Veľká Rača – na hraniciach Slovenska a Poľska

Tentokrát Ti ukážeme najvyšší vrch Kysúc – Veľkú Raču. Nájdeš ju v okrese Čadca na slovensko-poľskej hranici. Ponúka výborný kruhový výhľad najmä na okolité pohoria, ale aj na Malú Fatru alebo Tatry.

Veľká Rača (1.236 m n. m.) je najvyšší vrch Kysuckých Beskýd a tiež regiónu Kysuce (a aj okresu Čadca). Leží približne 12 km východne od Čadce. Na poľskej strane Veľkej Rače sa nachádza aj horská chata. Dá sa sem vystúpiť z Oščadnice (náš prípad), Zborova nad Bystricou, Starej a Novej Bystrice a samozrejme aj z Poľska.

Turistiku opisovanú v tomto článku sme absolvovali pred takmer 2 rokmi – 8.mája 2019. Celá trasa sa nachádza v okrese Čadca.

* Červená čiara = štátna hranica (naľavo SVK – okres Čadca, napravo Poľsko)

Najprv hore zjazdovkou Dedovka

Auto nechávame na parkovisku Dedovka, ktoré je frekventované najmä v zime vďaka tomu, že je tu aj spodná stanica jednej z lanoviek lyžiarskeho strediska Snowparadise Veľká Rača.

Na začiatok nepoužívame turistické značenie, pretože to vedie na hrebeň okľukou. Vydávame sa smerom hore po zjazdovke (zospodu je to ľavá zjazdovka). Najprv stúpame len veľmi mierne, prudšie úseky sú až v tzv. „esíčku“ a za ním je chodník opäť mierny, ale strmší ako na začiatku. Prichádzame do bodu, kde sa spájajú obe zjazdovky na Dedovke a s týmto spojením prichádzajú aj prvé výhľady až do Česka, smerom na Moravsko-Sliezske Beskydy.

O chvíľu už vidíme hornú stanicu lanovky na Dedovke, čo nám zároveň signalizuje hrebeň. V týchto miestach sa aktuálne (14.3.2021) už nachádza rozhľadňa, v čase našej túry tu však ešte žiadna nestála. Namiesto toho nás zaujala chata/hotel Plemenár, ale po dlhšej debate sme sa dohodli, že sa zastavíme osviežiť až na spiatočnej ceste.

S hrebeňom prichádza aj turistická značka modrej farby, ktorú však za ani nie 10 minút meníme za zelenú. Ďalším bodom na našej trase je horná stanica lanovky Marguška a potom posledná stanica Laliky. Od tohto bodu opúšťame lyžiarske stredisko a smerujeme lesom na vrchol. Z Lalikov na vrchol je to približne 45 minút po chodníku s príjemným sklonom.

Veľká Rača – najvyšší bod Kysúc, okresu Čadca a aj Kysuckých Beskýd

Samotný vrchol Veľkej Rače tvorí čistinka s vyhliadkovou plošinou, ktorá poskytuje kruhový výhľad. Možno pozorovať najmä okolité vrchy a susedné pohoria, ale aj Krivánsku Fatru a pri vhodných podmienkach dokonca aj Tatry.

Zaujímavosť: Veľká Račá sa nachádza v hlavnom hrebeni Kysuckých Beskýd. Týmto hrebeňom vedie rozvodnica (rozvodie) dvoch známych riek – Dunaja a Visly. Vrch leží v CHKO Kysuce a slovenskú časť chráni rovnomenná NPR.

Veľká Rača je podľa nášho názoru nielen najvyšší, ale aj jeden z najkrajších vrcholov na Kysuciach. Kebyže bývame v okrese Čadca, tak počas aktuálneho lockdown-u by sme ju určite radi navštívili!

Parametre trasy – Veľká Rača (po turistickej značke podľa Mapy.cz)

Štart: Parkovisko Dedovka

Hlavný bod: Veľká Rača (1.236 m n. m.)

Koniec: Parkovisko Dedovka

Trasa: Parkovisko Dedovka -> Príslop-> Chaty na Rači -> Veľká Rača -> Chaty na Rači -> Príslop-> Parkovisko Dedovka

Vzdialenosť: 14,3 km (Mapy.cz)

Stúpanie: 637 m (Mapy.cz)

Klesanie: 637 m (Mapy.cz)

Čas: 5 hodín (Mapy.cz)

Mapa oficiálnej trasy podľa Mapy.cz

Veľká Rača – zimná edícia (ski-touring)

Na Veľkú Raču sa oplatí chodiť celoročne. Letná turistika má svoje čaro, ale určite sa oplatí vyskúšať aj zimný ski-touring. Fotky zo zimnej edície nám poskytol Juraj Janik, za čo mu veľmi pekne ďakujeme.

Text je súčasťou Refresher Blogu, nie je redakčným obsahom. Administrátorov môžete kontaktovať na blogy@refresher.sk.

Ohodnoť blog
7
Poslať správu
Ahoj, volám sa Miky a stojím za týmto blogom. Medzi moje hlavné záľuby patria cestovanie a turistika, práve preto takéto články nájdeš na tejto stránke YNTA- You’ll Never Travel Alone. Ako decko som cestoval s rodičmi, po 18-tke sme okúsili s kamošmi čaro roadtrip-ov, jedenkrát som si vyskúšal aj stopovanie. Cestu do niektorých krajín mi zase otvorilo štúdium na strednej alebo neskôr na vysokej škole. V posledných rokoch som cestoval najmä s priateľkou Ivkou na takzvané „City breaks“ po Európe, čo sú v podstate 2-3 dni strávené spoznávaním mesta alebo lokality. Začiatkom roka 2020 som musel tieto aktivity pozmeniť kvôli globálnej pandémii. Aktuálne cestujem (turistikujem) výhradne len po Slovensku a teda aj všetky nové články nájdeš v sekcii Slovensko. Väčšinou sa jedná o turistiku v našich najznámejších pohoriach, ale nájdeš aj články o menej známych turistických cieľoch alebo rozhľadniach, ktoré sú u nás veľmi obľúbené.

Chceš vedieť, keď Miky Ševec pridá nový blog?

Zadaj svoj mail a dostaneš upozornenie. Kedykoľvek sa môžeš odhlásiť.