8.7.2020 19:44

Potulkách po krásach Slovenska 33

Hradisko Valy - archeologické nálezisko pri obci Bojná

Ahojte,

Po dlhej prestávke zapríčinenej hlavne Covidom prinášam pokračovanie môjho blogu a potulkách krásami Slovenska. Túto sezónu začínam netradične. Nebude to hrad ale iba rekonštrukcia hradiska. To však neznamená, že sa neoplatí podniknúť výlet aj sem.

Cesta k hradisku

Hradisko sa nachádza neďaleko obce Bojná. Treba vojsť do dediny a tam sa navigovať podľa tabúľ do Ranča pod Babicou. Keď prídete k parkovisku pri ranči, treba ísť ďalej za tabuľu označujúcu koniec dediny Bojná po asfaltovej ceste až kým neprídete po odbočku vpravo, kde bude pokračovať cesta štrková. Ak chcete, dá sa odstaviť auto aj tu a pokračovať pešo, ale pripravte sa na asi hodinovú prechádzku.

Ja som šiel autom ďalej po štrkovej ceste až k oficiálnemu parkovisku hradiska Valy. Treba ísť opatrne, hlavne ak nemáte auto s vyšším podvozkom, pretože na ceste je veľa jám.

Od parkoviska je to už jednoduché. Cestu vám ukážu malé šípky VALY umiestené na stromoch.

Pripravte sa na asi 20 minútovú prechádzku lesom s pravidelným stúpaním. Nie je to však nič náročné a zvládnu to aj deti . Výhodou je, že celý čas sa ide v príjemnom prírodnom tieni dubového lesa.

Hradisko Valy

Ako prvé vás uvíta obrovská opevnená veža s bránou celá z dreva. Tá tvorí vlastne najväčší monument hradiska a je aj najzaujímavejšou častou. Je tu možnosť do nej vstúpiť a pozrieť si obrázky ako to vyzeralo pred rekonštrukciou, keď sa archeologické práce len začínali.

Celé hradisko je vlastne les, v ktorom sa aj dodnes vykonávajú archeologické práce a výkopy a do niektorých častí je vstup zakázaný. Kúsok od veže na vrchu kopca je postavený taký miniskanzen obydlia Veľkej Moravy.

Tabule s informáciami o histórii hradiska dopĺňajú predstavu, aké to tu asi niekedy bolo. Miniskanzen tvoria drevené domčeky, do ktorých sa dá aj vstúpiť a tvoria takú zaujímavosť hradiska pre turistov.

Inak tu na pozeranie nič viac nieje. Je to skôr zaujímavá nenáročná historická turistika. Určite však odporúčam ako tip na výlet s deťmi.

Vedeli ste že :

Hradisko Valy Bojná je archeologické miesto, kde sa našli celkovo štyri náleziská z čias Veľkomoravskej ríše. Tieto nálezy sa odhadujú na 9. storočie, čo z tohto náleziska robí zaujímavú archeologickú pamiatku. Hradisko leží na ploche asi 11 hektárov a podľa poznatkov bolo toto miesto kedysi plné života. Asi najznámejší a najzaujímavejší nález, ktorý sa tu našiel boli pozlátené plakety, ktoré dokazujú, že kresťanstvo bolo na území Slovenska ešte pred príchodom Cyrila a Metoda. K zániku tohto opevnenia prišlo podľa posledných odhadov okolo roku 894, zhruba v čase keď zomrel kráľ Svätopluk.

Ďakujem za každé prečítanie či spätnú väzbu :)

Všetky moje blogy nájdete tu : https://refresher.sk/profil/adam257/blogy

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
0
Poslať správu
adamrehak256@gmail.com

Chceš vedieť, keď adam257 pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.