21.4.2020 14:49

Sto Slovákov som sa opýtala...

Si extrovert alebo introvert? Uprednostňuješ kvalitu alebo kvantitu?

Na tieto otázky som sa síce nepýtala priamo, no odpoveď som dostala jasnú. Ak si sám nevieš odpovedať, skús si spraviť tento test. Po skončení sa nedozvieš len výsledok, ale aj čo mladých ľudí aktuálne štve. Znova som vybrala problém(y), ktorý padol pri otázke "Čo vám vadí na spoločnosti?".

Pravidlá testu sú jednoduché:

1. odpovedaj pravdivo

2. pri každej odpovedi je číslo

3. na konci spočítaj tieto čísla a podľa výsledku vieš, čo ti vyšlo

1. Čo spravíš, ak vidíš ľudí, ktorých veľmi nepoznáš?

a.) pristavím sa a pokecáme (3)

b.) len sa pozdravím (2)

c.) trápne prechádzam lebo neviem či sa pozdraviť (1)

d.) nič (0)

zdroj: https://vat.pravda.sk/clovek/clanok/380048-byvate-casto-v-rozpakoch-tak-ste-podla-vedcov-dobraci/

2. Zaujíma ťa o čom hovoria druhí?

a.) áno (2)

b.) nie (3)

c.) áno, iba keď sme kamoši (1)

zdroj: https://instinkt.sk/rec-tela-naucte-sa-citat-ludi-ako-knihu/

3. Ak ti kamarát/ -ka rozpráva emotívny príbeh, ktorý sa mu/jej stal, ako to vnímaš?

a.) snažím si predstaviť aké to muselo byť pre neho/ňu (2)

b.) síce si to neviem predstaviť ale snažím sa ho/ju potešiť (3)

zdroj: https://lnpmediagroup.com/insights/brand-empathy-businesss-best-marketing-strategy/

4. Čo je lepšie?

a.) spoznávať veľa nových ľudí, mať veľa kamarátov (3)

b.) spoznávať veľa nových ľudí, mať len pár kamarátov (2)

c.) spoznávať málo ľudí ale mať čo najviac kamarátov (1)

d.) spoznávať málo ľudí, mať len pár kamarátov (0)

zdroj: https://bab.la/spain/making-friends-in-spain

5. V triede sú voľné už len tieto miesta, ktoré si vyberieš?

a.) pri okne (2)

b.) medzi spolužiakmi (3)

c.) vpredu (1)

zdroj: https://www.ycp.edu/about-us/offices-and-departments/registrar/

6. Radšej si kúpiš:

a.) 1x drahšie tenisky (3)

b.) 2x lacnejšie tenisky (2)

zdroj: https://www.engadget.com/

VÝSLEDKY:

18 - 15 = EXTROVERT & KVANTITA

14 - 10 = EXTROVERT & KVALITA

9 - 5 = INTROVERT & KVANTITA

4 - 0 = INTROVERT & KVALITA

O čo išlo v tomto teste? Tentokrát som spojila viacero problémov do jedného prieskumu. Vytáčajú vás smalltalky ale aj to, že ľudia uprednostňujú materiálne veci. Tak ako to teda je?

zdroj: https://i.ytimg.com/vi/zg7KoItQel0/maxresdefault.jpg

Otázka číslo jedna naráža práve na tie krátke chaty, ktoré každý z nás dobre pozná. "Ako sa máš? Čo nové?" Tieto otázky dokažú dať poriadne zabrať najmä, keď sa ťa to spýta niekto, koho si videl trikrát dokopy za celý život a to už možno preháňam. Ja osobne tieto pokecíky neznášam a preto som rada, že anketa dopadla tak, ako dopadla. Ver mi, je lepšie prejsť s trápnym pocitom ako sa pristaviť a vypytovať sa aj na sesternicu z desiatého kolena. Ale ak sa naozaj rád/a zhováraš, praktizuj to aspoň na niekom, koho reálne poznáš a otázka "Čo máš nové?" ma reálnu hodnotu v rozhovore.

Druhá ti dáva jasne najavo, že väčšinu ľudí zaujíma len to, čo počujú od kamaráta (ak vôbec, hlasov za odpoveď "nie" bolo skoro rovnako ako za obyčajné "áno") . V tomto sa mi spájajú príhody najmä z vlakov, kedy sa tvoj spolusediaci rozhodne rozpovedať ti jeho celoživotný príbeh, ktorý siahá mnohokrát až do obdobia pred komunizmom. Určite si to zažil minimálne raz, smalltalks s niekým koho ledva poznám na mňa pôsobia rovnako.

V tretiej otázke sme trochu spoločne zabrdli aj do stránky empatie. Popravde, bola som zvedavá. Empatia je podľa mňa jedným z najdôležitejších faktorov pri komunikácií, no čoraz častejšie sa v dnešnej dobe vcítenie javí ako zložitejší proces. Ľudia strácajú túto schopnosť. Na moje prekvapenie bolo odpovedí "B" oveľa viac ako som čakala. Možno sa k tejto téme vrátime ešte raz. A čo som z týchto odpovedí zistila? Áno, je to pravda. Ľudia naozaj majú väčší problém vžiť sa do kože druhého.

Štvrtá a piatá otázka boli priamo zamerané na to, aby sa zistilo, či prevládajú extroverti alebo introverti. No a výsledok je jasný - extroverti sú na prvom mieste, čo dokazujú aj neskoršie odpovede na otázku "Čo vám vyšlo?". Prikladám screenshot ukážky.

Kvantitu a kvalitu som nezisťovala len čo sa týkalo kamarátov, ako to bolo v otázke číslo štyri. Nezisťovala som teda len či potrebuješ mať veľa známych vo svojom okolí alebo ti stačí len pár "kvalitných" kamarátov. Pri poslednej otázke som sa nenápadne - nápadne spýtala ohľadom uprednostňovania materiálnych vecí. Výsledky dopadli skoro 50%/50%. Kto si vybral A, dával tým najavo, že radšej si priplatí za kvalitu a stačí mu menej. Kto si vybral B, poukazoval na to, že radšej bude mať viac. Viac materiálnych vecí, ale možno nekvalitnejších, čo môže spôsobiť aj zdravotné problémy a už vidíme, kde sú priority. AVŠAK! Čo je lacnejšie nemusí hneď znamenať nekvalitu a naopak. Táto otázka bola len taká "povrchová" a nemala by sa rozoberať úplne do detailu a doslovne. Ale určite chápeš, čo chcem povedať.

V závere skonštatujem, že vyhrala kvalita.

Test bol vytvorený na to, aby sa do ankiet zapojilo čo najviac ľudí a pritom sa aj zabavili. Nečakala som, že výsledky budú sedieť až 63% ľuďom (čo ma veľmi teší! :D).

Zhrnutie: aj keď je viac extrovertov, smalltalks sa až tak často nerealizujú (pre mňa dobré znamenie). Kvalita vyhrala nad kvantitou, čo znemaná, že materiálne veci nie sú úplne prioritné. Po tomto prieskume si možno viacerí uvedomia, že niekedy menej je viac.

Ak chceš byť súčasťou týchto "prieskumov", nájdeš ich v mojich stories na IG a výberoch príbehov.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
5
Poslať správu

Chceš vedieť, keď qcbss pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.