Ako sa cestovalo v lete počas korony?

Tento rok bohužiaľ do našich životov zasiahol korona vírus. Každý máme naň svoj názor. Je ale smutné, že každého z nás ovplyvnil a asi nikoho nie pozitívne.

Pojem dovolenka sa stal "science fiction". Situácia mnohým z nás ani nedovolila na dovolenku pomyslieť, keďže sme museli riešiť dôležitejšie veci. Tí, čo letnú dovolenku za bežnej situácie nevynechajú, a teraz na ňu nešli, pretože sa možno trocha aj báli cestovať, môžu troška ľutovať.

Cestovať k moru, samozrejme nie do všetkých destinácií, sa dalo počas celého leta a dokonca bez problémov. Svoje vám o tom určite povedia aj tí, čo to "riskli". Zoberme si napríklad naše obľúbené Chorvátsko. Médiá nás od počiatku informovali o náraste počtu nakazených nielen doma, ale aj v zahraničí. Avizovali, aby sme sa vyhli cestovaniu a ostali radšej doma. K celkovej situáciii prispel ešte fakt, že v župe, do ktorej patrí aj obľúbená Makarska riviéra sa nakazili rakúski turisti. Rakúsko promptne Chorvátsko vyhlásilo za rizikovú krajinu. Všetci sa vydesili ako mohli.

Aká však bola reálna situácia v Chorvátsku? Život tu fungoval normálne, ako aj

predtým. Turisti dovolenkovali, domáci o korone nepočuli. "Nema ništa" boli

odpovede na naše zvedavé otázky, či tam sú nejakí nakazení. Prirodzene množstvo

prevádzok bolo zatvorených alebo fungovali v obmedzenom režime. Niektorí miestni po sezóne ľutovali, že predsa len neotvorili.

Všetci navrátilci prišli domov úplne zdraví bez akéhokoľvek vírusu a problémov. Asi si poviete, že mali šťastie. Je to vec názoru. Vzrastajú počty nakazených, rovnako aj vyliečených....ako ich liečia? Do extrémne rizikového Talianska neodporúčali chodiť a odrazu je bezpečné...ako to? Vláda samozrejme proklamovala "ostaňte doma".

Tak sme sa všetci začali obzerať po dovolenkách na Slovensku, lebo "treba podporiť cestovný ruch". Hoteliéri to ihneď využili a zdvihli ceny. Tatry a naše aquaparku začali praskať vo švíkoch, ale tam sme sa vraj nenakazili, ale pri mori áno. Slovenským cestovným kanceláriam, ktoré bohužiaľ predávajú zahraničie, odzvonilo a mnohé skončili úplne. Tie nepatria do nášho cestovného ruchu? Asi nie.

Pri celej tejto situácii môžu ľutovať tí, čo nevyužili akciové ceny leteniek, zájazdov a dovoleniek. Ceny boli také výhodné ako už asi nikdy nebudú. Letoviská boli obsadené asi na 30%. Na poloprázdnej pláži by ste sa ťažko nakazili, pretože nebolo od koho. Podľa našich správ sme sa nemohli nakaziť ani v Tatrách, lebo sú to proste Tatry, aj keď je tam 20 ľudí na 10m2.

V Chorvátsku ste počas celej letnej sezóny 2020 mohli dostať kvalitné služby špičkových hotelov za štvrtinové ceny. Ak teda máte možnost cestujte a nenechajte sa obmedzovať. Aj v tomto období si skúste nájsť to svoje a ísť si za tým. Jediné, čo cestovaniu bráni, sú nezmyselné nariadenia našich vlád a snaha držať národy v strachu. Každý kto sa o svoje zdravie stará počas svojho života, nemusí mať strach. To síce neznamená, aby sme nemali rešpekt. Vírusy tu boli a aj budú. Cieľom bude asi niečo úplne iné, čo nie je v našich rukách. Pomôžte, ak vám to situácia dovoľuje, nášmu cestovnému ruchu a cestovným kanceláriám.

http://a-trips.sk/en/koronavirus-a-cestovanie-pocas-neho/

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
0
Poslať správu
Som jedna z milióna, ktorá rada cestuje a všetko okolo seba sa snaží vnímať v širšom kontexte a preskúmať do hĺbky. Sú miesta, ktoré navštevujem pravidelne kvôli ľuďom, ktorí tam žijú. Ľudia a ich zmýšľanie sú totiž tá najfascinujúcejšia "vec", ktorá dáva všetkému okolo nás hodnotu. Niekedy však treba povzbudiť, aby ľudia nezabudli na svoju výnimočnosť a ukázať iný uhol pohľadu. Nie som odborník a ani sa za neho nevydávam. Keď môžem, pomôžem a povzbudím. Z mojich cestovateľských snov si chcem čoskoro splniť Irán a Kolumbiu. No najviac doma sa cítim na albánskej pláži. Inšpiráciou sú mi iné kultúry a ich vnímanie okolitého sveta. Hovorím niekoľkými jazykmi a snažím sa žiť tak, aby som nič neľutovala.

Chceš vedieť, keď Miroslava Katonová pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.