Malý korporátnik vo veľkom svete: Ako začať?

Keď karanténa donúti písať aj tých, ktorým to nejde.

Tiež si jeden z tých ľudí, ktorí by sa chceli stať spisovateľom alebo blogerom? Predstavuješ si, ako v priebehu pár týždňov napíšeš úspešnú knihu, avšak keď príde na samotné písanie, vôbec nevieš, ako začať? Tak toto je presne môj prípad. Našťastie, počas prebiehajúcej korona krízy si mnohí hľadajú nové hobby a ja som sa rozhodol, že si k tomu písaniu predsa len na chvíľu sadnem. Uvidíme.

Keďže som členom sekty korporátnikov v nadnárodnej firme a k svojej práci potrebujem iba tímového ducha, schopnosť pracovať v dynamickom kolektíve a počítač, momentálne robím z domu – teda home office. A keďže som na home office už ani neviem koľko, práca ma v myšlienkach prenasleduje dňom aj nocou a je naozaj ťažké vypnúť. Predtým, keď som chodieval do roboty mimo svoje bydlisko, príchod domov čiastočne zmyl nežiaduce pracovné myšlienky, grafy, mítingy, excely a prezentácie. Teraz to bohužiaľ nefunguje. Popri tom v telke a na sociálnych sieťach neustále počuť, že do zahraničia jeden deň môžeme ísť, druhý deň nie, hranice sú raz otvorené, raz zatvorené a tak ďalej, a tak ďalej. Zrazu začal môj mozog fungovať. Práca, cestovanie, práca, cestovanie, práca...a to dáva dokopy.... pracovná cesta! Alebo medzi nami korporátnikmi zaužívaný - business trip. Ihneď som sa mysľou preniesol do minulosti a začali sa mi vynárať spomienky z mojich doterajších business tripov. Mal som na pracovné cesty celkom šťastie a zážitkov z nich nie je málo. Žeby konečne námet na blog? Nie je to nič svetoborné a určite sa nájde kvantum ľudí s omnoho lepším príhodami, ale niektoré naozaj stoja za to a možno to aj vám pripomenie vaše patálie či už v robote alebo z dovolenky.

Najprv je dôležité povedať, čo taký business trip v korporátnom ponímaní znamená. Je to pracovná cesta, v mojom prípade do zahraničia, za účelom tréningu/školenia, projektu, tímových stretnutí alebo stretnutí s klientmi v pobočke mojej firmy v inej krajine. Čo určite nebudem opisovať, je moja pracovná pozícia respektíve povolanie. Ako to u nás korporátnikov býva, nikto z vašej rodiny a blízkych presne nevie, čo vlastne robíte. Aj po veľkej snahe a vysvetľovaní nenastane žiadny posun. Situácii nepomáha ani samotné označenie vašej pozície, ktoré sa mení každého pol roka. Tí, čo pracujete v podobnom fachu alebo si momentálne prechádzate pracovné ponuky nadnárodných korporácií určite viete, o čom hovorím.

Poďme sa radšej vrátiť k opisu business tripu. V niektorých korporáciách business trip zahŕňa odvoz taxíkom na letisko, let, ubytovanie, príplatky na jedlo a ďalšie výdavky. Kým som nezažil žiadny business trip, myslel som si, že je to zájazd, popri ktorom stretnete zahraničných kolegov, vyspíte sa na hoteli a závidel tým, ktorí mali toto privilégium. Časom som zistil, že väčšina z týchto ciest je psychicky náročná a na poznávačky mesta nie je vôbec čas. Ani týždenný pobyt na síce drahej hotelovej izbe až taký super nie je, keďže sa tam maximálne vyspíte. Na druhej strane, niekedy sa spojí príjemné s užitočným a vy máte na dosah životnú skúsenosť. A áno, niekedy sa spojí aj nepríjemné s neužitočným, ale pekne po poriadku... moja business tripová kariéra sa začala v roku 2015 a práve na moju prvú skúsenosť s takouto zahraničnou cestou sa vrhneme v ďalšom blogu.

Veľmi ďakujem tým, čo sa dostali s čítaním až sem. Dúfam, že vám tento otvárací blog aspoň troška zlepšil deň a sľubujem, že ten ďalší už bude mať aj nejakú tú zápletku a dej.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
15
Poslať správu
Som členom sekty korporátnikov, ktorému sa cnie za dovolenkami a zahraničím a tak spomínam na svoje pracovné cesty a snažím sa o tom blogovať.

Chceš vedieť, keď Malý Korporátnik pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.