19.5.2020 04:09

Vtedy v Hollywoode. Pohľad do Mekky filmu z konca šesťdesiatych rokov

Leonardo DiCaprio, Brad Pitt, Margot Robbie. Tieto mená spolu na jednom plátne znamenajú veľký divácky záujem, a predpoklad vynikajúceho snímku. To všetko pod záštitou Quentina Tarantina.

Tarantino nepatrí medzi režisérov, ktorí vydávajú filmy každoročne. Deje sa to skôr sporadicky, no vždy keď sa tak stane, diváci sa majú na čo tešiť. Režisérov v poradí už deviaty film je zasadený do Hollywoodskeho prostredia v roku 1969. Zameriavame sa primárne na trojicu hlavných postáv – hviezda westernových filmov, Rick Dalton (Leonardo DiCaprio), jeho dablér a dlhoročný kamarát Cliff Booth (Brad Pitt), a manželka Romana Polanskeho, ktorá je zároveň herečka Sharon Tate (Margot Robbie). Vo filme sa taktiež objavujú deti kvetov a stúpenci kultu Charlesa Mansona. Vieme čo členovia jeho “rodiny“ spravili práve na konci šesťdesiatych rokov. Tarantino to pojal trochu inak a históriu si upravil po svojom, zobral to celé trochu na ľahkú váhu. Dá sa povedať, že si z toho celého spravil srandu.

V diele sa režisér zameriava skôr na koniec zlatej éry Hollywoodu a na pomalý, ale istý pád Ricka Daltona, ktorý sa presadil najmä ako záporná postava westernových filmov. Jeho hviezda hasne, a tak je nútený ísť natáčať béčkové filmy do Talianska. Zatiaľ čo Rick svoj úpadok nezvláda najlepšie, jeho večný dablér a kamarát Cliff je spokojný aspoň s tým málom čo má. To aj napriek tomu, že je takmer nonstop bez práce. V spoločnosti ho nemajú radi. Vnímajú ho len ako Rickovho “podržtašku“ a dokonca ho považujú za vraha vlastnej ženy. Tarantino na týchto postavách ukazuje aký je filmový priemysel nevyspytateľný, a že každý aj ten najlepší herec je nahraditeľný.

Film má obrovskú 162-minútovú dĺžku, čo sa môže zdať na prvý pohľad až príliš. No zaručene sa pri ňom nudiť nebudete. Režisér do filmu zasadil mnoho vtipných scén. Zaspomínate si na časy keď boli westernové filmy takým trhákom, ako sú dnes filmy o superhrdinoch. Uvidíte pohľad do zákulisia natáčania, a taktiež sú tam stvárnené herecké legendy ako napríklad Bruce Lee.

Čo teda očakávať od tohto počinu? Film bude jednoznačne nominovaný na niekoľkých Oscarov. Či už vďaka úžasným hereckým výkonom, alebo skvelej réžií. Po odchode z kina sme však len s ťažkosťou vedeli povedať o čom film naozaj bol. Filmu chýbala jasná zápletka, strhujúci dej a nejaké to vyvrcholenie na konci. No aj napriek tomu sme sa ani minútu nenudili, a užívali si atmosféru a prácu režiséra, ktorý aj bez väčšej zápletky vytvoril skvelý film.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
1
Poslať správu

Chceš vedieť, keď Lubdo pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.