Prechod cez Priečne sedlo

Takmer v každom článku o turistike vo Vysokých Tatrách sa spomína prechod cez Priečne sedlo ako najťažšia značená trasa v slovenskej časti tohto pohoria.

V minulosti bol prechod cez Priečne sedlo povolený len v smere z Malej do Veľkej Studenej doliny, posledných pár rokov je ale možné túto trasu absolvovať aj v opačnom smere. My však ostávame verný pôvodnej verzii a vyrážame najprv na Téryho chatu v Malej Studenej doline.

Keďže sa jedná o časovo pomerne náročnú túru, vyrážame autom približne o 5:30 zo Žiliny smer Vysoké Tatry. O pol 8 už stojíme na parkovisku v Starom Smokovci a vyrážame v ústrety dnešnému cieľu, ktorým je Priečne sedlo. V článku Malou Studenou dolinou na Téryho chatu si môžeš prečítať o našej minulej turistike, ktorá čiastočne kopírovala prvú časť dnešnej trasy.

Dnes sa ku nám pridali aj Miška a Andrej, takže ideme štyria. Zo Starého Smokovca pomaly stúpame na Hrebienok, kde dnes narozdiel od minulej túry volíme červenú značku a teda obchádzame Bilíkovu chatu a aj Vodopády Studeného potoka. Červenú značku meníme za modrú a schádzame k Rainerovej útulni, odkiaľ pokračujeme na Zamkovského chatu a následne až na Téryho chatu rovnako ako v minulom článku.

Smerom do Priečneho sedla

Na Téryho chate si dávame menšiu prestávku na pivo/kofolu, každý podľa svojej chuti. Pri príjemnom posedení pozeráme na Priečne sedlo, ktoré je už v diaľke vidieť. Odtiaľto vyzerá hrozivo, ale všetci sme sa zhodli, že v skutočnosti to určite také zlé nebude. Keďže sa na oblohe začínajú objavovať prvé väčšie mraky, tak zbytočne neotáľame a vyrážame do sedla. Od chaty začne chodník najprv stúpať, následne však klesáme až k posledného rázcestiu pred Priečnym sedlo. Od chaty nás sem sprevádzali 2 značky – zelená a žltá. Zelená odtiaľto vedie do najvyššie položeného značeného sedla v Tatrách, ktoré sa nazýva Sedielko (2.376 m n. m.). Pozn. trasa po zelenej značke cez Sedielko do Tatranskej Javoriny bola uzavretá v čase našej túry (13.8.2020). My pokračujeme po žltej do Priečneho sedla (2.352 m n. m.), avšak až po menšej prestávke, pretože sa vedľa nás objavil kamzík a chceme si ho odfotiť. Potichu, aby sme ho zbytočne nerušili, začíname v niekoľkých serpentínach naberať výškové metre a dostávame sa až na miesto, kde klasický chodník striedajú reťaze a stupačky.

Trasa je strmá a vyzerá nebezpečne, našťastie je dobre zaistená. Pomaly krok za krokom, stup za stupom pokračujeme až k najvyššiemu bodu, kde sa pred nami otvoria výhľady do Veľkej Studenej doliny. Výstup do sedla rozdelil našu partiu na 2 časti. Chlapská časť je z trasy nadšená a veľmi si ju pochvaľuje, ženská časť mala počas výstupu miestami aj strach avšak v konečnom dôsledku sú tiež veľmi rady, že to zvládli prekonať a stoja v sedle. Zostup do Veľkej Studenej doliny je oproti výstupu už pomerne nenáročný. Po prekonaní 1 reťaze a 5-6 stupov, už pokračuje chodník, ktorý je však pomerne prudký a šmykľavý a preto je potrebné byť obozretný.

Nová pečiatka do knihy – Zbojnícka chata

Takmer po celý čas od výstupu do sedla vidíme v diaľke Zbojnícku chatu, ktorá je našim ďalším cieľom. Pre Ivku sa jedná vlastne o hlavný cieľ, pretože tu získa novú pečiatku do knihy s tatranskými chatami. Keďže trasa zo Smokovca na Zbojníčku a späť by bola pomerne jednoduchá, tak som jej vymyslel „skratku“ cez Priečne sedlo. Po prekonaní najprudších úsekov hneď po sedle je už zvyšok trasy až po chatu zvlnený. Chodník prechádza okolo Sivých plies a míňame tiež Streleckú vežu, na ktorú síce vedie cestička, ale je neznačená. Tesne pred chatou prechádzame aj naprieč menším snežným poľom, kde sa deti z chaty veselo šmýkajú. Prichádzame na chatu, pridávame novú pečiatku a objednávame cesnačky, zaslúženú odmenu.

Opúšťame Zbojníčku a vydávame sa po modrej značke na cestu dole Veľkou Studenou dolinou až po rázcestie nad Rainerovou chatou. Následne po červenej značke na Hrebienok a záverečný zostup absolvujeme po zelenej značke až do Starého Smokovca. Počasie sa s pribúdajúcim časom zhoršovalo a na posledných stovkách metrov nás chytil aj mierny dážď, búrke sme sa našťastie počas túry vyhli.

Parametre trasy cez Priečne sedlo

Štart: Starý Smokovec

Hlavný bod: Priečne sedlo (2.352 m n. m.)

Vedľajšie body: Téryho chata (2.015 m n. m.), Zbojnícka chata (1.960 m n. m.)

Cieľ: Starý Smokovec

Trasa: Starý Smokovec 📗-> Hrebienok 📗📕-> Rázcestie nad Rainerovou chatou 📘-> Rainerova útulňa 📗-> Rázcestie pod Húpačkami 📗 📕-> Zamkovského chata 📗-> Téryho chata 📗 📒-> Rázcestie pod Sedielkom 📒-> Priečne sedlo 📒-> Zbojnícka chata 📘->Rázcestie nad Rainerovou chatou 📗📕-> Hrebienok 📗-> Starý Smokovec

Vzdialenosť: 22,9 km (Mapy.cz) / 24,4 km (Strava) 👣

Stúpanie: 1.448 m (Mapy.cz) / 1.540 m (Strava) 🧗‍♀️

Klesanie: 1.448 m (Mapy.cz) / 1.540 m (Strava)

Čas podľa Mapy.cz : 10 hodín a 30 minút (Mapy.cz) / 7 hodín a 35 minút (Strava – meria iba čas pohybu) ⌚️

Meranie cez aplikáciu Strava

Mapa našej trasy cez Priečne sedlo podľa Mapy.cz

Zhrnutie

Trasa cez Priečne sedlo naozaj patrí medzi najobtiažnejšie vo Vysokých Tatrách. Zdatní turisti bez strachu z výšok si prechod cez sedlo užijú, pre menej zdatných sa však táto pekná trasa môže premeniť na neželaný adrenalínový zážitok. Preto turistom, ktorí sa rozhodujú, či ísť vyskúšať prechod cez Priečne sedlo, odporúčame najprv absolvovať prechod iným menej náročným sedlom.

Smer prechodu z Téryho chaty na Zbojnícku chatu je určite jednoduchšia možnosť, ako ísť opačne. Je ľahšie absolvovať strmú časť s množstvom reťazí a stupov smerom hore ako ňou zliezať.

Táto trasa má niečo vyše 24 kilometrov a s prestávkami môže zabrať aj 12 hodín. Preto je potrebné mať so sebou dostatok tekutín. Veľkou výhodou je, že v relatívnej blízkosti Priečneho sedla sú 2 chaty – Téryho chata v Malej Studenej doline a Zbojnícka chata vo Veľkej Studenej doline. Odporúčame sa na chatách zastaviť a doplniť tekutiny, prípadne sa aj občerstviť.

Páčil sa ti tento článok a hľadáš viac inšpirácie na turistiku nielen vo Vysokých Tatrách? Prečítaj si aj iné články na našom blogu YNTA.SK v sekcii Turistika na Slovensku.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
26
Poslať správu
Ahoj, volám sa Miky a stojím za týmto blogom. Medzi moje hlavné záľuby patria cestovanie a turistika, práve preto takéto články nájdeš na tejto stránke YNTA- You’ll Never Travel Alone. Ako decko som cestoval s rodičmi, po 18-tke sme okúsili s kamošmi čaro roadtrip-ov, jedenkrát som si vyskúšal aj stopovanie. Cestu do niektorých krajín mi zase otvorilo štúdium na strednej alebo neskôr na vysokej škole. V posledných rokoch som cestoval najmä s priateľkou Ivkou na takzvané „City breaks“ po Európe, čo sú v podstate 2-3 dni strávené spoznávaním mesta alebo lokality. Začiatkom roka 2020 som musel tieto aktivity pozmeniť kvôli globálnej pandémii. Aktuálne cestujem (turistikujem) výhradne len po Slovensku a teda aj všetky nové články nájdeš v sekcii Slovensko. Väčšinou sa jedná o turistiku v našich najznámejších pohoriach, ale nájdeš aj články o menej známych turistických cieľoch alebo rozhľadniach, ktoré sú u nás veľmi obľúbené.

Chceš vedieť, keď Miky Ševec pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.