Pocity = slabosť?

Si CRY BABY alebo COLD-HEARTED BI*CH?

V tomto blogu sa môžete dozvedieť, ktorá z vyššie uvedených možností sedí viac vám. Ankety sú znova robené ako naposledy. Touto zábavnou formou (na mojom IG profile) mi pomáhate odpovedať na otázky: Sú pocity vnímané ako slabosť? Je naozaj pravda, že v dnešnej dobe sú ľudia neschopní vyjadrovať svoje názory a myšlienky? Aj toto vnímate ako problémy súčasnej spoločnosti.

zdroj: https://sk.pinterest.com/pin/507640189230404878/?nic_v1=1au%2BdmUitGzjFomSB%2BvajVRwH0a9eCBpjPtelz0mx2yuo6lbn%2BhyEs3kYAte3dmTSb

Pravidlá kvízu:

1. odpovedajte pravdivo

2. pri každej odpovedi je číslo

3. na konci spočítaj tieto čísla a podľa výsledku vieš, čo ti vyšlo

Kvíz:

1. Svoj názor:

a.) vyjadrujem, debatujem (2)

b.) nechávam si ho pre seba, aj tak nikoho nezaujíma (1)

c.) na väčšinu tém nemám ani názor, nezaujíma ma to (0)

2. Názor druhého:

a.) akceptujem (2)

b.) zlý názor treba napraviť! (1)

c.) ak sa mi nepáči, ďalej ho ani nepočúvam (0)

3. Moje myšlienkové pochody:

a.) sám/a nechápem (2)

b.) rýchlo vysvetlím druhému (1)

c.) síce vysvetľujem cez Vladivostok, ale chápeme sa (0)

4. Svoje pocity:

a.) vyjadrujem (2)

b.) hovorím, ale iba blízkym (1)

c.) nechávam si pre seba (0)

5. Pocity druhého:

a.) úplne chápem, zažil/a som to isté/podobné (2)

b.) snažím sa byť empatický/á v rámci možností (1)

c.) koho zaujíma výlev emócií? (0)

VÝSLEDKY:

CRY BABY

10-5 bodov

Skrývaš v sebe mnoho emócií a nemáš problém ich vyjadriť. Ak sa niekto zveruje tebe, vieš pomôcť a podporiť. Svoje názory sa nebojíš vysloviť a druhých plne akceptuješ. Ak sa ti názor druhého nepáči, komunikuješ a hľadáš "zlatú strednú cestu".

zdroj: https://www.mememaker.net/meme/crybabies-crybabies-everywhere/

COLD-HEARTED BI*CH

4-0 bodov

Nemáš v sebe ani štipku emócií. Ak sa náhodou nejaké nájdu, potlačíš ich niekde na úplne dno, aby ich nikto nikdy nenašiel (príp. vyjadriť ich je ťažšie ako zabehnúť 12 - minútovku za 10 minút). Máš postoj "nič ma nezaujíma" a už vôbec nie názor druhých. Empatia ti tak isto veľa nehovorí. Pri vyjadrovaní myšlienok a názorov si veľmi opatrný/á a pozorne vyberáš, čo druhému povieš, aby sa nedozvedel príliš veľa.

zdroj: http://www.relatably.com/m/cold-hearted-memes

ZHRNUTIE

Písali ste mi, že ľudia nevedia vyjadriť názor alebo, že ho nechcú vyjadrovať, prípadne, že sa ho boja vyjadriť. Podľa výsledku ankety to vyzerá tak, že názory vyjadrujú úplne v poriadku, málo kto má pocit, že druhých jeho názor nezaujíma. A len dvaja ľudia názor nemajú vôbec, čo sa mohlo stať aj omylom (v to pevne verím). Mám pocit, že dnes už má názor každý a každý chce presadiť najmä ten svoj.

V ďalšej otázke som sa pýtala, ako vnímate názor druhých. Akceptovať názor je fajn, ale čo s ním, ak nie je správny? A kto vlastne určuje čo je správne a čo nie? Existujú názory, ktoré sú z morálneho hľadiska zlé a tie snáď každý zdravý rozum musí rozoznať. A čo zvyšok? Je naozaj tvrdenie "zlý názor treba napraviť!" správne? Na moje prekvapenie je tam dosť odpovedí. Predstavovala som si odpoveď C s vyšším počtom reakcií.

Myšlienkové pochody a názory sú dva rôzne aspekty v mojom vnímaní. V myšlienkach sa môžete zatúlať hocikam, môže to byť cesta do minulosti alebo predstava o budúcnosti. Preto môže byť častokrát tieto vandrovky ťažké vysvetliť druhému. Tu to záležalo naozaj len od osobnosti človeka. Podľa mňa, vyjadrovať svoje myšlienky nie je až také podstatné ako vyjadrovať názory. Ako môžeme vidieť, mnohí im ani nerozumejú.

Dostávame sa k pocitom. Sú teda pocity slabosť? Vyjadrujú ich ľudia v tejto dobe, kedy kamenná tvár je veľakrát lepším riešením na mnohé situácie? Ako môžeme vidieť len malá časť odpovedala, že si ich necháva pre seba. Moja otázka na toto publikum znie, prečo?

Najväčšou skupinou bola pochopiteľne odpoveď B. Myslím si, že práve blízkym osobám je potrebné svoje pocity zdôveriť. Pretože ak si ich nechávate pre seba, môžu vás úplne pohltiť až sa nakoniec medzi nimi utopíte. Občasne prefiltrovanie nezaškodí.

Ak ich vyjadrujete hocikomu, dávajte si prosím pozor, aby to nebolo použité proti vám. Prípadne sa uistite, že to danú osobu naozaj zaujíma a počúva vás s dobrým úmyslom vám pomôcť.

V poslednej časti ste ma vôbec nesklamali a výsledky sú presne také, ako som čakala. Podľa tejto otázky sme mohli zistiť ako ľudia berú pocity a emócie = vôbec nie ako slabosť ani otravnú súčasť života. Snažia sa druhého pochopiť, prípadne ho úplne chápu a pomôžu. Toto by mala byť možno aj motivácia pre tých, ktorí si myslia, že ich emócie sú vyjadrením slabosti, či majú pocit, že sú len príťažou.

ZÁVER

Vyjadrovať emócie, názory a myšlienky je určite podstatné. Hlavne pre vaše mentálne zdravie a preto sa toho netreba báť. Ak máte problém s vyjadrovaním názorov, možno vám pomôže čítať viac kníh, aby sa vaša slovná zásoba rozšírila. Alebo sledovať viac svoje okolie a mať všeobecný prehľad o svete, aby ste mali na čom budovať svoje názory. Nemyslím si, že v 21. storočí s prístupom "to ma nezaujíma" dobre pochodíte.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
2
Poslať správu

Chceš vedieť, keď qcbss pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.