14.4.2020 12:17

Klamstvá v médiách

Média manipulujú s každým. Kto tvrdí opak, klame.

Aktuálne sa nachádzame v ťažkej dobe, kedy nás postihol Korona vírus. Ľudia boli donútení byť zatvorení doma. To znamená, že sledovanie médií, či už spravodajstva alebo iných portálov na internete, vzrástlo.

Otázka znie: "Koľko klamlivých informácií nám bolo podaných?"

Úprimne, na túto otázku neexistuje presná odpoveď. Napadá mi však hneď jeden prípad, kedy média vypustili do sveta nepravdivú informáciu. Samozrejme, takýchto prípadov bolo viac. ALE. Tento súvisí priamo so situáciou korona. Zozačiatku boli podávané informácie, že na tento vírus môže zomrieť každý so slabým imunitným systémom - to znamená, že v ohrození sú najmä dôchodcovia. Správa, ktorá mi utkvela v pamäti bola o dievčati, ktoré mohlo mať 21 rokov a zomrelo na korona vírus. Po hlbšom zisťovaní z viacerých zdrojov som sa dozvedela, že táto dievčina mala aj astmu a preto podľahla tejto chorobe. Preto sa pýtam, mala táto dezinformácia vyvolať paniku? Paniku medzi mladými ľuďmi? Alebo autor tohto článku bol málo informovaný? Neviem, čo stojí za klamstvami. Viem však, ako sa im vyhnúť.

Riaď sa týmito odporúčaniami a vyhni sa manipulácii:

1. Overuj si informácie na viacerých portáloch.

V dnešnej dobe máme Google. Vieme si nájsť čokoľvek. Samozrejme, aj tu treba byť opatrný, preto tu je pár webov, kde dezinformácie nie sú vítané: SME.sk, aktuality.sk, denníkN.sk, hnonline.sk, pravda.sk, atď. Vyhni sa bulvárnym stránkam!

/Tip autora: ak si študent (a vlastníš ISIC kartu), SME.sk ponúka 90 - dňové predplatné zadarmo!/

zdroj: https://e.dennikn.sk/minuta/1847969

2. Ak si lenivý obehať viac webov, zisti si aspoň zdroj daného článku/fotky/videa...

Stále viac si všímam, že ľudia zdieľajú hocičo. Stačí, že to súhlasí s ich presvedčením, napríklad politickým a hneď je to pravda. Mnohokrát tu stačí len zapnúť zdravý rozum a uvedomíš si, že to pravda nebude. V tomto prípade odporúčam sledovať ASPOŇ facebook-ovú stránku slovenskej polície s názvom Hoaxy a podvody - Polícia SR.

zdroj: https://svet.sme.sk/c/20533512/pokanie-savcenkova-ukrajina-hoax-fake-news.html

3. Ak máš nejakú konšpiračnú teóriu, alebo si myslíš, že tvoj výplod je jediný pravdivý - nechaj si ho pre seba. / Vyhýbaj sa konšpirátorom.

Keď si čítam niektoré komentáre pod rôznymi článkami, zastavuje sa mi rozum. Áno, aj komentáre pri rôznych článkoch môžu spôsobiť mediálnu manipuláciu. Nejaký Jožko Mrkvička napíše niečo a Anička Platnička tomu uverí a šíri toto klamstvo ďalej. Takto vznikne celá sieť dezinformácií. Tu platí jediné - čo je v komentároch je iba subjektívny názor komentujúceho. Nikdy, nikdy to neber ako pravdivú informáciu. Nehovorím, že vždy to musí byť len výmysel. Radšej to však berme takto, kým to nepotvrdí dôveryhodný zdroj.

4. Never všetkému čo povie tvoja obľúbená celebrita alebo influencer.

Tieto osobnosti mnohokrát vyjadrujú len svoj názor a ten nemusí byť vždy správny! V tejto dobe je veľmi podstatné uvedomiť si tento fakt. Ovplyvňujú masy - kúp si to, alebo toto. A ty si to kúpiš a neskôr zistíš, že to nestojí za tie peniaze. Perfektný príklad, ako títo ľudia manipulujú so zvyškom existencie.

Na záver už len poviem, never všetkému, čo sa píše na internete, počuješ v rádiu alebo vidíš v telke. Najprv si to poriadne over a potom to šír ďalej.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
8
Poslať správu

Chceš vedieť, keď qcbss pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.