19.5.2020 04:03

Vekslák – pohľad do života vysokoškolského študenta

Pavel Frýbort sa snaží pomocou tejto knihy čitateľovi priblížiť život vysokoškolského mladíka, ktorý sa dostal do nepríjemnej finančnej situácie.

Tento román vyšiel v roku 1989 a vo svojej dobe sa jeho autor mohol tešiť z veľkého záujmu publika najmä v Česku, nakoľko išlo o ešte stále veľmi aktuálnu tému. Autor ihneď na začiatku diela upozorňuje, že príbeh je rozprávka a dej i osoby v ňom sú len vymyslené, vieme prečo autori podobné vyhlásenia do svojich diel vpisujú. Dej celej knihy je zasadený do osemdesiatych rokov a odohráva sa v Prahe. Ide v podstate o monológ skrachovaného pražského študenta ekonómie Michala, ktorý sa snaží riešiť svoje finančné problémy ľahšou, ale nie tou najčestnejšou cestou. Michalov monológ sa začína tým, že nám oznámi, že dovŕšil čerstvých 23 rokov. Opisuje svoj život ako pokojný, a za jeho najväčší problém považuje to, že dvadsaťtri je pre neho už poriadna „nádielka“. Popri predstavovaní svojho života sa nám Michal nezabudne pochváliť ani s tým, že ako jeden z mála študentov disponuje svojím vlastným bytom, ktorý zdedil po svojej babke. Kamarátom však o tom nechce hovoriť, pretože sa bojí, že by sa jeho obydlie stalo tým najobľúbenejším miestom hneď po krčme. Zo začiatku autor čitateľovi len predstavuje prostredie a snaží sa čo najdetailnejšie priblížiť hlavnú postavu. Popri tom však predstaví aj pár vedľajších postáv, ktoré neustále len vedú dialógy o tom kde vezmú peniaze na nové vybavenie, ktoré k nám prichádza zo západného sveta. „Títo chalani ma fakt štvú. Len by nariekali nad katalógmi od Neckermanna. Ale priložiť ruku k dielu to je pod ich úroveň.“ Michal je jeden z mála ľudí, ktorý si o vekslovaní, a vekslákoch nemyslí len to zlé. Taktiež im ako jeden z mála nezávidí ich peniaze, ale práve naopak oceňuje šikovnosť „jeduje ma, že sme z podnikavosti urobili smrteľný hriech“.

Celý dej dostáva svoj spád v momente, keď sa na Michalovom gauči objaví jeho polovičná sesternica. Ktorá mu prišla oznámiť pre neho nemilú novinu a to takú, že spolu čakajú dieťa. „Renáta je moja polovičná sesternica; vlastne priami príbuzní nie sme. Veľmi sa v genológii nevyznám, ale skúsim to vysvetliť: je dcérou švagra otcovho bratranca. Istá príbuznosť preto právne existuje; pokrvne ani trochu. Čo je dôležité.“ Práve takýmto spôsobom sa Michal snaží ospravedlniť a ozrejmiť nezvyčajný vzťah s členom rodiny. Ďalej vysvetľuje aj to prečo sa to stalo „ona býva na opačnom konci Prahy, preto keď sme sa občas stretli, tak u mňa aj prespala. Hádam je jasné, že sme sa nemodlili.“. Jediné čo mu vtedy išlo hlavou bola hanba v rodine a to odkiaľ zoženie peniaze na potrat. Renáta sa k nemu ešte v ten deň presťahovala, pretože mala problémy v práci a nemohla si dovoliť vlastný podnájom. Michalovi sa zmenil život zo dňa na deň, pretože bol zamilovaný do inej ženy, ktorej by len s ťažkosťami vysvetľoval prečo u neho býva polovičná sesternica, ktorá s ním navyše čaká dieťa. Autorovi sa podarilo opísať problémy mladého človeka vo veľmi vydarených dialógoch, v ktorých nechýbala dávka humoru. Po tomto popísaní problému sa dej začína stupňovať. Michal sa rozhodol zarábať práve vekslovaním, kvôli ktorému neraz dostal bitku. V tej dobe sa neoplatilo skúsenejším vekslákom starať do biznisu. Ku všetkým jeho problémom sa pridali aj problémy v práci, v ktorej sa mu podarilo spraviť škodu, ktorú si bežný vysokoškolák nemôže dovoliť zaplatiť ani pri nekonečnom šetrení. Vydal sa preto nie len cestou veksláka, ale aj zlodeja. Spolu s jeho partnerom Lájošom vymysleli plán ako vykrádať domy a byty zákazníkom, ktorým predával bony a valuty. Frýbort popisuje každý krok svojho hlavného hrdinu do podrobna takým spôsobom, že som miestami mal pocit, že „omáčok“ je tam až priveľa. Čo jednoznačne uberá na dramatickosti deja a čitateľ sa v tom môže stratiť. „Na politiku kašlem. Chcem mať kľud a slušne žiť.“ Hovorí autor ústami svojho záporného hrdinu, ktorého vykreslil ako prázdneho človeka, bez vyvinutých citov, ktorý svoju inteligenciu využíva len na hľadanie prostriedkov, ako si „užívať život“. O tom či hlavnú postavu autor stvoril podľa svojho obrazu ako to často pri podobných príbehoch býva môžeme len polemizovať. Frýbortovi však treba uznať, že prostredie v ktorom sa dej odohráva priblížil čitateľom naozaj presne. Kniha si nájde fanúšikov nie len medzi mladšími čitateľmi, ale určite zaujme aj staršieho človeka. Pokiaľ si chcete teda pripomenúť ako to tu fungovalo za doby minulej nebojte sa siahnuť po knihe „Vekslák“. Dočkáte sa nie len celkom podarenej zápletky, ale aj istej dávky humoru.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
0
Poslať správu

Chceš vedieť, keď Lubdo pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.