4 mýty o metale, ktoré by sme si mali vyjasniť.

Metal je jeden z najobľúbenejších hudobných žánrov. Napriek tomu o ňom stále koluje veľa lží.

1. Mýtus - Metalisti sú uzavrení do svojho žánru

Nie je to úplne tak. Je síce pravdou, že metal je pre metalistov hlavnou prioritou, mnoho popredných metalistov počúva ale aj klasiku, funk, alebo jazz. A hoci sa to nemusí na prvý pohľad zdať, korene metalu vieme nájsť hlavne v blues a klasickej hudbe

Zdroj: https://commons.m.wikimedia.org/wiki/Antonio_Vivaldi#/media/File%3AAntonio_Vivaldi.jpg

2. Mýtus - Metal spôsobuje agresivitu.

Áno, asi viem, prečo vzniklo toto tvrdenie. Ľudia, ktorí počujú metal po prvý krát, sú zväčša ohromení mohutnosťou a silou tohto žánru. Ako príklad vám ukážem skladbu Davidian a pre úplný zážitok to odporúčam počúvať na slúchadlách.

Takíto ľudia, ktorí nepočúvajú metal, ľahko nadobudnú pocit, že metal robí ľudí zlými satanistami so sklonmi k samovraždám. Je to ale naozaj tak? Naozaj metal vytvára duševné napätie? Vysvetlenie vás môže prekvapiť.

Agresia sa totiž v našom vnútri tvorí počas celkom bežného dňa a je len na nás, ako ju vyventilujeme. Niekto športuje, niekto pozerá akčné filmy a niekto počúva tvrdú hudbu. Podľa mňa stále lepšie, ako tĺcť ľudí na ulici.

Austrálska štúdia z roku 2015 preukázala zaujímavú vec. Dobrovoľníkov najprv vystavili stresovým situáciám a potom im dali za úlohu vybrať si skladbu na upokojenie. Celý čas snímali ich mozgovú aktivitu. Prekvapivo si dobrovoľníci najčastejšie vyberali skladby od skupín Metallica, Slipknot, Manowar, Megadeth, S.O.A.D alebo Judas Priest. Vedci zistili, že počas počúvania takejto hudby sa mozog uvoľní viac, akokeby bol v úplnom tichu.

3. Mýtus - Metalisti sú satanisti

Pravidelne zažívam toto: Stretnem nejakého nového človeka (napr. v škole) a chcem sa s ním zoznámiť. Chvíľu konverzujeme o všeobecných témach a potom väčšinou príde tá inkriminovaná otázka: “Akú hudbu počúvaš?” Pokiaľ odpoviete “Metal,” a druhý človek je taktiež metalista, máte vyhraté. Pokiaľ ale nie je, pokúsi sa od vás nenápadne vzdialiť a medzitým na vás zavolá exorcistu a psychiatra. Prečo ale? Odpoveď znie jednoducho: “Keď ste metalista, ste satanista.” Aspoň v očiach verejnosti.

Ako ale metal nadobudol imidž najdiabolskejšieho hudobného žánru? Dovolím si tvrdiť, že nebyť black metalu a toho, čo sa odohrávalo v 90.-tych rokoch, metal ani zďaleka nemá nálepku satanizmu. Pre nezainteresovaných: Severské black metalové skupiny v poslednej dekáde minulého storočia vo veľkom podpaľovali kostoly a vraždili. Asi najznámejším prípadom je vražda Øysteina Aarsetha, v metalovej brandži známeho ako Euronymous. Toho v roku 1993 brutálne zavraždil jeho kolega Kristian „Varg“ Vikernes. Tvrdil, že naňho Aarseth chystá vraždu a pri jednej konfrontácii ho dobodal na smrť. Legendárnym sa stal jeho úsmev, keď sa dozvedel o rozsudku. Z väzenia vyšiel v roku 2009.

4. Mýtus - Metalisti sú barbarskí muži.

Rozhodne nie. Medzi metalistami je veľa intelektuálov a múdrych ľudí. A metal už dávno nie je len mužskou záležitosťou. Dôkazmi sú skupiny ako Arch Enemy, Nightwish, Epica, ...

Dúfam, že po tomto článku sa budete na metalistov pozerať už úplne inak. Zároveň ho neberte ako presviedčanie, aby ste počúvali metal. Počúvajte svoju hudbu a užívajte si ju. Každý človek je iný a to je dobré.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
5
Poslať správu
Nadšený poslucháč metalu. Čitateľ Stephena King. O móde neviem absolútne nič. Popri tom všetkom stíham vyznávať kresťanské zásady, skladať divnú hudbu a písať zvláštne poviedky...

Chceš vedieť, keď Michal Lukáč pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.