame ku kategórii chlapov à la „čo tu tento robí?“. Verte, či nie, natrafila som na niekoľko mojich známych, kamarátov a dokonca aj rodinných príslušníkov (aj na takých, o ktorých viem, že majú dlhodobé vzťahy). Ženy, každá z vás teraz potichu a nenápadne zoberie svojmu mužovi telefón a pozrie sa či tam nemá nainštalovaný Tinder (taký biely plamienok na ružovom podklade). Ak nie, ste šťastné ženy alebo on je dobrý IT-čkár a vie svoje prehrešky skryť. Ak tam predsa len ten Tinder nájdete: konfrontujte, vyhadzujte, rozbíjajte. Máte u mňa kupón na jednu veľkú hysterickú scénu.

Pri svojom „výskume“ som natrafila aj na typ chlapov, u ktorých úplne nechápem, čo tam robia. Niekedy sa tak pozriem na tie fotky a zhodnotím, že ten musí mať tak 10 žien omotaných okolo prsta len počas jazdy električkou z Mosta SNP na Šafárikovo námestie, tak prečo? Na druhej strane aj ja som tam, tak chápem 😉

Rada pre opačné pohlavie

Po kvalitnom swipovaní a pár zhodách sa mi niektorí jedinci rozhodli napísať. Zbožňujem chlapov, ktorí vedia zaujať. Ak chlap napíše: „Ahoj, ako sa maš?“, je to pre mňa začiatok konca. Chlapci, rada do života: chce to chytľavú pick up line (googlila som si to a áno, aj na to ujo google myslel!), ako napríklad „Ak by si sa mala charakterizovať jedným slovom, ktoré by to bolo?“. Môj bývalý ma napríklad zaujal tým, že mi zablahoželal k meninám, ktoré som v ten deň nemala, rozosmialo ma to a rozvírilo to debatu. Aj keď to znie hrozne, na základe tohto entrée som si ho zapamätala (teraz si trieskam hlavu o stenu, ale o tom potom).

Druhou vecou, ktorú by som v tomto ohľade vypichla je, že aj keď chlap začne konverzáciu tou najlepšou pick up line na svete, ale konverzácia je vyslovene nudná, nerobí to dobrý dojem a zo svojej skúsenosti viem, že to nebude nikam smerovať a po čase proste jeden zmizne ako Danko z predvolebnej debaty. Ak ty „potíš krv“ a už si sa ho spýtala aj na birmovku sesternicinho psa z ôsmeho kolena, ale on odpisuje jednoslovne, utekaj, nebude to fungovať ani v reálnom živote.

Na záver moje veľmi hlboké zamyslenie

Písaním to končiť nemusí a niekoľko chlapov mi navrhlo osobné stretnutie. Možno sa to nemusí zdať, ale je to veľmi dôležité. A to z jedného veľmi jednoduchého dôvodu, a to je iskra, chémia, nazvite to ako chcete. Hovorím z vlastnej skúsenosti, ak nie je iskra, nebude to fungovať. Môžete mať dokonalé konverzácie o legalizácii príjmov z trestnej činnosti v Iráne alebo hlboké zamyslenia o vzťahoch, ale keď tam nie je iskra rázom sa tento chlap zaradí do friendzone. Na facebooku nájdete plno citátov v zmysle „reálna konverzácia je najviac sexy“, ignorujte ich. Konverzácia je super, ale orgazmus z nej nedosiahneš.

Ak máte super konverzáciu, máte si čo povedať, ste si sympatickí a je tam aj nejaká ta iskra, tak je to perfect match. Niekedy sa však iskra zvrhne a po večeri vás na prvom rande pozve k sebe. Vtedy si spomeňte na pani z vlaku a krúťte hlavami nie, nie, nie.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
10
Poslať správu
Veľmi rada by som mala podcast o vzťahoch, ale neviem povedať "r", preto som sa rozhodla dať svoje historky na papier, ktorý ako by povedal klasik: "v živote nepoužívam keď čítam". Robím si zo seba srandu a beriem veci s nadhľadom. Samozrejme, všetko s mierou. Nežijem život, ktorý sa odo mňa očakáva, a to je na ňom najlepšie. Chcem dať ľuďom, ale najmä ženám, pocit, že v tom nie sú samé, že všetky zažívame tieto situácie, kedy úplne nevieme, ktorým smerom sa máme uberať. Niekedy v živote prídu situácie, s ktorými sa nevieme vyrovnať, zmeny, ktoré nevieme spracovať. Máme pocit, že sme samé a že sa to najhoršie deje len nám. Rozchody, odmietnutia, očakávanie, že všetko zvládneme s pátosom. To všetko budem rozoberať optikou ženy, ktorá si zažila už takmer všetko na svete, ale nikdy nestratila úsmev na tvári a triezvy pohľad na vec.

Chceš vedieť, keď zdeptana karieristka pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.