TOP 10 - Kopce s najkrajším výhľadom

V tomto článku Ti predstavím subjektívny rebríček 10 kopcov s najkrajším výhľadom na Slovensku, ktorý možno inšpiruje aj Teba!

Slovensko je krásna krajina a výhľad na ňu je najlepší zhora. Keď si odmyslíme lietanie, tak najvyššie sa vieme dostať práve na naše kopce a užívať si výhľad široko-ďaleko. V našej krajine som navštívil už pomerne dosť kopcov a teraz som sa rozhodol spomedzi nich vybrať 10, ktoré ma najviac očarili svojim výhľadom.

Dopredu upozorňujem, že tento rebríček je prudko subjektívny, pretože stále som viacero pekných vyhliadkových vrcholov nenavštívil a na iných mi zase neprialo počasie, preto budem rád ak do komentára pod článkom pridáš aj Ty svoj tip na nádherný výhľad.

10.miesto Kraviarske (1.361 m n. m.), Malá Fatra

Kraviarske je kopec ležiaci vo vedľajšom hrebeni Malej Fatry, týči sa nad známou Vrátnou dolinou neďaleko obce Terchová.

Poskytne Ti nádherný výhľad na hlavný hrebeň Malej Fatry od Rozsutcov až po Malý Kriváň, taktiež na Babiu horu, Veľkú Raču alebo dokonca aj na Lysú horu v Českej republike.

Článok o túre cez Kraviarske na mojom blogu YNTA.sk: Spoznávame vedľajšie hrebene Malej Fatry – Baraniarky a Kraviarske

9.miesto Devínska Kobyla (514 m n. m.), Malé Karpaty

Devínska Kobyla je samostatne stojaci kopec nad Bratislavou. Samotný vrchol neposkytuje žiaden výhľad, avšak v roku 2020 tu otvorili vyhliadkovú vežu s niekoľkými plošinami, ktoré poskytnú jedinečný výhľad na Bratislavu, Dunaj, Poddunajskú nížinu, Malé Karpaty a tiež na susedné štáty Rakúsko a Maďarsko. Podobný výhľad budeš na Slovensku hľadať len márne.

Článok o návšteve tejto rozhľadne na mojom blogu YNTA.sk: Vyhliadková veža Devínska Kobyla poskytuje ukážkový kruhový výhľad

8.miesto Chopok (2.024 m n. m.), Nízke Tatry

Chopok patrí medzi najnavštevovanejšie slovenské vrcholy vďaka ľahkej dostupnosti lanovkou. Na jeho svahoch nájdeš aj najznámejšie lyžiarske stredisko Jasná.

Výhľad z Chopku je predovšetkým na majestátne Vysoké a Západné Tatry alebo aj na najvyšší vrch Nízkych Tatier - Ďumbier, ktorý ponúkne podobnú scenériu. Smerom na juh sa rozprestiera pohorie Slovenské rudohorie, pod ktoré sa radí množstvo menších podcelkov ako napríklad Stolické a Veporské vrchy alebo Slovenský kras či Čierna hora.

Článok o túre na Chopok na mojom blogu YNTA.sk: Novembrové Nízke Tatry – Chopok, Ďumbier, Dereše

7.miesto Kôprovský štít (2.363 m n. m.), Vysoké Tatry

Kôprovský štít patrí medzi malé množno voľnedostupných vrcholov v našom najvyššom pohorí. Výstup naň vedie okolo známych plies Štrbské, Popradské a Veľké Hincovo.

Výhľad z vrchola je predovšetkým na tatranské štíty a doliny - napríklad Satan, Vysoká, Rysy alebo Svinica na slovensko-poľskej hranici. Ikonický je však najmä pohľad do Temnosmrečinskej doliny na Vyšné a Nižné Temnosmrečinské plesá.

Článok o túre na Kôprovský štít na mojom blogu YNTA.sk: Okolo Hincovych plies na Kôprovský štít

6.miesto Osnica (1.363 m n. m.), Malá Fatra

Osnica je vrchol ležiaci v Malej Fatre tesne vedľa hlavného hrebeňa v blízkosti známych vrchol Veľký Rozsutec a Stoh. Dostupná je rovnako ako Veľký Rozsutec zo Štefanovej alebo z Oravy (obec Párnica).

Výhľadu dominujú vyššie spomínané kopce Veľký Rozsutec a Stoh, ale aj celá Orava s Veľkým Chočom, Babiou hora a najmä Zapadnými Tatrami.

Článok o návšteve Osnice na mojom blogu YNTA.sk: Osnica – výborná voľba na východ slnka

5.miesto Poludnica (1.548 m n. m.), Nízke Tatry

Poludnica je nízkotatranský štít týčiaci sa nad Liptovským Mikulášom. Vďaka svojej polohe poskytuje jedinečný výhľad na Nízke a Západné Tatry, ale najmä na vysokotatranský Kriváň s ikonicky zahnutým vrcholom.

Dostaneš sa sem z obcí Závažná Poruba a Iľanovo a prípade, že chceš môžeš pokračovať až na hlavný hrebeň Nízkych Tatier, kde sa napojíš neďaleko Ďumbiera.

Článok o túre na Poludnicu na mojom blogu YNTA.sk: Poludnica – jeden z najkrajších výhľadov

4.miesto Slavkovský štít (2.452 m n. m.), Vysoké Tatry

Slavkovský štít je masívny vrch nad Starým Smokovcom a je jednou z dominánt panorámy Tatier. Výstupová trasa sem vedie zo Starého Smokovca a dostaneš sa sem len v lete.

Výhľadu z jeho vrcholu dominujú samozrejme ostatné tatranské štíty. Takto vysoko som ho v mojom rebríčku zaradil vďaka tomu, že leží uprostred medzi masívmi Gerlachovského a Lomnického štítu, takže krajší výhľad na našich "velikánov" len tak ľahko nenájdeš.

Článok o výstupe na Slavkovský štít na mojom blogu YNTA.sk: Slavkovský štít – ukončenie leta v Tatrách

3.miesto Babia hora (1.725 m n. m.), Oravské Beskydy

Babia hora je masívny kopce na severe Oravy na hraniach s Poľskom. Zaujímavosťou je, že Slováci berú Babiu horu ako jeden vrchol, ale Poliaci ako masív s 5 vrcholy (najvyšší sa nazýva Diablak).

Výhľad z jej vrchola je naozaj jedinečný, pretože vidno Vysoké Tatry z poľskej strany, čo je na Slovensku samozrejme rarita. Okrem toho vidím Západné Tatry, Chočské vrchy alebo Malú Fatru, a samozrejme polovicu nížin v Poľsku.

Článok o túre na Babiu horu na mojom blogu YNTA.sk: Babia hora – perla Oravy

2.miesto Turková (1.179 m n. m.), Nízke Tatry

Turková je neznámy názov známeho miesta. Jedná sa o nevysoký kopec, na ktorého vrchole je horná nádrž Čierny Váh. Vedie sem cyklotrasa a dokonca aj asfaltová cesta, ktorá je však strážená rampou. V prípade, že budeš mať šťastie sa ale môžeš vyviesť autom takmer až k nádrži.

Okolo nádrže je navyše pomerne nový asfalt, takže za zváženie stojí si so sebou zobrať aj korčule. Výhľad je skvostný, máš pred sebou najznámejšie štíty Vysokých Tatier takmer ako na dlani a keď sa otočíš, tak sa môžeš kochať panorámou na Nízke Tatry.

Článok z túry na Turkovú na blogu YNTA.sk zatiaľ nenájdeš, pretože sa nám podarilo vždy vyviezť autom až ku nádrži.

1.miesto Veľký Choč (1.611 m n. m.) Chočské vrchy

Veľký Choč je najvyšší kopec Chočským vrchov s vyše 200 metrovou rezervou od druhého najvyššieho. Má úžasnú polohu medzi ostatnými vysokými pohoriami na Slovensku.

Z jeho vrcholu je prvotriedny kruhový výhľad. Pekne vidíš Malú a Veľkú Fatru, Nízke a Západné Tatry alebo kľudne aj Babiu horu. Nie nadarmo sa práve tento kopec najčastejšie objavuje v rôznych rebríčkoch s najkrajšími výhľadmi práve na 1.mieste.

Článok o túre na Veľký Choč na mojom blogu YNTA.sk: Veľký Choč – najkrajší výhľad na Slovensku?

Záver

Vyhliadkových vrchov na Slovensku máme samozrejme veľmi veľa a teda každý má svoju vlastnú TOP 10. Ja som v tomto článku predstavil svoj rebríček a viem, že veľa vrcholov v ňom chýba z rôznych dôvodov. Pri túre na niektoré kopce nevyšlo počasie, na iných som naopak ešte nestál a neviem teda posúdiť výhľad alebo sa jednoducho nevmestili medzi tých 10 najkrajších výhľadov.

Máš vrchol, ktorý v tomto rebríčku nesmie chýbať? Kľudne ho napíš do komentára!

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
6
Poslať správu
Ahoj, volám sa Miky a stojím za týmto blogom. Medzi moje hlavné záľuby patria cestovanie a turistika, práve preto takéto články nájdeš na tejto stránke YNTA- You’ll Never Travel Alone. Ako decko som cestoval s rodičmi, po 18-tke sme okúsili s kamošmi čaro roadtrip-ov, jedenkrát som si vyskúšal aj stopovanie. Cestu do niektorých krajín mi zase otvorilo štúdium na strednej alebo neskôr na vysokej škole. V posledných rokoch som cestoval najmä s priateľkou Ivkou na takzvané „City breaks“ po Európe, čo sú v podstate 2-3 dni strávené spoznávaním mesta alebo lokality. Začiatkom roka 2020 som musel tieto aktivity pozmeniť kvôli globálnej pandémii. Aktuálne cestujem (turistikujem) výhradne len po Slovensku a teda aj všetky nové články nájdeš v sekcii Slovensko. Väčšinou sa jedná o turistiku v našich najznámejších pohoriach, ale nájdeš aj články o menej známych turistických cieľoch alebo rozhľadniach, ktoré sú u nás veľmi obľúbené.

Chceš vedieť, keď Miky Ševec pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.

Ďalšie články autora

Zobraziť všetky
21.6.2021 20:53
Májoviny na YNTA
5.5.2021 09:24
Apríloviny na YNTA
6.4.2021 09:27
Marcoviny na YNTA